Belediyelerde “eğer yapılmak istenirse” kontrolsüz bir şekilde çok yüksek miktarlarda para alışverişlerinin olabileceği bazı pozisyonlar vardır.

Türkiye’nin değişik bölgelerindeki birçok belediyede yüksek miktarlarda rüşvet ve yolsuzluk vakalarının yaşandığı bu pozisyonlara kimlerin atanacağı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Peki Silivri Belediyesi’nde böyle pozisyonlar var mı?

Evet var…

Örnek vermek gerekirse; bu pozisyonların en bilineni “imar” ile ilgili pozisyonlardır.

İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı” ve "İmar Müdürlüğü” bu pozisyonlar arasında en gözde olanlardır.

Yine Silivri Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü de bu “köşe başı” pozisyonlar arasındadır. Çünkü belediye tarafından 3 bin 500 dönümlük bir tarımsal alan ekilip biçilmektedir. Eğer istenirse buradan çok yüksek miktarlarda rant elde edilebilir.

Diğer bir köşe başı pozisyon da halk arasında “Gıda Bankası” olarak bilinen, tüzel kişilik olarak dernek statüsünde olmasına rağmen Silivri Belediyesi içerisinde ve belediye yönetimi ile koordineli olarak çalışan bölümdür.

İşadamları tarafından belediyeye yapılan nakit ve ayni bağışların bir bölümü bu birime yönlendirildiği için (eğer istenirse) suistimale açık bir bölümdür Gıda Bankası…

İşte bu nedenlerden dolayı yukarıda belirtmiş olduğum birimlere kimlerin atanacağı, bu birimlerde kimlerin görevlendirileceği gibi konular son derece önemlidir.

Gerek belediye başkanı Bora Balcıoğlu’nun, gerekse belediye meclis üyelerinin  ve akraba gibi yakınlarının bu tür “köşe başı” olarak anılan birimlerde görev yapmasının yakışık olmayacağını düşünüyorum.