Silivri Belediyesi'nin yardım konvoyu Tokat'a Ulaştı Silivri Belediyesi'nin yardım konvoyu Tokat'a Ulaştı

Silivri Belediyesi ve İstanbul Valiliği iş birliğiyle 19 Mayıs Meydanı kaymakamlık binası yanında yapılacak olan eski belediye binasının temel atma töreni, Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Yılmaz, “Hizmet, eser, çalışmak ve Silivri’yi geleceğe taşımak bizim işimiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 10.28.55

Silivri Belediyesi ilçedeki tarihi yapıları ihya ederek hak ettiği görünüme kavuşturmaya aralıksız devam ediyor. Silivri Belediyesi ve İstanbul Valiliği iş birliğiyle 19 Mayıs Meydanı kaymakamlık binası yanında yapılacak olan eski belediye binasının temel atma töreni, Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirildi. 1935-1984 yılları arasında Silivri Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılan tarihi belediye binasının temeli atılarak, bina yeniden gün yüzüne çıkarılacak. Bodrum ve 2 kattan oluşan bina, 540 metrekare kullanım alanına sahip olacak. Yeniden Silivri’ye kazandırılacak olan eski belediye binasında; merhum belediye başkanları Halit Tuncel, Yusuf Çoğal, İzzet Uluşahin, Ali Çınaklı, Burhan Soyaslan, Halim Uluşahin, Şaban Demiray ve Sait Girginsaygı ve sevgiyle yâd edilecek.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 10.28.51 (1)

BAŞKAN YILMAZ: “SİLİVRİ’YE HİZMETKÂR OLMAYA SEVDALIYIZ”

Törende bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Silivri’de her gün bir açılış ve temel atma silsilesi devam ediyor. Allah’a şükürler olsun ki, 5 yıl önce sizlere ne söz verdiysek bütün sözlerimizi yerine getirdik. Çünkü biz Silivri’ye aşkla, heyecanla ve sevgiyle bağlıyız. Biz, Silivri’ye hizmetkâr olmaya sevdalıyız. Silivri’miz, 7.000 yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve sayısız tarihi emaneti de bağrında taşımıştır. ‘Ecdattan yadigâr, geleceğe emanet’ anlayışımızın bir gereği olarak, bakanlıklarımızla ve İstanbul Valiliğimizle birlikte, tarihi Mimar Sinan Köprüsü, Tarihi Kısa Köprü ve Tarihi Kaleparktesislerimizi yeniden ihya ederek hak ettiği görünüme kavuşturduk. Lozan Mübadelesiyle Yunanistan’dan Silivri’ye göç eden soydaşlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak için Mübadele Müze Evini inşa ederek ziyarete açtık. Geride bıraktığımız yüzyıla tanıklık eden fotoğraf makineleri ve 1.500 eserin yer aldığı Fotoğrafçılık ve Yeşilçam Sergi Evini hizmete sunduk. İstanbul Valiliğimizle birlikte, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Hünkâr-ı Şerif Camii, 650 yıllık tarihi sarnıç ve tarihi 22 çeşmenin restorasyon çalışmalarına başladık. Bugün de tarihi belediye binamızın temelini atarak yeniden gün yüzüne çıkaracak olmanın gururunu taşıyoruz” dedi.

“SAYIN KURUM İSTANBUL’UN MURADIDIR”

Cumhur İttifakı paydaşları olarak İstanbul’u yeniden hizmetle buluşturacaklarını belirten Başkan Yılmaz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, sevdalısı olduğumuz Silivri’mizi ve İstanbul’umuzu, birliğin gücü Cumhur İttifakı’yla yeni eserlerle buluşturacağız. Yeni bir dönemin müjdesiyle gönüllerimizi birleştirdik. 25 gün sonra yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde İstanbul’un prangalarından kurtuluşunu hedefliyoruz. Eser, erdem ve hizmet belediyeciliğinin tesisiiçin; dejenere ve deforme olmuş, değersizliğin ve dedikodunun içine gömülmüş belediyecilik anlayışının terkini istiyor, bu uğurda azim ve inançla çalışıyoruz. Nitekim, Cumhur bizim Türkiye hepimizindir. İstanbul bizim Türkiye hepimizindir. Ayırmadan, ayrışmadan, canla başla hem Silivri hem de İstanbul için çalışıyoruz. Kaçan fırsatların, heba olan yılların ve kırılan umutların telafisini yapmak suretiyle İstanbul’un yeniden küllerinden doğacağına inanıyoruz. Geçmişi bugününe kefil olmayanların miadı dolmuş ve raf ömrü bitmiştir. Sadece İstanbul’u düşünen ve sadece İstanbul’u kalbinde taşıyan, Türk ve Türkiye Yüzyılı hedefleriyle kenetlenen bir belediyecilik vizyonu İstanbul’umuzu şaha kaldıracaktır. İşte o vizyonun İBBBaşkan Adayı da Sayın Murat Kurum’dur. Sayın Kurum işinin ehli ve hizmet erbabıdır. Sayın Kurum İstanbul’un Muradıdır.İnanıyorum ki 31 Mart’ta İstanbul Muradına kavuşacaktır” diye konuştu.

