Balıkçı barınaklarının yıkılacak olmasıyla ilgili tartışmalar devam ederken, Silivri eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci, görev döneminde yapılan söz konusu yapılarla ilgili bilgi verdi.

Balıkçı barınaklarının kaçak olmadığını, hem tapularının hem de ruhsatlarının bulunduğunu belirten Değirmenci şöyle konuştu:

1989 yılında ilk defa seçildiğimin ertesinde Silivrili balıkçılarımızın ağlarını tamir edecekleri ve başlarını sokacakları bir yer olsun diye düşündük ve balıkçı barınaklarıyla birlikte balıkçılar kahvesini yaptık. Buraları kesinlikle kaça değil. Biz yaptığımızda hem ruhsatları hem de Silivri Belediyesi adına Milli Emlak’tan çıkardığımız tapuları vardı. Bu kayıtlar halen Silivri Belediyesi arşivinde duruyor. Ancak daha sonra yasa değişikliğiyle Balıkçılar Kooperatifi’ne devredildi. Silivri Belediyesi’ne tapu iptal davası açıldı ve mahkeme kararı ile tapuları iptal edildi.

Özcan ışıklar döneminde ise bilindiği gibi balıkçı barınakları restorana çevrildi. İşte bu restorana dönüştürme asıl kaçak olan. Dönemin kaymakamı Sayın Atakan Solmaz emekli olduktan sonra Silivri’ye yerleşti ve kendisi de bu gelişmelere şahittir. Yine Solmaz’dan sonra göreve gelen Sayın Çetin Yücel de halen Ankara’da yaşıyor, kendisi de şahittir. Benim dönemimde asla kaçak ve yasadışı bir uygulama olmadı.

Editör: Cem Güner