Malum ekonomik kriz dolayısıyla banka faizleri giderek yükseliyor. İşlerini harçla, borçlar, kredilerle döndürmek zorunda kalan esnaf işte bu faiz kıskacı içerisinde darbe üzerine darbe yiyor.

Bakın şimdi anlatacağım olayı iyi okuyun. Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası yönetimi ile Esnaf Kefalet Kooperatifi yöneticilerinin bu işteki kusuru nedir siz karar verin.

Esnaf paraya sıkıştığı zaman bankadan kredi çekmek yerine yasal hakkını kullanarak; Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığıyla Halkbank üzerinden kredi kullanır.

Bu kredinin faizleri oynaktır…

Yani, siz krediyi çektiğinizde örnek veriyorum yüzde 1 olan faiz üç beş ay sonra yüzde 3’e çıkabilir. Ödemeniz devam ederken bir de bakmışsınız ki borcunuz artış göstermiş.

Şimdi Silivri’deki esnaf geçen sene kredi çekiyor. Kredisini düzenli olarak ödemeye devam ediyor diyelim ki borcunun bitmesine bir yıl daha kalıyor. Önceki gün bir öğreniyor ki faiz oranları yine yükselmiş. Geride kalan borcun miktarı da faizle orantılı olarak artış göstermiş.

Esnaf odası ve kefalet kooperatifi böyle durumlarda bir veya iki gün öncesinden üyelerini mesajla uyarsa; elinde parası olan belki de kalan borcunu hızlı bir şekilde tek seferde kapatacak. Böylece yüksek faiz sarmalına takılmayacak.

Ne dersiniz; Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası yönetimi ile Esnaf Kefalet Kooperatifi yöneticilerini esnaf lehine atmaları gereken bir adımı ihmal etmiş olabilir mi?