2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminde rutin ders akışı dışında yapılan onlarca etkinliği “1. Periyotta Neler Yaptık?” ve “2. Periyotta Neler Yaptık?” şeklindeki bülten çalışmalarıyla velileriyle paylaşan Özel Silivri Mektebim Okulları, ikinci dönemin hemen başında Türkiye ile birlikte dünyada da tanınan yazar Mario Levi’yi konuk edecek.

Mektebim Koleji Bilim Kurulu Üyesi, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Yazar, İletişim Bilimci ve İstanbul’u En İyi Anlatan Romanların Usta Kalemi sıfatlarına sahip Mario Levi’nin "Kelimelerin gücü, anlamak ve anlatmak" konulu söyleşisi 9 Şubat Perşembe günü saat 15.00’da Silivri Mektebim Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

HALKA AÇIK OLACAK

Mario Levi söyleşisi halka açık olacak ve isteyen herkes izleyici olarak katılabilecek.

2129ddb6-8473-426f-9f09-e03c1094c351

MARİO LEVİ KİMDİR?

1957 yılında İstanbul'da doğdu. 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi'nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi'nden mezun oldu.[1] İlk öyküsünü 1975 yılında yazdı. 1984 yılından sonra, Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen (gazete)[2] gibi birçok yayın organında yazılar yazdı.

İlk kitabı Jacques Brel: Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu kitap üniversiteyi bitirme tezinin romanlaştırılmış şeklidir. 1990 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Bir Şehre Gidememek otobiyografik özellikler taşır ve yazarın hem aşkları, hem de çocukluk ve ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşması gibidir. Kitap o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında ikinci kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir İstanbul’un azınlık çevrelerine ve topluma uyum sağlamakta zorlanan insanlarına yer verir. 1992 yılında daha çok bir “anlatı” olarak görmeyi yeğlediği ilk romanı En Güzel Aşk Hikayemiz'i yazdı. 1993'te başladığı İstanbul Bir Masaldı adlı kitabını altı yılda bitirerek 1999 yılında yayınladı.Bu kitap da yirmili yıllar ile seksenli yıllar arasında İstanbul’da yaşamış bir Yahudi ailesinin hikâyesidir. Şehrin öteki azınlıklarından kahramanlar bu hikâyede de görünür. Bu eseriyle 2000'de Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı. Lunapark Kapandı 2005 yılında yayımlandı.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır. Ayrıca yazı atölyelerinde, bu yola gönül vermiş insanlara Yazı Yaratımı dersleri de vermektedir.

Size Pandispanya Yaptım 2013 yılında yayımlandı. Son kitabı " Bir Cümlelik Aşklar" Nisan 2016'da yayımlandı.

Editör: Cem Güner