Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, çalışkanlığı ve tarihi başarılarına rağmen seçimi kaybetti.

Yılmaz son derece başarılı bir belediye başkanlığı yaptı. Görev süreci içerisinde; kişiliği, ahlakı ve Silivri’ye kattıklarıyla örnek oluşturdu. Ancak demokrasilerde halkın iradesinin üzerine söylenecek bir şey olamaz.

Sadece şimdiye kadar genel seçim ile yerel seçimi birbirinden ayıran Silivri seçmeninin bu sefer ilk defa genel seçim kaygıları ve AK Parti Hükûmeti’ne olan tepkiler doğrultusunda oy kullandığını düşünüyorum. Tıpkı 1989 seçimlerinde İBB Başkanı Bedrettin Dalan’ın; dönemin başbakanı Özal’a gösterilen tepkilerden dolayı seçim kaybetmesi gibi Volkan Yılmaz da hükûmete gösterilen tepkilerden dolayı seçim kaybetti.

Bora Balcıoğlu’na adaylık süresi içerisinde muhalefet ettim. Kendime göre soru işaretleri vardı ve ısrarla bunları sordum. Hata yapmadım; Silivri’nin menfaatleri açısından doğru olanı yaptım. Bu konudaki yayın politikamın arkasındayım.

Ancak demokrasilerde halkın iradesi her şeyin üzerindedir. Silivri’de hiçbir belediye başkanı yüzde 50’nin üzerinde oy oranına ulaşamamıştı. Bu nedenle öncelikle yüzde 53.2 oy oranıyla (63 bin 065) belediye başkanı seçilen Bora Balcıoğlu’nu kutluyorum.

Silivri yerel medyası için belediye başkanı öncelikli haber argümanıdır. Elbette kendisinin bundan sonraki her hareketinin haber değeri var. Çalışmalarını haber yapacağız. Eleştiri ve analizlerimizde de takipçisi olacağız.

Seçim sonuçlarıyla ilgili herhangi bir itiraz yapılmadı. Bu nedenle Perşembe günü İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatanın alınması ve hemen arkasından da devir teslim yapılarak Balcıoğlu’nun koltuğa oturması bekleniyor.

Tabi ki Balcıoğlu ile birlikte belediye meclis üyeleri de mazbatalarını teslim alacak.Önümüzdeki günlerde belediye meclisinin toplanarak görev dağılımının yapılması; başkan vekilleri, encümen ve komisyon üyeliklerinin belirlenmesi gerekiyor.

Yine önümüzdeki günlerde belediye başkan yardımcıları belirlenecek. İçişleri Bakanlığı’nın norm kadro cetvelinde C12’yi işgal eden Silivri Belediyesi’nin 4+2 (toplam 6) başkan yardımcısı kadrosu var. Bu da dört memur ve iki siyasi başkan yardımcısı demek. Yani bu da Balcıoğlu'nun; dört memuru ve eğer isterse iki belediye meclis üyesini başkan yardımcısı olarak görevlendirebileceği anlamına geliyor.

Mevcut memur belediye başkan yardımcılarından çalışmaya devam etmek isteyeceği isimler olabilir, değiştireceği isimler olabilir.

Bana gelen duyumlara göre Ekrem İmamoğlu tarafından gönderilecek olan bazı bürokratların Silivri Belediyesi’nde görevlendirilmesi söz konusu. İmardan sorumlu başkan yardımcısı da bunların içerisinde olabilir.

Önümüzdeki günlerde yeni yönetimin tercihlerini göreceğiz…