Kandırsak, kandırsak nasıl kandırsak… Dereyi geçtik artık insanlardan nasıl kurtulsak…

Seçim bitti…

Dere geçildi…

Artık ayıya dayı deme zamanı geride kaldı...

Şimdi size Bora Balcıoğlu’nun seçim öncesi söz verdiği insanları başından savmak için kullandığı yöntemlerden birini açıklayacağım.

Balcıoğlu’nun, seçim kampanyası sırasında her isteyene başkan yardımcılığı, belediyede iş, müdürlük, çay bahçesi vs. gibi sözler verdiğini artık sağır sultan bile biliyor.

Seçimi kazanarak belediye başkanı olunca insanlar verilen bu sözlerin tutulmasını beklemeye başladı.

Sessiz bir şekilde kendine vaat edilen sözün yerine getirilmesini bekleyenler olduğu gibi (bu insanların sayısı oldukça fazla) belediyeye giderek, başkanlık makamının kapısına dayanarak, sokakta görünce veya telefonla arayıp mesaj atmak suretiyle verilen sözü hatırlatanlar da var…

Balcıoğlu, geçtiğimiz günlerde belediye başkan yardımcıları Emine Tarin, Yavuz Alçı ve Tan Kıroğlu ile birlikte; söz verdiği insanları nasıl atlatacağı konusunda bazı yöntemler belirledi.

Şimdi bu yöntemlerden birini anlatacağım…

Balcıoğlu, bir partiliye Silivri Belediyesi’nde mevcut bulunmayan bir müdürlüğü kuracağını ve kendisini de “müdür” sıfatı ile bu müdürlüğün başına geçireceğini vaat etmişti.

Partili de belediye başkanı seçildikten sonra verdiği sözü hatırlattı…

Hem de birkaç kere…

Ne yapılması gerekiyordu; partilinin kandırılarak atlatılması gerekiyordu. Ve hemen önceden kararlaştırılan plan uygulamaya konuldu.

Belediye sekreteryasından bir görevli, partiliyi arayarak aynen şunları söyledi:

Sizi yarın evraklarınızla birlikte belediyeye bekliyoruz

Bakın; burada kullanılan “evraklarınızla birlikte” ifadesi çok önemli. Bu ifadeyi duyduğunuz zaman “evet, sözünü tutuyor” (!) düşüncesi oluşuyor.

Partili, “evraklarınızla birlikte” ifadesinin aslında oyunun püf noktasını oluşturduğunu o an için düşünememişti bile…

Neyse efendim partili arkadaş ertesi gün istenen evraklarla birlikte belediyeye gidiyor. Kendisini birim şeflerinden birine yönlendiriyorlar.

Ve birim şefi partili arkadaşla yaptığı konuşmada; gerek çalışma şartları, gerekse ücret açısından kabul edilmesi mümkün olamayan bir teklif sunuyor…

Hay Allah…

Oynanan oyunu görüyor musunuz; Balcıoğlu sözünü tutmuş, ancak partili arkadaş bu şartları beğenmeyerek kabul etmemiş oluyor...

Yerseniz tabi…

Bunun gibi önceden kararlaştırılan birkaç numara daha var...

Ve hepsi de insanları atlatmaya yönelik…

Çok değil, kısa bir süre sonra sağdan soldan, tanıdıklarınızdan buna benzer çok sayıda yaşanmış hikaye duyacaksınız…

Bora Balcıoğlu hepinize oyun oynadı…

Geçmiş olsun...