Bazen insan dayanamıyor…

Normal şartlar altında bir siyasetçinin başka bir siyasetçi hakkında yaptığı eleştiriye gazeteci cevap vermez. Eleştirilen siyasetçinin kendisi cevap verir.

Ancak biz gazeteciler Silivri'deki gelişmeleri çok yakından takip ettiğimiz için bazı gerçekleri daha net olarak görüyor ve biliyoruz.

Bu nedenle de yeri geldiğinde, haksızlığa dayanamadığım için cevap verme demeyelim ama en azından düşüncelerimi ve tespitlerimi açıklama ihtiyacı duyuyorum.

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyerek Belediye Başkanı Volkan Yılmaz hakkında güya bazı eleştirilerde bulundu.

Ne dedi Berker Esen?

"...Daha 2009 yılında, hiçbir belediyenin gündeminde tarım yokken biz TÜRAM’ı kurmuş, bu alanda tüm Türkiye’ye örnek olmuştuk..." dedi.

Şimdi izin verirseniz ben de TÜRAM (Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi) hakkında bildiklerimi yazmak istiyorum.

Evet, TÜRAM 2009 yılında dönemin Belediye Başkanı Özcan Işıklar tarafından kuruldu.

Ancak amacına uygun olarak kullanılmadı. Işıklar’ın yakın çevresindekiler için siyasi arpalık haline getirildi.

Örneğin Silivri Belediyesi’ne ait olan ve TÜRAM’ın kulanımı için ayrılan 300 dönüm civarında tarla; Işıklar’ı destekleyen çeşitli kişilere bedavadan tahsis edildi. Bu kişiler o tarlaları babalarının malı gibi yıllarda ekip biçerek gelir elde etti. Bu ekip biçmeden dolayı belediye kasasına icar (kira) ödenmesi gerekirken ödenmedi.

Yine Işıklar zamanında buranın sorumlusu yapılan Gözde Göçmen Öztürk zamanında yapılan alım işlerini ve hesapları inceleme fırsatı bulsanız gözleriniz yuvalarından fırlar. Gerçekte yapılmayan bir takım masrafların yapılmış gibi belediyeye fatura edildiğini görürsünüz. Örneğin kağıt üzerinden ekilmeyerek nadasa bırakılan (gerçekte yandaşlara tahsis edilen) tarlalarla ilgili gübre ve ilaç alımları yapılmış gibi faturalarla belediye kasasından ödemeler yapıldığını görürsünüz.

Yine Özcan Işıklar zamanında “TÜRAM’da lavanta ektiikkkk, TÜRAM’da bilmem ne bitkisi yetiştirdiiikk” şeklinde yapılan tanıtımların da tamamen yalan üzerine kurgulandığını fark edersiniz...

Bir dönüm, bilemediniz iki dönümlük alana sembolik olarak lavanta ekerek; arkasından da özel sektörden lavanta ve lavanta yağı satın alınmak suretiyle bu lavanta yağlarının sanki TÜRAM’da üretilmiş gibi kamuoyunun kandırıldığını görürsünüz.

İşte bunun adına Yağma Hasan’ın Böreği Belediyeciliği deniyor…

Volkan Yılmaz belediye başkanı seçilince bütün bu vurguna dur dedi…

TÜRAM şu anda amacına uygun olarak kullanılıyor.

Özcan Işıklar’a yakın isimlere tahsis edilen tarlalar artık belediye tarafından ekilerek biçiliyor. Elde edilen ürün resmi kayıt altına alınıyor. Daha sonra ayçiçeği hasatından ayçiçeği yağı yapılarak fakire fukaraya dağıtılıyor. Ürün sapları hayvan yemi haline getiriliyor ve yine Silivri’de hayvancılık yapanlara dağıtılıyor.

Özcan Işıklar zamanında sömür sömür sömürülerek yağma edilen TÜRAM; Volkan Yılmaz zamanında amacına uygun olarak kullanılıyor.

Özcan zamanında adeta çiftlik haline getirilen Silivri Belediyesi, Volkan Yılmaz zamanında adam gibi belediye olarak halka hizmet veriyor...

ÖNEMLİ NOT: Özcan Işıklar zamanında TÜRAM'da yapılan sömürünün Berker Esen ile direkt olarak bir ilgisi bulunmuyor. Ancak halen CHP İlçe Başkanlığı görevini yürüten Esen'in; Volkan Yılmaz'ı eleştirmiş olabilmek için Işıklar zamanında yapılan yanlış uygulamaları da savunmak durumunda kaldığı görülüyor.