supersilivri.com olarak; Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı İlker Çalışkan'la geçtiğimiz ay içerisinde video röportaj yapmıştık. Şimdi bu röportajın deşifre edilmiş yazılı halini yayınlıyoruz.

CEM GÜNER: Bugün yanımızda Silivri Belediyesi CHP Meclis Üyesi Aday Adayı Sayın İlker Çalışkan var. İlker Bey, röportajımıza hoş geldiniz. 

İLKER ÇALIŞKAN: Cem Bey, öncelikle bana konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Gençlere fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

CEM GÜNER: Dilerseniz sizi tanıyarak başlayalım. 

İLKER ÇALIŞKAN: Ben 1997 yılında doğmuş, Değirmenköylü esnaf bir ailenin oğluyum. Bu yüzden direkt ticarete atılmayı hedeflemiştim. Aslında İlker Çalışkan sahilde, mısır arabası ile başlamış, çubukta patates satmış genç bir girişimci, genç bir esnaf diyebilirim. 

CEM GÜNER: Bugün itibariyle doğum tarihi 1997 olduğuna göre yaş 26. Hemen şunu sormak istiyorum; 26 yaşında iken Silivri Belediye Meclisi olmak amacıyla başvuru yaptınız Cumhuriyet Halk Partisi’ne. Aslında gençlerin siyaset yapması çok güzel bir şey. Size bu fikri oluşturan bir hikayeniz var mı bu işin? Hikayeyi sizden dinleyebilir miyiz? 

İLKER ÇALIŞKAN: Genç bir insan olarak gençlerin hayatın her alanında aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Gencim, Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi ‘’Gençliğimiz var’’. Gençliğimize güveniyoruz, o yüzden meydayım. Gençlerin kentin problemlerinde söz sahibi olabileceğine inanıyorum. Bu yüzden adayım aslında. 

CEM GÜNER: Peki. Az önce konuşmanın başında mısır arabasından bahsettiniz, esnaflığa başlama hikayenizi dinleyebilir miyiz? 

İLKER ÇALIŞKAN: 19 yaşında esnaflığa başladım aslında. Onun haricinde babamın sanayideki oto döşeme dükkanına gidip gelen bir çocuktum, ama aktif olarak 18-19 yaşlarında esnaflığa başladım. 

CEM GÜNER: Bu arada babanızı tanıyor muyuz?

İLKER ÇALIŞKAN: Babam Muzaffer Çalışkan, Silivri sanayisinde oto döşeme dükkanımız var. Şu anda hala orayı işletmekteyiz. Babadan esnafım. Esnaflık ahlakını babamdan aldığımı düşünüyorum ve ona yakışır bir evlat olmaya çalışıyorum. Çok güzel bir isim bırakmış bana Muzaffer Çalışkan. Bu vesileyle ona da buradan teşekkür ediyorum. 

CEM GÜNER: O zaman siyasi bir soru sormak istiyorum. Silivri bugün sizin bakış açınızla doğru bir yerde mi? 

İLKER ÇALIŞKAN: Ben gençliğimden bugüne baktığımda Silivri doğru yerde değil. Çünkü çok uzağa gitmek istemiyorum, hemen yanı başınıza gittiğinizde, Çorlu’ya gittiğinizde bambaşka bir kent görüyorsunuz. Yine Silivri’den çıktığınızda bambaşka yerler görüyorsunuz. Bugün bir sinemamız yok, bir tiyatromuz yok, evet tiyatromuz var ama 50 kişiyi 60 kişiyi geçmeyecek bir salon. Bugün Biletix’e girip baktığımızda ‘’Silivri’’ diye yazdığımızda göreceksiniz ki karşınıza hiçbir sonuç çıkmayacak. 

CEM GÜNER: Yani kültür ve sanatta zayıf buluyorsunuz. 

İLKER ÇALIŞKAN: Maalesef çok zayıfız. Ben tiyatroya çok düşkün bir insanım, sinemaya çok düşkün bir insanım. Özellikle sinemaya ayda 2 kez gitmeye çalışırım. 

CEM GÜNER: En son hangi filmi izlediniz? 

İLKER ÇALIŞKAN: Biraz heyecanlıyım açıkçası şu anda hatırlayamıyorum. Eşimle beraber Atatürk filmine gitmiştik. Atatürk ile ilgili çok fazla film izledim. 

CEM GÜNER: Peki sizin hayalinizde nasıl bir Silivri var? Bu soru çok önemli aslında. 

