Bu bir tanıtımdır

1989 yılından bu yana ev ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren Lux Plastik, dünyanın dört bir tarafına 900 çeşit ürün ihraç ediyor. 34 yıl önce bir makine ve bir kalıpla başlayan üretim yolculuğunda bugün aylık 2.5 milyon adet üretim hacime ulaşıldı. Lux Plastik’in genel müdürü Burak Önder dünyaya açılan firmanın yola çıkış hikâyesini, büyüme hamlelerini ve gelecek dönem hedeflerini anlattı.

Mütevazi bir sermayeyle ve küçük denilebilecek üretim kapasitesiyle, bir makine ve bir kalıpla bu işe başladık. İlk zamanlar şirketimizin kurucusu hâlâ ortağım olan Sebahattin Erçin, ürettiği ürünlerin satışını da kendisi yaparmış. Hatta o dönemler pazara çıktığı bile olmuş” diyen Burak Önder, bugün Lux Plastik olarak Qlux Ideas markalarıyla Silivri’de bulunan fabrikalarında ev ve mutfak eşyaları alanında farklı tasarımlı ürünler dizayn ettiklerini söyledi.

64861ea74e3fe116948fa430

KENDİMİZİ SÜREKLİ YENİLİYORUZ

Plastik mutfak ve banyo ürünleri üreterek başladıkları yolculukta bugün itibarıyla plastik, cam ve metalden mamul mutfak eşyaları üretimi yaptıklarını dile getiren Önder, “Ürettiğimiz ürünlerin yaklaşık yüzde 70’ini 5 kıtada 93 ülkeye ihraç ediyoruz. Hikâyemizde katalizör etkisi yaratan etken ihracattı. İhracat yapmak, dünyaya ayak uydurmak ve bu yönüyle değişime uyum sağlamak bugünkü konumumuzda çok etkili oldu. Bugün evlerde kullanılan cam sürahilerden rendelere, plastik saklama kaplarından kâselere kadar toplam 900 çeşit ürünümüz bulunuyor. Bir yandan dünyadaki gelişmeleri ve trendleri takip ederken bir yandan da devamlı yeni ve farklı ürünler pazara sunmamız gerekiyor. Birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de dünya ve trendi takip edemezseniz ve müşterilerinize yeni ürün sunamazsanız kaybediyorsunuz. Biz de kendimizi sürekli yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

64861ea84e3fe116948fa433

Hürriyet

Editör: Cem Güner