Silivri Kaymakamlığı binasını korumakla görevli polislere yapılan satırlı ve bıçaklı saldırı ile ilgili olarak dikkatimi çeken bazı durumları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Saldırganın tam adı Abdülkerim Sadduk Buğra Dağ… Bu şahıs Silivri’de havuzlu bir sitedeki konforlu apartman dairesinde ikamet ediyor.

Olaydan kısa bire süre önce kaymakamlık binasının hemen karşısına bulunan  bir dükkandan satır ve bıçak satın alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Silivri ziyareti nedeniyle güvenlik önlemlerinin yoğun olduğu bir esnada üzerinde satır ve bıçakla bölgeye yaklaşabilmesi imkansız olan şahsın, suç aletlerini olay yerinin hemen karşısındaki dükkandan alması bu işin planlı olduğunun ilk göstergesi diye düşünüyorum.

Biraz önce de belirttiğim gibi olan; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Silivri’ye geldiği gün, bakan Soylu ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe AK Parti ilçe binasındayken, buraya 100 metre uzaklıktaki Silivri Kaymakamlığı binasında gerçekleşiyor.

Saldırgan kaymakamlığın hemen karşısında bulunan dükkandan bir adet bıçak ve bir adet satır satın alıyor. Daha sonra kaymakamlık binasına arka kapıdan giriyor. İşte burası da çok önemli. Arka kapı fiilen kullanılan bir kapı değil. Binada çalışan memurlar sigara içecekleri zaman arka kapıyı açarak açık havada sigaralarını içip tekrar çeriye giriyor. Dolayısıyla arka kapı binaya giriş-çıkış için kullanılmıyor. Bölgede keşif yapmayan birinin bunu bilmesini pek mümkün göremiyorum.

Aslında binayı koruyan polisler de ön kapıya göre girişte konuşlanmış durumda. Yani polislere de arkadan yaklaşmış oluyor. Saldırgan buradan giriş yapıyor ve birinci polisi satırla yaralıyor. İkinci polis saldırganın bacağına ateş ederek kendisini fazla zarar vermeden etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Yere düşen saldırgan yaralı halde tekrar ayağa kalkıyor ve cebinden bu sefer bıçağı çıkartarak karşısındaki polise uzaktan fırlatıyor. Bıçak saplanıyor ve ikinci polis de yaralanıyor. Bakın burası da çok önemli; uzaktan bıçak atma durumu söz konusu. Bu da saldırganın eğitimli olup olmadığını sorgulattırıyor…

Saldırganın ismi dikkat çekici; Abdülkerim Sadduk Buğra Dağ… Yetkililer; “Türk, hatta Yozgat nüfusuna kayıtlı” diyor.  Şahıs resmi kayıtlarda Türk vatandaşı… 

Şimdi bir tahminde bulunalım… Bu şahıs, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Silivri’de bulunduğu gün, olay yerine 100 metre uzaklıktaki kaymakamlık binasına üstelik arka kapıdan üzerinde satır ve bıçakla niçin girmeye çalıştı? Zamanlama tamamen tesadüf müydü, yoksa Soylu’nun orada olduğunu mu zannetti… Eğer ki Soylu ile karşılaşsaydı ve elindeki satırla bıçakla kendisine karşı saldırı girişiminde bulunsaydı; ve Allah korusun Soylu da yaralansaydı Türkiye’nin hali ne olurdu?..

Ortalık çok fena karışabilirdi...

Bu olayın büyük bir provokasyon girişimi olabileceğini düşünüyorum ve yetkililere bu yönüyle de araştırılmasını tavsiye ediyorum…