Silivri Belediye Meclisi 2023 yılı mayıs ayı meclis toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu meclis üyelerinin katılımıyla belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, açılış konuşmasında mayıs ayının önemli gün ve haftalarına değinirken, bu ay içerisinde hayatını kaybeden önemli şahsiyetleri de andı.

Gündeme geçilmeden önce grupları adına söz alan MHP Grup Başkan Vekili Sultan Aşkın, AK Parti Grup Başkan Vekili Sami Barlas ve CHP Grup Başkan Vekili Melih Yıldız, ülke gündemi ve yerel gündemlerle ilgili görüş ve temennilerini aktardı. Toplantıda 9 gündem maddesinin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

photo_1683039350

“ESKİ SANAYİ ÜST GEÇİDİ ÇALIŞMALARINDA İBB’NİN İHMALİ VAR”

Gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu’nun “Vatandaşlarımız, bakımsız halde olduğu için yıkılan Silivri Eski Sanayi Üst Geçidinin yerine yenisinin neden yapılmadığını soruyor. İBB’nin yapım çalışmaları Karayolları tarafından üst geçidin gereksiz bulunması nedeniyle durduruldu. Başkanım, belki bu konuda siz de açıklama yapmak istersiniz.” sözlerine yanıt veren Başkan Yılmaz, “Söylediklerinizin bir kısmı doğru ancak bir kısmında da bilgi eksikliği ve yanlışlıklar var. Vatandaşlarımızın sıklıkla kullandığı Eski Sanayi Üst Geçidinin hali içler acısıydı. Biz de buranın depreme dayanıksız olduğunu, İBB’nin Tuzla’dan Silivri’ye kadar sorumluluğunda olan bütün üst geçitlerin kontrollerini ve bakım onarımını yapması gerektiğini ifade etmiştik. Objektif bir haber kanalı da bu üst geçidin durumunu haberleştirmişti. Bundan 1-2 gün sonra, bizim de girişimlerimizle İBB, yenisini yapmak üzere üst geçidin yıkımını gerçekleştirdi. Çok da isabetli bir karar oldu. Akabinde ben İBB yetkililerine, ‘Burada Karayollarının bir Viyadüklü Geçiş ve Yan Yol projesi var. Bu proje ile ilgili Karayollarından fikir alıp üst geçidin yapımına öyle başlayın’ dedim. Bundan sonra inşaat süreci başladı ve ardından bir süre sonra çalışmalar durdu. Sonrasında Karayolları ile görüştüm. Karayolları İBB’ye yazdığı yazı ile şunu söylüyor; ‘Şu an üst geçit inşaatı yaptığınız yerde, ekte size sunulan Karayollarının yaptığı bir Viyadüklü Geçiş Projesi bulunmaktadır. Siz, üst geçit projenizi ekteki projeye uygun kodlarda ve uygun şekilde yapabilirsiniz.’ Yani buraya bir üst geçit gereksizdir denmiyor. Karayollarının bu projeyi durdurması gibi bir şey de asla söz konusu değil. Maalesef Karayollarının projesine uygun olmayan yerlere temeller açılmış, betonlar dökülmüş. İBB ile görüştüm. Şimdi yeni proje çiziliyor. Yeni proje biter bitmez Karayollarının projesine uygun bir üst geçit yapılacak. Kimseyi suçlamak istemiyorum ama burada İBB’nin yetkililerinin ve görevlilerinin bir ihmali söz konusu. Zamanında bu görüşü alıp, bu görüşe göre projelerini çizdirip başlasalardı bu duraksama da olmazdı, milli servet de heba edilmezdi. Dilerseniz Karayollarının İBB’ye yolladığı yazıyı sizlerle paylaşabilirim.” dedi.

photo_1683039339

“İBB 4 YILDA BİR ÜST GEÇİDİ YAPAMADI”

CHP Grup Başkan Vekili Melih Yıldız’ın “Karayolları ile İBB arasında yapılan yazışmalar bizde mevcut. Karayollarının en başta verdiği proje doğrultusunda İBB çalışmalarına başlıyor. Sonradan Viyadük Projesinin kesiştiği noktada bir engel teşkil ettiği için Karayolları projeyi revize edin ve üst geçit yapımına öyle devam edin diyor. Burada Karayollarının da İBB’nin de eksiği yok.” açıklamalarını da değerlendiren Başkan Volkan Yılmaz, “Bu sizin bakış açınız ama ortada şöyle bir problem var: Deprem gerçeğiyle boğuşan İstanbul’da 4 yıldır üst geçitlerinin depremselliğini kontrol edemeyen bir İBB var. 4 yıldır depreme dayanıksız olan üst geçitlerini yıkıp yenisini yapamıyorsan bu benim açımdan büyük bir problemdir. İstanbul’u yönetmeye talip olan insanlar deprem seferberliği için çalıştaylar yapıp, depremin havası dağılınca ortadan kayboldular. Biz İBB’ye 2 yıl önce yetkimizde olmadığı halde amiyane tabirle ‘Üst geçidi yapacaksanız yapın, yapmayacaksanız yetkiyi bize devredin bu üst geçidi 3 ay içerisinde yapalım’ dedik. Onu da yapmadılar. Bir üst geçidi yıkıp yenisini yapamıyorsanız; karayolları şunu dedi, ilçe belediyesi bunu dedi gibi savunmalara vatandaş inanmaz. Ben bu konudaki takdiri kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

photo_1683039324

AŞKIN: “BAŞKAN YILMAZ’I ÖNGÖRÜSÜNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM”

