Silivri’de gizli kapaklı o kadar çok iş dönüyor ki…

Biz gazeteciler hepsine yetişmemiz mümkün değil. Ancak elimizden geldiği ölçüde, duyup öğrendiklerimizi kendi yöntemlerimizle araştırdıktan sonra haber ve makale konusu yapabiliyoruz.

Şimdi size anlatacağım konu; Silivri’nin Alipaşa Mahallesi’nde yaşanan bir tarla usulsüzlüğü… Ama sadece bu kadar değil.. İşin içerisinde sonradan “belediye meclis üyesi” yapılan bir ismin “yalancı şahitliği” de var…

Olayda 2020 yılında hayatını kaybeden Alipaşa Mahallesi’nin eski muhtarı rahmetli Metin Gürsu’nun da adı geçiyor… Uluslararası gazetecilik gelenekleri açısından ölmüş kişilerin isimlerinin haber ve makalelerde kullanılmasında bir engel yok. Kendisinden bahsetmeden bu makalenin yazılabilmesi de zaten mümkün değildi...

Alipaşa Mezarlığı’nın altında 40 bin 500 metrekarelik (40,5 dönüm) bir tarla var. 4857 parselde kayıtlı tarlanın günümüzdeki değeri 50 milyon TL (eski para birimi ile 50 trilyon TL) civarında…

2004 yılında kabul edilen 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Alipaşa Mahallesi; Silivri Belediyesi’ne bağlandı. Böylece Alipaşa Muhtarlığı’nın bütün gayrimenkulleri Silivri Belediyesi’ne devredildi.

Yukarıda bahsettiğim ve günümüzdeki değeri en az 50 milyon TL olan tarlanın da normal şartlarda Silivri Belediyesi’ne devredilmesi gerekiyordu. Çünkü Hazine tarafından 16.05.2017 tarihinde Silivri Belediyesi’ne parseli kullandığı için ecrimisil (kira) evrakı düzenmişti...

Ancak her ne olduysa; Özcan Işıklar’ın belediye başkanlığı zamanında bu tarla için 05.02.2019 tarihinde yani yerel seçimlerden 2 ay kadar önce apar topar bir tutanak oluşturuldu. Ve ardından “Silivri Belediyesi tarafından kullanılmıyor” şeklinde resmi yazı yazıldı. Alipaşa Muhtarı rahmetli Metin Gürsu da “vatandaş Metin Gürsu” sıfatı ile tarlayı kendisinin kullandığını beyan etti.

(Burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum; bir vatandaş, hazineye ait tarlayı 10 sene kullanırsa kendisi lehine öncelikli satın alma hakkı doğuyor.)

İşte bu esnada “vatandaş Metin Gürsu” sıfatı ile tarlayı kendisinin kullandığını beyan eden Gürsu, “Muhtar Metin Gürsu” sıfatı ile bu beyanı tasdikledi.

O dönem “Alipaşa Mahalle Muhtarlığı Azası” olan günümüzün CHP’li Silivri Belediye Meclis Üyesi Ersin Taşkın da bu tutanağı imzalayarak “evet bu tarlayı Metin Gürsu kullanıyor” şeklinde şahitlik yaptı.

Bu işlemler sonucunda tarla Silivri Belediyesi’ne devredilmedi…

Peki sonra ne oldu?

Aradan yıllar geçti, Özcan Işıklar’ın görev süresi doldu ve Volkan Yılmaz Silivri Belediye Başkanı seçildi…

İşte bu noktada Yılmaz’ın ilk icraatlerinden birisi; usulsüz bir şekilde Silivri Belediyesi’nden kaçırılan bu tarlayı belediye envanterine katmak oldu…

Yılmaz, belediyenin malına sahip çıktı…

Bu konuyu Alipaşa Mahallesi’nde ikamet eden insanların neredeyse tamamı biliyor...

Metin Gürsu artık aramızda değil…

Bu nedenle doğrularıyla, yanlışlarıyla hesabını Allah’a verecek…

Ancak Ersin Taşkın; imzayı atmasından hemen sonra yani 2019 seçimlerinde Özcan Işıklar’ın listesine alınarak Silivri Belediye Meclis Üyesi yapıldı. Halen bu görevini sürdürüyor.

Kafayı çektiği zaman sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda her nasılsa durup dururken konuyu “avanta almaya” getirerek; “ben rakı içeriiiiimm, ben avanta almaaammm, ben kendi paramla içeriiimm” şeklinde paylaşımlar yapıyor.

Ne diyebiliriz;

Afiyet olsun Ersin Taşkın

Yarasın...