Silivri’nin bir ülke olduğunu kabul edersek; kaymakamı cumhurbaşkanı, belediye başkanını başbakan, başkan yardımcılarını da (eski sistemde) devlet bakanları olarak düşünebiliriz…

Ve Bora Balcıoğlu mazbatasını almasından 14 gün sonra başkan yardımcılarını ve yönetim şemasını açıkladı.

Şu an için üç belediye başkan yardımcısı görevlendirildi…

Tarık Gürleyen‘den boşalan kadroya Emine Tarin atandı. Oldukça tecrübeli bir belediyeci olan Tarin, kendisine bağlı birimlerinin haricinde (diğer başkan yardımcılarının acemiliği düşünüldüğünde) “Koordinatör Başkan Yardımcısı” gibi görev yapacaktır.

CHP’li belediye meclis üyeleri Yavuz Alçı ve Tan Kıroğlu siyasi başkan yardımcısı olarak görevlendirildiler. Özellikle Tan Hüseyin Kıroğlu’ndan bahsetmek istiyorum. Kıroğlu için “Balcıoğlu’nun beyninin en az yarısı” diyebiliriz. 2019’dan bu yana Balcıoğlu’nun yol haritasını ve stratejilerini belirleyen, konuşma taslaklarını yazan isimdir Kıroğlu…

Silivri Belediyesi’nde dört adet memur başkan yardımcısı kadrosu var. Ve geride kalan üç kadro için halen bir atama yapılmadı. Bu kadrolar’ın ikisini Emre Sarısaltıkoğlu ve Hasan Solak dolduruyordu. Her iki isim de emeklilik öncesi izne ayrıldı. Kadroları Temmuz ayına kadar boşalmayacak. Ancak yeni atama yapılmaması için bu bir gerekçe olamaz. Çünkü kendileri fiilen görevde olmadıkları için yerlerine rahatlıkla “vekaleten” atama yapalabilir. Ancak görünen o ki “şu an için” böyle tercih kullanılmadı.

Diğer başkan yardımcısı Harun Akkan görevi bırakmamak için direniyor. Kendisi izne de ayrılmadı. Bu konudaki tasarrufa Balcıoğlu karar verecektir. Ancak yeni yönetim şemasına baktığımızda; fiilen “başkan yardımcısı” ünvanını uhdesinde bulundurmaya devam eden Akkan’dan “İmar Servisi”nin alındığı ve kendisine herhangi bir birim bağlanmadığı görülüyor. Bu bir mobbing midir tartışılabilir… Ancak kesinlikle “git artık” mesajı verilmiştir.

Kamuoyunda konuşulan Nevzat Sezen vakası vardı. Sezen, özel kalem müdürlüğü görevine atandıktan sonra vekaleten başkan yardımcısı yapılacaktı ve kimine göre İmar Müdürlüğü, kimine göre de Fen İşleri kendisine bağlanacaktı.

Dün açıklanan yönetim şemasına göre Sezen başkan yardımcısı yapılmadı…

Şimdi bu konuya açıklık getirelim…

Nevzat Sezen aslında “üzeri kapalı bir şekilde” başkan yardımcısı yapıldı. CHP Genel Merkezi tarafından Çatalca ve Silivri belediye başkanlarından sorumlu “Gölge Bölge Başkanlığı” görevi kendisine sunulan Büyükçekmece’nin duayen belediye başkanı Hasan Akgün tarafından “Silivri’ye gönderilen” bir ismin geri çevrilmesi düşünülemezdi.

Ancak devlet memuru olmayan Sezen’in usul gereği memuriyete dahil edilebilmesi için özel kalem müdürü olarak atanması gerekiyordu. Bu atama Balcıoğlu tarafından mazbatayı alır almaz yapıldı. Fakat kendisinin “devlet memuru” statüsünü kazanabilmesi için atama yapılmış olması yetmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu memuriyetin onaylanması gerekiyor. Ancak bakanlık onama işlemini biraz geç yapıyor. (Hele ki CHP’li belediyelerde daha da geç yapıyor, bazen de çeşitli gerekçelerle geri çeviriyor.)

Büyükçekmeceli Nevzat Sezen’in memuriyeti henüz onaylanmadığı için resmen “Başkan Yardımcısı Vekili” olarak görevlendirilemiyor.

Çeşitli aklıevvellerin tavsiyeleriyle buna geçici bir çözüm bulundu.

Sezen’e (dolayısıyla Hasan Akgün’e, daha da dolayısıyla Ekrem İmamoğlu’na) bağlanması planlanan İmar, Planlama ve Fen İşleri gibi hassas birimler kağıt üzerinde araya başkan yardımcısı dahil edilmeden direkt olarak Balcıoğlu’na bağlandı. Şimdi Sezen de özel kalem müdürü sıfatı ile “başkan’ın talimatlarını taşıma” görüntüsü altında bu birimleri yönetecek.

Nevzat Sezen; Silivri Belediyesi’nde hem Ekrem İmamoğlu’nun hem de Hasan Akgün’ün vekilharcıdır…

Mali Hizmetler Müdürlüğü yine direkt olarak Balcıoğlu’na bağlandı. Normal şartlar altında sadece bu birimin işleyişinin fiilen içerisinde bulunmak bile belediye başkanını gereğinden fazla yoracaktır. Sezen’in burada yapacağı pek bir katkı olamaz; çünkü branş uzmanlığı isteyen bir birimdir mali hizmetler…

Görüldüğü gibi taşlar yerlerine tam olarak oturmadı…

Silivri Belediyesi’nde yönetim şemasının bu şekilde kalmayacağını ve önümüzdeki aylarda yeniden düzenlemeler yapılacağını düşünüyorum.