2019 – 2024 yılları arasında Silivri Belediye Başkanlığı yapan Volkan Yılmaz; Damga'ya önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde Silivri Belediyesi hakkında yapılan ihale haberleri hakkında konuşan Yılmaz, “Gelsinler hodri meydan tüm Silivri önünde canlı yayında tartışalım” dedi. Yalan haber yapanları insafa davet eden Yılmaz, “Silivri geneli kamu hizmet binalarının tadilat bakım ve onarım işi 6 Mart 2024 tarihinde ilan edilmiş. 27 Mart 2024 tarihinde ihale gerçekleşmiş. Benim imza yetkim yok, haberim yok, bütün işlemleri belediyenin yetkili memurları, müdürleri yapıyor. Belediyenin rutin işleri. Sonuçta o binalara bakım ve onarım gerekiyor. İş yapılarak ödeme yapılıyor. Yeni gelen belediye başkanı istemiyorsa ihaleyi iptal eder, ödeme yapmaz. Neymiş efendim; MHP’den CHP’ye geçen Silivri Belediyesi’nde seçimlerden bir gün sonra 20 milyonluk bir ihaleye imza atmış. Bu nasıl yangından mal kaçırma işiymiş. Bunu kim yazmışsa aklından da karakterinden de şüphe ederim” tepkisini gösterdi.

5 YILDA 70 MİLYON TL KAR

Görev yaptığı 5 yıllık süreçte Silivri Belediyesi'ni 70 milyon dolar kara geçirdiklerini dile getiren Yılmaz, “31 Mart 2019'da belediyeyi devraldığımızda ABD dolar kuru 5.65 TL'ydi. Kasada toplam 1 buçuk milyon vardı. O da 265 bin dolara denk geliyordu. Kamu borcu, 200 milyon lira, müteahhit borcu 100 milyon liraydı. Toplam borcumuz 85 milyon dolara tekabül ediyordu. 2024'te biz devrederken; kasada 80 milyon para bıraktık. 2 buçuk milyon dolar eder. Kamu borcu 92 milyon TL, müteahhit borcu 430 milyon TL. Toplam borç 522 milyon TL. Toplam borç 16 milyon 250 bin dolara tekabül ediyor. Ortalama 70 milyon dolar kara geçirmişiz belediyeyi. Şimdi kasa tamtakır diye haber yaptırıyorlar. Bunlar doğru şeyler değil. İnsanın biraz yüzü olmalı bir birine bakınca” açıklamasını yaptı.

"EN UFAK BİR JEST YAPMADIM"

Başka bir haberden söz eden Volkan Yılmaz, “Silivri’de, Burkina Faso vatandaşı Mahamadou Bonkoungou’nun kaçak çiftlik inşa ettiği iddia edilmiş. İBB’nin 11 Mart’ta Silivri Belediyesi’ne yazı göndererek inceleme başlatmasını istediği çiftliğin sahibi Bonkoungou’nun, Erdoğan’ı külliyede ziyaret ettiği ortaya çıkmış şeklinde de fotoğraf basmışlar. Birincisi burasının 2019’dan önce yapı kayıt belgeleri onaylanmış. İmar affından faydalanmış. O zamanki sahibi İş İnsanı İlhan Karadeniz. Birçok CHP’li siyaset adamının yakın dostu İlhan bey daha sonra Afrikalılara satmış. Yer İlhan beyde iken dert etmeyenler, bana defalarca gelip ricada bulunanlar şimdi yer Mahamadou Bonkoungou’na geçince neden dertlenmişler. İlhan Karadeniz kimlerin yakın dostu ise onu helikopteri ile kimler tur atıyorsa gitsin onlara hesap sorsunlar. Ben bu yere en ufak bir jest yapmadım” dedi.

O TAHSİS KARARI OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Yine kendisinin Nişantaşı Üniversitesi’ne belediye binası tahsis edildiği yönünde haberler yapıldığını belirten Volkan Yılmaz, “O binada en ufak bir ticari faaliyet yok. Silivri Belediyesi'nin ücretsiz güzel sanatlar akademisi var. Nişantaşı Üniversitesi tüm giderleri karşılıyor. Ücretsiz kurs veriyor. Tek kuruş ticari faaliyet yok. Üstelik meclis kararı ve oy birliği ile tahsis yapıldı. Yani CHP’li meclis üyeleri de kabul oyu verdi. Çünkü burada ciddi anlamda sanatsal faaliyetler ve kurslar var. Şan, nota, solfej, drama, tiyatro gibi. Üniversitede ciddi bir külfetin altında. Hadi o zaman, madem ortada üniversiteye bir kıyak var, hodri meydan yeni yönetim bu anlaşmayı feshetsin” diyerek meydan okudu.

Çevik Baysalgil vefat etti Çevik Baysalgil vefat etti

SİYASET YAPMAYI SÜRDÜRECEĞİM

Bundan sonraki süreç hakkında da açıklama yapan Volkan Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında siyaset yapmayı sürdüreceğini söyledi. “Türkiye’nin bulunduğu bu noktada bizlerin siyasetten uzaklaşması mümkün değil” diyen Yılmaz, “Gerek yerelde gerek genelde siyaset yapmaya devam edeceğim. Silivri’nin hakkını her ortamda savunacağım, arayacağım. İstanbul’un, Türkiye’nin hakkını savunacağım. Haksızlığa, adaletsizliğe, yolsuzluğa karşı mücadelemi sürdüreceğim. Bu güzel ülkenin, adil, demokrat, temiz, dürüst siyasetçilere ihtiyacı var. Halkımız beni istediği an yanında hissedebilir. Bir telefonun ucundayım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, doğru, dürüst, hakkaniyetli, mağdur, insanların yanında olmayı sürdüreceğim” ifadelerini kullandı.

Damga Gazetesi / Mehmet Mert

Editör: Cem Güner