“SİLİVRİ’Yİ GELECEĞE TAŞIMAK BİZİM İŞİMİZ”

Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un bakanlığı döneminde birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Volkan Yılmaz, “Sayın Murat Kurum’la bakanlığı döneminde çok uyumlu bir çalışma ortamı yakaladık. Bizler Silivri’miz için ne zaman Murat Kurum’un kapısını çalmaya gittiysek, kapıların sonuna kadar açık olduğunu gördük. Birçok hizmeti Silivri’ye birlikte getirdik. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız 37.000 metrekare büyüklüğündeki Millet Bahçesi bunun en somut örneğidir. Şunu da belirtmek isterim ki önümüzdeki 5 yıl Silivri’nin şahlanış dönemi olacak. Bitirdiğimiz Millet Bahçesine ilave olarak Kalepark’ın yanı başında 44.000 metrekarelik Çamlık Millet Bahçemiz ve Tuzla Deresi’nin ıslahıyla Tuzla Deresi etrafında 55.000 metrekarelik 3. Millet Bahçesi Silivri’mize çok yakışacak. Unutulan köyler tekrar cazibe merkezi olacak. Köyler İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olacak. 5 yıldır yapılmayan ve yaptırılmayan mezbaha yapılacak. Alım garantili hayvancılık gerçekleştirilecek. Yine alım garantili çiçekçilik yapılacak. İBB marifetiyle asfaltsız ve kaldırımsız köy kalmayacak. Köylerin planları yapılarak köylümüzün sorunu çözülecek. Silivri, halk plajları, mesire alanları ve doğa turizmiyle cazibe merkezi olacak. Silivri’mizin tüm dereleri ıslah edilecek. Silivri’ye yakışacak bir otogar yapılacak. Açık ve kapalı otoparklar yapılacak. Büyük bir Doğal Hayvan Yaşam Parkı yapılacak. Silivri’nin tarihi miraslarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sosyal Konut projeleriyle evi olmayanlar ev sahibi olacak. Silivri’de büyük kentsel dönüş hamlesiyle deprem korkulu rüya olmaktan çıkacak. Tüm bu vaatlerimizi birliğin gücüyle ve canla başla yapacağız. Hizmet, eser, çalışmak ve Silivri’yi geleceğe taşımak bizim işimiz” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 10.28.56

KURUM: “SİLİVRİ’YE GELDİĞİMİZDE KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ”

Başkan Yılmaz’ın ardından konuşan Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum, “Silivri'mizi ve Silivri'nin güzel insanlarını çok seviyoruz. Silivri'ye geldiğimizde kendimizi evimize gelmiş gibi hissediyoruz. Kıymetli Volkan Başkanım bu binanın aslına uygun bir şekilde inşa edilmesi için çok emek harcadı. Zaten kendisinin Silivri'nin her sokağında ve her karışında hizmeti var. Vatandaşının ne ihtiyacı varsa onu gidermek için gece gündüz mücadele etti. Tabi biz de başkanımızı yalnız bırakmadık. Silivri’mizin ihtiyaçlarını gidermek için Volkan Yılmaz’la el ele verip Silivri için çalıştık. Bu tarihi binamız hem İstanbul Valiliği hem de Silivri Belediyesinin iş birliğiyle yeniden ayağa kalkacak. Binamız tamamlandığında, belediyemizin tarihini yansıtacak çok önemli bir mekân olacak. Aynı zamanda Silivri'nin güzel insanları belediye sosyal tesisleriyle çayın 1 TL, kahvenin 5 TL olduğu hizmetlere kavuşacak. İstanbul'umuzun son 5 yılı maalesef kayıtlara tahribat dönemi olarak geçti. İstanbul bu yolcu adayın elinde her gün mağdur ediliyor. Bir de kalkmışlar pişkin pişkin, ‘İstanbul başardı’ diyorlar. İstanbul mevcut yönetimin bunca ihmaline ve terk edilmişliğine rağmen ayakta kalmayı başardı. İstanbul tutulmayan sözlere rağmen, hükümetimizin destekleriyle ve eserleriyle ayakta kalmayı başardı. Şu anki yönetimin; yanan otobüsler, bozulan metrolar ve metrobüsler, ters yönde ilerleyen yürüyen merdivenler ve saatlerce süren trafik gibi eserleri var. Bu yönetimin 5 yılda başlayıp da bitirdiği tek şey İstanbul'u bitirmek oldu. İstanbullular bu kibir abidesi Cumhuriyet Halk Partili (CHP) başkandan çok bir şey istemedi. İstanbullular aslında en temel belediye hizmetlerinin yapılmasını istediler. Ama bu yönetim anlayışı verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi” dedi.

