Şimdi böyle düşünen kadınlara; “hayır, eğer bacaklarını göstermek istemiyorsan denizden de mahrum kalacaksın” diyebilir miyiz?

Koyu muhafazâkar insanların bir bölümü baskıcıdır. Başkalarının da kendileri gibi hayat tarzı sürdürmesi için baskı kurar. Ve hatta elini fırsat geçtiğinde zor kullanır.

Ramazan ayında yemek yiyenlerin dövülmesini ve kadınlara zorla başörtüsü taktırılmasını buna örnek olarak gösterebiliriz.

Ancak buna benzer bir baskıcı anlayış ne yazık ki CHP içerisinde de bulunuyor…

Başörtüsü takan kadınların kınanması ve onlara kötü davranılmasını, Silivri’de şu günlerde yaşanan kadınlar plajının kapatılmasını buna örnek gösterebiliriz.

Hepimiz demokratik olmayı ve bizim gibi düşünmeyen insanların yaşam tarzına saygı göstermeyi öğrenmek durumundayız.

Silivri bir sahil kasabası…

Naçizane bendeniz doğduğum günden bu yana deniz kültürü ile yetişmiş bir insanım. Bu nedenle plaj adabını çok iyi bilirim.

Kadınlar, denize genellikle mayo ve bikini ile girer. Bu kıyafetler doğası gereğince kadın vücudunun belirli yerlerini gözler önüne serer. En kapalı mayoda bile kadının bacakları gözükür.

Şimdi mayo veya bikini giyen bir kadına “hayır, giyemezsin, rahatsız oluyoruz” denildiğini düşünelim.

Bu bir terördür…

İnsan haklarına ve özgürlüklere müdahaledir…

Eğer rahatsız oluyorsanız plaja gitmezsiniz olur biter…

Ancak, “ben mayo giyerek denizde yüzmek istiyorum, fakat erkeklerin benim bacaklarımı, sırtımı vs görmesini istemiyorum, rahatsız oluyorum ve utanıyorum” diye düşünen kadınlar da olabilir.

Şimdi böyle düşünen kadınlara; “hayır, eğer bacaklarını göstermek istemiyorsan denizden de mahrum kalacaksın” diyebilir miyiz?

Bu da bir zulümdür…

İşte böyle düşünen kadınlar için iki sene önce Silivri’de “kadınlar plajı” faaliyete sokuldu. İsteyen burada denize girdi, isteyen karışık halk plajında denize girdi... Kimse kimseye karışmadı…

Ne zaman ki Silivri Belediyesi’ni yeniden CHP kazandı; yapılan ilk işlerden birisi de kadınlar plajını kapatmak oldu.

Bora Balcıoğlu’nu tanıyorum…

Aşırı uçta düşünceleri olan birisi değildir. Kimsenin kıyafeti ile, mayosu ile bikinisi ile ilgilenmez.

Peki o zaman kadınlar plajı niçin kapatıldı?

CHP içerisindeki dayatmacı ve baskıcı anlayışın etkisi altında bu kararın alındığını düşünüyorum.

Nasıl ki aşırı muhafazakâr kesimde; köhnemiş, pas tutmuş, geri kafalı insanlar varsa, aşırı sol kesimde de yine köhnemiş, pas tutmuş, geri kafalı insanlar var…

Bora Balcıoğlu’nun işte sol kesimdeki bu köhnemiş, pas tutmuş, geri kafalı insanların etkisi altında bu kararı aldığını düşünüyorum.

Ve inanıyorum ki; kendisi kararını tekrar gözden geçirecektir…

Burası Silivri

"Benim bacaklarım çok güzel, mini etek giymek istiyorum, şort giymek istiyorum, bacaklarımı herkese göstermek istiyorum" diye düşünen bir kadına da saygı duyacağız. Beğeniyorsak, bakacağız... Rahatsız oluyorsak, kafamızı çevirip bakmayacağız.

Ancak, "ben utanıyorum, bacağımı, sırtımı erkeklerin görmesini istemiyorum" diye düşünen kadınlara da saygı duyacağız. Ve yerel yöneticiler olarak onların da denize girme gibi haklardan faydalanacağı ortamlar oluşturacağız.

Burası Silivri...

Burada hepimiz, birbirimize saygı göstererek yaşayacağız…