Supersilivri.com’da 11 Eylül 2023 Pazartesi akşamı “Bu kıyak kime yapılıyor” başlığı altında bir haber yayınladık. Bu haberde; Silivri’de mezbaha ihtiyacı olmasına rağmen Değirmenköy’deki mezbaha alanı hangi şirkete “depo” olarak kiraya verileceğini sorduk. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın bu konudaki itirazını sayfalarımıza taşıdık.

Haberimizin yayınından sonra ilk önce CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen’den, arkasından da MHP İlçe Başkanı Zafer Yalçın’dan açıklama geldi.

Öncelikle her iki ilçe başkanı da haberimizi doğruladı.  CHP İlçe Başkanı Berker Esen “konunun takipçisi olacaklarını" belirtti ve durumun düzeltilmesi için uğraş vereceklerini belirterek MHP İlçe Başkanı Zafer Yalçın’ı eleştirdi.

ESEN: GÜNDEMİ DEĞİŞTİRİYORLAR

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen’in yazılı açıklaması şu şekilde:

Milliyetçi Hareket Partisi’nin siyasi olarak bilgisiz ve birikimsiz bulduğumuz ilçe başkanının, gündem değiştirme çabalarını şaşkınlıkla ve biraz da gülerek takip ediyoruz.

İBB encümeninin Değirmenköy’de bulunan eski mezbaha yeri için verdiği kararın takipçisi olacağımızı vurgulamamıza rağmen, asıl mesele olan Değirmenköy’ün kalbindeki en değerli araziyi satışa çıkaranlar ve bu suçluluğun verdiği psikolojiyle saldırıya geçenlere cevabımızdır;
Tarım arazisinin villa imarına açılmasına sessiz kalan bir İlçe Başkanı bölgemizdeki çiftçilerimizin ve hayvancılarımızın ihtiyaçlarını önemsediğini söylemesi, tamamen boş laflardan ibarettir. Siyasi samimiyetsizliktir. Asıl skandal olan budur.

Çantaköy’de kişiye özel ısmarlama parsel bazında plan yapılmasına sessiz kalan bir İlçe Başkanı, gerek ideoloji olarak ve gerek ise siyasi duruş olarak başlı başına bir skandala imza atmıştır.
Skandal karar aramakta kararlı bu İlçe Başkanı’nın Kavaklı’nın en değerli arazisi yandaşa peşkeş çekilirken ses çıkaramayıp göz yumması asıl skandal olandır.

“Basit bir tadilat” diye geçiştirdikleri, AVM içerisinde ortak kullanım alanlarına imarsız ve plansız tadilat yapılması karşısında dilini yutmuşçasına sessiz kalanlar, bu metini uzatmamak amacıyla eklemediğimiz daha nice skandallara imza atmışlardır.

Kendi yanlışlarını hiçbir şekilde kabul etmeyen ve kendi yanlışlarına at gözlüğüyle bakan, yasadışı bir şekilde 3000 metrekare kapalı alan inşa eden fabrikalara “basit bir sundurma” diyerek bu yasadışı faaliyetleri meşrulaştıran İlçe Başkanı baştan sona bir skandaldır.

Hiçbir mevcut başarısı olmadığı halde küçük dağları kendisi yaratmış gibi takındığı tavırlarını bırakmasını, çevresinde kendisini pohpohlayan ve kendisine egodan başka hiçbir şey katmayan tiplerden kendisini arındırmasını ve 7 ay sonra alacağı yenilgi için kendini fiziksel ve mental olarak hazırlamasını diliyor, takipçisi olduğumuz ve sonucu belli olmayan kararları gündeme getirerek bu güzel ilçemizin gündemini meşgul etmeye çalışan kişilere izin vermeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

YALÇIN: ALGI OPERASYONU YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın da Esen’in açıklamasının ardından yayımlamış olduğu yazılı açıklamada “CHP’nin algı operasyonu yapmaya çalıştığını söyledi.

MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın’ın açıklaması da şu şekilde:

CHP ilçe başkanı, kamuoyunu yanıltma ve yönlendirme amacı taşıyan açıklamalarına bir yenisini daha eklemiştir.
CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni tarafından Silivrili çiftçilerimizin kanayan yaralarından birisi olan mezbahane alanıyla ilgili skandal kararının üstünü kapatma çabasıyla gündem değiştirme telaşına düşmüştür.
İstanbul’un en çok hayvancılık yapılan ilçelerinden Silivri’de mezbahane ihtiyacı gün gibi ortadayken, yapım yetkisi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi uhdesindeyken, elzem olan bu konuda skandal bir karara imza atan İBB Encümeni neyi amaçlamaktadır?
Değirmenköy’de Mezbahane tapulu alanın özel şirket veya kişilere kiralanmak istenmesi Silivri çiftçisine ihanet değil de nedir?
Bunu aydınlatmak yerine, sözde basın açıklamalarında Cumhur İttifakının MHP’li Silivri Belediyemizin uygulamaları hedef alınmıştır.
Meclis toplantılarında Sayın Belediye Başkanımız, tüm meclis üyeleri huzurunda, basın ve kameralar karşısında kamuoyunun bilgisine sunarak çarpıtmak istenen asılsız konuları açıklamıştır ve arşivlerde bulunmaktadır.
Şecaat arz ederken merd-i kıbti sirkatin söylermiş.
Asıl komik olan kendisidir. Üstelik palavracıdır.
Yalanları gerçekmiş gibi söylemek CHP ilçe başkanı ve avanesinin tutunacak bir dal bulamadığından kaynaklanmaktadır.
Berker Esen gibi tiplerin karnından konuşuyor olmaları, Silivri tarihinde “herkesin belediyesi ve herkesin belediye başkanı” anlayışının toplumda kabul görmesidir.
İBB tarafından Değirmenköy’de mazbahane tapulu yerin neden depo amacıyla kiraya çıkarılmak istenmesini açıklamak yerine, yapmaya çalıştıkları algı operasyonları ellerinde patlamaya devam edecektir.

Editör: Cem Güner