Meclis toplantısının 2. gündem maddesinde, “Belediyemizde 2. Dereceli Afet İşleri Müdürlüğü oluşturulmasının görüşülmesi” vardı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MHP Grup Başkan Vekili Sultan Aşkın, “Bildiğiniz gibi Silivri Belediyesinde iktidara geldiğimiz ilk zamanlarda Silivri Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu. Yaşamış olduğumuz deprem felaketi, bu birimin kurulmasının ne kadar kıymetli olduğunu bizlere gösterdi. Ben, Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ı öngörüsünden ve afetlere karşı hazırlıklarından dolayı tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Deprem bölgesinde görev alan Silivri Arama Kurtarma (SAK) ekibimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’dan madalyalarını teslim aldılar. Afet Koordinasyon Merkezi Sorumlumuz Uğur Tozlu’yu ve tüm ekibimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

YILMAZ: “SİLİVRİ BELEDİYESİ AFETLE MÜCADELEDE DOĞRU BİR VİZYON ORTAYA KOYDU”

2. gündem maddesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tüm il ve ilçe belediyelerinde bir Afet İşleri Müdürlüğü kurulmasını zorunlu kıldı. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı afetler ve en son yaşadığımız büyük depremden sonra böyle bir ihtiyaç olduğu, belediyelerin bu müdürlük marifetiyle afetlere hazırlanması gerektiği aşikârdı. Şunu gururla ve iftiharla söylemek istiyorum: Silivri Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Afet Koordinasyon Merkezimizi planlayıp, 2021 yılında da fiziki binalarıyla, alet edevatıyla, ekip ekipmanıyla hayata geçirdik. Görüştüğümüz gündem maddesi esasında, Silivri Belediyesinin ve yönetiminin doğru bir vizyon ortaya koyduğunun, Türkiye’nin afet gerçeğine bağlı olarak çok doğru bir karar aldığının tescillenmesidir. İnşallah bu müdürlükler işlevsel, fonksiyonel ve hızlı hareket eden, aksiyon alabilen ve afetlerle mücadelede önemli yer tutan müdürlükler olur. Silivri Afet Koordinasyon Merkezi, Türkiye’de birçok belediyeye örnek ve öncü olan projelerimizden bir tanesiydi. İlk zamanlarda görmezden gelindi, belki birçok kişi burun kıvırdı ama deprem felaketinin ardından afet yönetiminin, afetle mücadelenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Deprem bölgesinde çok aktif rol oynayan SAK ekiplerimiz de Sayın Aşkın’ın ifade ettiği gibi Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası’na layık görüldü. Mesai arkadaşlarımı, ekibimi hem tebrik ediyorum hem de Silivri’deki vatandaşlarım adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi. Gündem maddesinin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“BAZI ARSALARIMIZI VERGİ BORÇLARIMIZA KARŞI MAHSUP EDİYORUZ”

Toplantının 9. gündem maddesinde “Mülkiyeti Belediyemize ait olan Cumhuriyet Mahallesi 5824 ada 1 parsel, Piri Mehmet Paşa Mahallesi 5399 ada 14 parsel ve Kavaklı Mahallesi 232 ada 1 parsel sayılı taşınmazların vergi borcuna karşılık Maliye Bakanlığına devrinin yapılarak mahsuplaşılmasının görüşülmesi” ifadeleri yer aldı. Gündem maddesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Volkan Yılmaz, “Bildiğiniz gibi Cemal Kozanoğlu Sağlık Ocağının bulunduğu arsayı trampa yöntemi ile bir vatandaştan satın almıştık. Piri Mehmet Paşa Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın sağlık işlemlerinde kullanması için sağlık ocağının yapımını tamamlayıp Sağlık Bakanlığımıza devretmiştik. Bu arsanın vergi borcumuza karşı mahsup edilmesini istedik. Yine Elginkan Vakfı ile yapımını tamamladığımız 8 derslikli Ümmehan Elginkan Anaokulunun arsası bize aitti. Okulumuzun devrini Milli Eğitim Bakanlığımıza yapmıştık. Şimdi arsasını da devredip vergi borcumuzdan düşüreceğiz. Bir diğeri de Kenan & Çelebi Nakip Aile Sağlığı Merkezinin arazisi. Bu araziyi de Sağlık Bakanlığımıza devredip vergi borçlarımıza karşı mahsuplaşacağız. Bu yapıların sadece arazilerini mahsup ediyoruz. Üst yapılar vatandaşlarımızın bağışlarıyla yapıldığı için oraları mahsup etmiyoruz.” ifadelerini kullandı. Gündem maddesinin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Editör: Cem Güner