Bugünkü pazar yazımda; yılların tiyatrocusu Müjdat Gezen'in cinsel organının Silivri 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde nasıl tartışma konusu olduğunu anlatmak istiyorum.

Müjdat Gezen ile 2014 yılında bir tartışma yaşadık.

Ünlü tiyatrocu, Silivri Belediyesi ve Rotary Kulübü’nün düzenlemiş olduğu söyleşiye katılmak üzere Silivri’ye gelmişti.

Salonda izleyicilerle yerel medya mensupları arasında “önümüzü kapatmayın” şeklinde bir gerginlik oluştu. Biz de ev sahibi konumundaki Silivri Rotary Kulübü yöneticilerinin hiçbir müdahalede bulunmaması üzerine salonu terk ettik. Müjdat Gezen bu sırada mikrofonla aralarında benim de bulunduğum Silivrili yerel gazetecileri aşağılayan sözler söyledi.

Gezen, biz salondan çıktıktan sonra yaptığı konuşmanın bir bölümünde; “…oğlum şuraya misafir olarak gelmişim, konuşacam, sohbet edicez, gidecez… Basın çıkıyor… Rahmetli Muzaffer Güler çok büyük bir aktördü, İlhan Daner şarkı söylüyordu; ‘ben küskünüm feleğe, ben küskünüm feleğe’… bir, iki, üç, beş, İlhan Daner komedyen ben küskünüm feleğe deyince o komik Muzaffer Güler dedi ki ‘feleğin çok da şeyindeydi’" cümlelerini kullandı.

Gezen, tam bu esnada “feleğin çok da şeyindeydi” derken eliyle cinsel organının da bulunduğu bel altı bölgesini işaret ediyordu. Ve ne yazık ki Gezen’in mikrofondan yaptığı hakaretler bununla da sınırlı kalmadı...

Salondan yapılan video kaydını delil olarak sunmak suretiyle kendisinden şikâyetçi olduk ve bunun üzerine hakkında ceza davası açıldı.

Kendisi ilk duruşmaya gelmedi. Polis tebligatı üzerine geldiği ikinci duruşmada yukarıdaki konuşması  polemik konusu oldu.

Koskoca Müjdat Gezen, mahkeme salonunda olayı anlatırken aklı sıra bizi “iftiracı” (!) konumuna düşürebilmek için kelime oyununa başvuruyor ve şöyle konuşuyordu:

-Efendim hiç olur mu? O kadar kişinin, kadının, çoluk çocuğun ortasında ben çıkartıp da cinsel organımı nasıl gösterebilirim…

Bu sözleri üzerine ben yeniden konuşmaya başlıyorum:

-Sayın Hakim, “Sanık cinsel organını gösterdi” derken, çok af edersiniz ama cinsel organını pantolon dışına çıkartarak teşhir etti demek istemedim. Eliyle cinsel organının bulunduğu bel altı bölgesini işaret ederek “çok da şeyindeydi” cümlesini kullandı diyerek olayı tarif ettim.

Evet, Silivri 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kadın hakim ve kadın savcının da huzurunda aynen bu şekilde konuşmalar gerçekleşti.

Yılların oyuncusu; aklı sıra kurnazlık yaparak kelime oyunu ile bizi boşluğa düşürmeye çalışmasına karşın başaramadı ve mahkeme salonunda ünlü tiyatrocunun “cinsel organı” konuşuldu.

Bu tavır, yılların sanatçısının o koskacaman zannettiğimiz imajına yakışmayan son derece "küçük" bir davranıştı. Doğrusunu söylemek gerekirse yılların mizah sanatçısının espri kabiliyetinin bu kadar küçük olması hepimizi hayal kırıklığına uğrattı...

Peki sonuç olarak ne karar verildi?

Müjdat Gezen4 bin 360 TL para cezasına mahkûm oldu. Avukatı kararı temyiz etti ve dava 6 yıldan bu yana Yargıtay’da onay bekliyor.

Yargıtay sürecinin gereğinden daha yavaş işlemesi karşısında sorumlular hakkında şikayet dilekçesi verebilirim ancak yılların tiyatrocusunun yaşına olan saygımdan dolayı sadece izlemekle yetiniyorum.