30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında sabah saatlerinde Silivri sahilinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Ve çelenk sunumundan sonra da Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, makamında tebrikleri kabul etti.

Aslında bu yıllardır devam eden ve artık gelenekselleşen bir uygulama. Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Silivri’de de yıllardan bu yana 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos zafer Bayramı kutlama programı kapsamında; önce Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulur, arkasından da saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunur. Sadece 29 Ekim’e mahsus olmak üzere geçit töreni yapıldıktan sonra Kaymakamlık makamında ilçe kaymakamı tarafından tebrikler kabul edilir.

Bu yıl ise şöyle bir gelişme yaşandı:

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Silivri ilçe yöneticileri; Atatürk Anıtı’nda törene katıldı, ancak kaymakamlık makamına gitmedi. Kaymakamlıktaki tebrik merasimi CHP ve İYİ Parti tarafından boykot edildi…

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılının kutlandığını hatırlatarak; 15 Temmuz etkinlikleri için tam gün ayıran Hükûmetin 30 Ağustos Zafer Bayramı için sadece yarım saatlik bir kutlama programı hazırlamış olmasını protesto ettiklerini ve bu nedenle kaymakamlık makamındaki tebrik törenine katılmayacaklarını söyledi.

Şimdi burada benim bir değerlendirme yapmam gerekirse; gösterilen tepki haklıdır. Milli bayramlarımızın periyodik olarak zayıflatılmaya çalışıldığı son 20 yıl içerisinde gelinen bu noktada 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına sebep olan gelişmelerin hatırlandığı milli bayramlar ne yazık ki yavaş yavaş unutturulmaya çalışılmaktadır.

15 Temmuz bir milli bayram değildir… 

15 Temmuz bir hatırlama ve anma günüdür…

Dolayısıyla gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse İYİ Parti yöneticilerinin tepki göstermekte esas yönünden haklı olmakla birlikte, usûl yönünden hata yaptıklarını düşünüyorum.

Kaymakam bir devlet memurudur ve hükûmet tarafından gönderilen talimatları uygulanmak zorundadır. Dahası kaymakamlık makamı “devletin temsil edildiği” bir makamdır.

Sapla samanı birbirine karıştırmamak gerekiyor...

Devlet protesto edilmez… 

Hükûmetler protesto edilir…

Burada kaymakamlık makamındaki tebrik merasimine katılmamak yerine; törenlerin zayıflığı ve yetersizliği bir medya açıklamasıyla protesto edilebilirdi…