“BU ŞEHRİN GERÇEK HİZMETKÂRLARI GELİYOR”

Silivri’de hayata geçirecekleri projelerle ilgili bilgiler verenCumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Kurum, “Bizim için bu ülkede yaşayan 85 milyon vatandaşımızın her biri eşittir. Bu şehri ayrımcılıklara göre yönetenlere inat, 31 Mart gecesi bu şehrin gerçek hizmetkârları geliyor. İstanbul'da 1,5 milyon riskli evimiz ve iş yerimiz var. Silivri’de ise 600.000 konutumuzun acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Biz İstanbul ve Silivri'de tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar çalışacağız. Milletimizin rızası çerçevesinde İstanbul’umuzu ve Silivri’mizi geleceğe hazırlayacağız. İstanbul ve Silivri’nin ulaşımında dev adımlar atacağız. Şu an 340 kilometre olan metro hattını 5 yılda 650 kilometreye çıkaracağız. İstanbullular daha rahat ve konforlu bir ulaşım yapsınlar diye filomuza her yıl 100 metrobüs ve 250 otobüs katacağız. Sosyal medya belediyeciliği yapan mevcut İBB Başkanı, bir önceki dönem ‘Silivri'ye metrobüs getireceğiz’ demişti. Geldi mi? Bir çivi çakıldı mı? Her işte olduğu gibi yine Silivri'nin geleceği adına bir adım dahi atmadı. Ama onlar ne yaparsa yapsın biz 31 Mart akşamı Silivri'ye metrobüsü getireceğiz. Silivri'den metrobüse binen bir vatandaşımız, yapacağımız yeni projelerle birlikte Tuzla'ya kadar kesintisiz ulaşım yapacak. Silivri'de istihdamı artıracağız. Yine göz bebeğimiz olan Silivri sahilinde 42 kilometrelik sahil düzenlemesi yapacağız. Silivri’ye 8 tane halk plajı kazandıracağız. Silivri'nin güzelliğine ve yeşilliğine artı değer katmak için orman alanlarımızı koruyacağız. Köylerimizi tematik hale getireceğiz. İBB olarak çiftçilerimize; tohum, gübre, mazot ve enerji desteği vereceğiz. Silivri'deki köy imar planlarımızı ilk meclis toplantısında onaylayacağız. İSKİ olarak Silivri’deki tüm derelerin ıslahını yapacağız. Silivri’miz artık su baskınlarıyla gündem olmayacak. Çiçekçilik faaliyetleriyle alakalı alım garantileri vereceğiz. Hayvancılığı ilerletmek için bir mezbaha kuracağız. Burada alım garantili entegre tesisimizi İBB olarak hızlıca tesis edeceğiz. Gençlerimizin iş hayatında olmaları için istihdam ofisleri kuracağız. Tüm köylerimize arıtma tesislerimizi yapacağız. Silivri’nin yüzü gülsün, Silivri insanı ve Silivri gençleri geleceğe güvenle baksın diye Volkan Yılmaz’la el ele gece gündüz çalışacağız” diye konuştu.

Törene; Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Ekrem Pamuk, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.Konuşmaların ardından protokol üyeleri, binanın ilk harç döküm butonuna birlikte bastı.

Editör: Cem Güner