Bora Balcıoğlu’nun mazbatasını almasının üzerinden tam bir hafta geçti. Ancak kadro oluşturmakla ilgili bazı sıkıntılar dikkat çekiyor.

Başkan yardımcıları hala açıklanmadı…

Öncelikle her ne kadar resmen kamuoyuna bilgi verilmese de Emine Tarin’in “koordinatör başkan yardımcısı” olarak görevlendirildiği dikkat çekiyor.

Evet, bu son derece doğru bir adım…

Tarin, alanında uzman bir isim. Hukukçu olmamakla birlikte; belediye uygulamaları ve idare hukuku konusunda deneyimleriyle; belediyenin “resmi kurum idaresi” ile ilgili kısmındaki boşluğu dolduracaktır. (Bu arada Silivri Belediyesi tarihinde ilk defa "koordinatör başkan yardımcısı" uygulaması yapılacak; kesinlikle faydalı olacağını ve Balcıoğlu'nun üzerinden ciddi bir yük kalkacağını düşünüyorum.) 

Başkan yardımcısı olarak görev yapabilmesi için istisnai kadro üzerinden ataması yapılan Büyükçekmeceli Nevzat Sezen’in imza yetkisi henüz onaylanmadı. Gerek İçişleri Bakanlığı, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son yıllarda özellikle muhalefet partilerine mensup belediyelerde istisnai kadro atamalarının onaylanması konusunda yavaş davranıyor. Bu nedenle Sezen’in memuriyet ünvanına kavuşması biraz zaman alabilir.

Nevzat Sezen inşaat mühendisi… İmardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görevlendirilmesi bekleniyor. Ancak CHP İlçe Başkanı İbrahim Kömür’e yakın olan bir gazeteci arkadaş, Sezen’in “fen işlerinden sorumlu başkan yardımcısı” olarak, Emine Tarin’in de “imardan sorumlu başkan yardımcısı” şeklinde görevlendirileceğini iddia ediyor.

İmardan sorumlu başkan yardımcılığı branş uzmanlığı isteyen bir görev… Emine Tarin gibi işini çok iyi bilen akıllı bir yöneticinin uzmanı olmadığı, üstelik imar gibi yıpratıcı bir görevi kabul edeceğini zannetmiyorum.

Yanıltılarak atılan imzalar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir…

Bence bu işte bir yanlışlık var…

Emre Sarısaltıkoğlu emekli oldu. Belediye muhasebesi de yine özel uzmanlık gerektiren bir branş. Sarısaltıkoğlu’nun yerini Silivri’den doldurabilecek bir isim var mı bilemiyorum. Uzmanlık dışı görevlendirme yapılırsa çalışma aşamasında mutlaka sıkıntı yaşanacaktır. Bu nedenle Silivri dışından bürokrat getirtilebilir.

Hasan Solak emekli olacağını açıkladı. Belediye içerisinden yerinin doldurulabilme ihtimali var.

Siyasi kadrodan başkan yardımcısı görevlendirilmesinin yapılıp yapılmayacağı halen belli değil. Yavuz Alçı’nın bu konuda adı geçiyor.

Sonuç olarak başkan yardımcılarının belirlenmesiyle birlikte gerçekleşecek olan görev dağılımında “uzmanlık dışı vazifelendirmeler” yapılarak belediye yönetiminin adeta Arap saçına dönme ihtimalini görüyorum.