Silivri Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) üyeleri Öznur Kırkıcı başkanlığında, Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği Silivri Şube Başkanı Mübeccel Çeşmecioğlu, Selimpaşa Mahalle Gönüllüleri Platformu’ndan emekli öğretmen Necmiye Gülveren Türkeş’in de katılımında Cumhuriyet programında bir araya geldi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Şömine Restorant’ta gerçekleştirilen program Kurtuluş Savaşı Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Gecede KAGİD’in yeni üyelerine de sertifika ve rozetleri takdim edildi.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 10.30.43 (2)

KIRKICI: CUMHURİYETİMİZ SAYESİNDE ÇAĞDAŞ YAŞAM SÜRÜYORUZ

Programın açılışını gerçekleştiren KAGİD Başkanı Öznur Kırkıcı, Cumhuriyetimiz’in 100. Yılı dolasıyla duygu ve düşüncelerini şöyle paylaştı: “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı dolayısıyla düzenlediğimiz etkinliğimize hoş geldiniz, sefa geldiniz… Bundan tam 100 yıl önce çok sağlam ilkeler üzerine kurulan Cumhuriyetimizin; siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda bize sunduğu reformlar sayesinde bugün çağdaş  bir yaşam sürüyoruz. Bu reformlar arasında kadın hakları, eğitimde köklü değişiklikler, laiklik ilkesinin benimsenmesi, hukuk sisteminin yenilenmesi gibi pek çok önemli adımlar yer alıyor. Kadını ve erkeğiyle yürütülen zorlu mücadelelerle kazanılan kurtuluş savaşımızdan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyetinde bütün vatandaşlar eşit ve özgür bireyler olarak kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip olmuş ve demokratik bir yönetime kavuşmuşlardır. Bu sürece en büyük katkı Atatürk’ün devrimleri ve ilkeleri olmuştur.            

“1923’DE İZMİR KADINLAR KONGRESİNDE ATATÜRK ÖNEMLİ MESAJLAR VERMİŞTİR”

Kalkınmanın ancak kadınların da toplumsal hayatın her alanına aktif katılımıyla mümkün olacağının anlaşılması, dünyada ne yazık ki 50 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Oysa tam 100 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, toplumsal kalkınma sürecinde kadının yeri ve önemine dikkat çekmek amacıyla 2 Şubat 1923’de İzmir Kadınlar Kongresini gerçekleştirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyaya ve milletimize, kadın-erkek eşitliği konusunda, kadınların her alanda güçlenmesi ve desteklenmesine yönelik önemli mesajlar vermiştir.

Büyük Önderimiz 1923 yılında İzmir Kadın Kongresinde yaptığı konuşmasında: “Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.

Bugünün gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini temin etmektir. Dolayısıyla kadınımızda bilgili ve fen sahibi olacak ve erkeklerin geçtiği bütün tahsil derecelerinden geçecektir. Sonra kadınlar toplum hayatında erkeklerle beraber yürüyerek birbirlerine faydalı ve yardımcı olacaklardır.”

“ÖZGÜRCE BİR ARADA OLABİLİYORSAK, CUMHURİYET'İN SAYESİNDEDİR”

Bugün burada özgürce bir arada olabiliyorsak, çocuklarımıza çağdaş bir eğitim verebiliyorsak, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hepimizin söz hakkı varsa, hepsi bağımsızlık mücadelesi ve ardından gelen Cumhuriyet'in sayesindedir. Hepimiz Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet devrimlerine çok şey borçluyuz.

Bizler toplumsal kalkınma ve döngüsel ekonominin de etkili ögeleriyiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, kazanımlarını bilen ve onu daha yukarılara taşımayı gerçekleştirme konusunda kararlı nesilleriz.

Biz kadınlar, asla yılmayacağız. Cumhuriyet’in kazanımlarından, asla ama asla, vazgeçmeyeceğiz. Bilimde, sanatta, ekonomide, siyasette, sağlıkta, insanın olduğu her alanda, eşit ve adil bir biçimde var olmaya devam edeceğiz. Çağdaş uygarlık yolunda daha saygın, eşit biçimde,  refah içinde yaşayacağımız bir toplum için mücadelemizi yükselteceğiz.

Balcıoğlu: Çiftçi ve hayvancımıza aşı desteği sağlıyoruz Balcıoğlu: Çiftçi ve hayvancımıza aşı desteği sağlıyoruz

WhatsApp Image 2023-10-31 at 10.30.43 (1)

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı kutlu olsun.”

KAGİD’in Cumhuriyet Bayramına özel buluşmasına misafir olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şube Başkanı Mübeccel Çeşmecioğlu, Silivri halkına, dernek üyelerine katkıları için teşekkür ederken, faaliyetleri ve amaçları konusunda tecrübelerini duygusal anlar yaşayarak aktardı. Çeşmecioğlu, “Cumhuriyet rejiminde yaşamak da Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını yaşamak da bence bir şans. Cumhuriyet bütün canlılara eşit ve adil yaşam şartları, özgürlük içinde ve sevgiyle yaşamalarına olanak sağlıyor. Ben bir köy çocuğuyum. 11 yaşında okumak için geldiğim Silivri’de 28 yıldır çocukların okuması için çalışan bir dernekte yöneticilik yapıyorum. Silivri halkının desteği ile geldiğimiz bu günlerden sonra yıllardır mezun ettiğimiz binlerce gencimizin ÇYDD’ne sahip çıkmasını, gelip üye olmasını istiyorum artık. Derneğimizin en önemli faaliyet alanı da Atatürk’ün eserlerini korumak ve yaşatmak” dedi.

Çeşmecioğlu, Aydın’da, KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda arıza yapan asansörden çıkmaya çalıştığı sırada sıkışarak hayatını kaybeden Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş ile ilgili üzüntüsünü de ifade etti.

TÜRKEŞ, CUMHURİYETİ ANLATTI

Gece Necmiye Gülveren Türkeş’in Cumhuriyet ile ilgili konuşması’yla devam etti. Deneyimli kadın eğitimci Cumhuriyetin eğitimde fırsat, kadın-erkek eşitliğinde oynadığı önemli rolün altını çizerek “Cumhuriyetimize, Atatürk ve devrimlerine sıkıca sarılıp, sonsuza kadar sahip çıkalım” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 10.30.43

YENİ ÜYELERE ROZETLERİ TAKDİM EDİLDİ

Daha sonra KAGİD’e katılan Şule Girici, Nazlıcan Kocamanoğlu, Sibel Kaygusuz, Yıldız Aydın Zık’a üyelik sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

KAGİD’in Cumhuriyet gecesi Bey Dans’ın gösterisi ve topluca söylenen İzmir Marşı ile renklendi. Yemek programın ardından Atatürk’ün sevdiği şarkılar eşliğinde devam etti.

NUTUK SATIŞI YAPILDI

Gecede ayrıca kurulan stanttan KAGİD üyeleri köy okullarının kütüphanelerine bağışlamak üzere NUTUK satın alarak, katkıda bulundu.

Editör: Cem Güner