İLKER ÇALIŞKAN: Ötekileştirmenin olmadığı bir Silivri var. Gençlerin siyasette, ticarette öne çıktığı bir Silivri var. Gençlerin kentin problemlerinde söz sahibi olabileceği bir Silivri var. 

CEM GÜNER: Peki ötekileştirme derken neyi kast ediyorsunuz tam olarak? 

Doruk Bulut: Zalim örgütü lanetliyorum Doruk Bulut: Zalim örgütü lanetliyorum

İLKER ÇALIŞKAN: Şöyle söyleyeyim; gençlere yeterince fırsat verilmediğini düşünüyorum. Berker Esen’e buradan teşekkür etmek istiyorum çünkü bize Cumhuriyet Halk Partisi’nde genç aday adaylarına çok büyük bir umut verdi. Genç yaşında bugün partimizde genel merkezimizde şu anda görev alıyor. 

CEM GÜNER: Bilmeyenler için açıklama yapalım; Berker Esen Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Gençlik Kolları Başkanıydı, daha sonra ilçe başkanı oldu, daha sonra parti meclis üyesi seçildi ve son olarak geçtiğimiz 1 ay kadar önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreter Yardımcısı oldu. Silivri Fener köylü Berker Esen. İ

İLKER ÇALIŞKAN: Evet, yani bu bize çok büyük bir umut verdi. Gençler olarak bugün sanırım 11 kişilik bir genç meclis üyesi aday adayı kadromuz var Cumhuriyet Halk Partisi olarak. Yani bu çok güzel bir sayı. Keşke daha çok olsa bu arada. Ama 11 kişi bu gerçekten güzel bir sayı. Yine gençlik kolları başkanımız da geçtiğimiz günlerde örgüt toplantımızda bundan bahsetti. 

CEM GÜNER: Hemen adından bahsedelim. 

İLKER ÇALIŞKAN: Mehmet Noyan Öpçin. Bundan bahsetti. İstanbul'un birçok ilçesine göre biz gençler olarak şu anda daha öndeymişiz, bu da beni sevindirdi açıkçası. 

CEM GÜNER: Peki, genç bir esnaf temsilcisi Silivri Belediye Meclisi'nde neden bulunmalı?

İLKER ÇALIŞKAN: Ben esnafların vicdanlı insanlar olduğunu düşünüyorum. Sanayiden iyi bildiğim, babamdan da gördüğüm esnaf vicdanlıdır, ahlaklıdır, dürüsttür, samimidir. Bu yüzden belediye meclisine de bu samimiyetin aktarılması gerektiğini, insanlara dokunulması gerektiğini düşünüyorum. Emekçi insanların sözünün belediye meclisine taşınabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden adayım aslında. 

CEM GÜNER: Peki ama belediye meclisine baktığımız zaman meclis üyelerinin ellerini indirip kaldırdıkları, çok fazla faal olmadıklarını görüyoruz. Siz eğer seçilirseniz nasıl bir belediye meclis üyesi portresi çıkaracaksınız ortaya? 

İLKER ÇALIŞKAN: Belediye meclis üyelerinin aslında görevleri biraz sınırlı. Onun farkındayım, bilincindeyim. Ama şunu görüyorum; ben halkın içerisinde olmaya devam edeceğim, halkın içerisindeyim. Zaten mesleğim gereğiyle halkın tam içerisinde olan bir insanım. Ben düğün salonu işletmecisiyim, düğün salonu işletmecisi olarak her kesime, toplumun her kesimine dokunuyorum ve işim tamamen gençlere yönelik bir iş aslında. Yani tabii ki orta yaşlarda evlenen çiftlerimiz de var ama daha çok gençlerle haşır neşiriyim, gençlerle bir aradayım, gençleri dinliyorum ben de genç olduğum için aslında hep genç üzerine gidiyorum çünkü şu anda biz 11 kişi gençiz, biz şu anda Silivri'ye hizmet etmek istiyoruz ama tabii ki ilk önceliğim gençlerin meclis üyesi adayı olabilmek. Ardından esnafların, kadınların yani Silivri'nin meclis üyesi adayı olabilmek meclis üyesi olabilmek. Halkın içerisindeyim. Nerede bulabilirsiniz beni? Çevre derneğinde bulabilirsiniz, yazın Şuayip Çay Bahçesi'nde bulabilirsiniz. Halkın içinde halkın arasındayım. Kaçacak bir yerim yok o yüzden de çok iddialı sözler vermedim aslında. Çünkü iddia bir ispat ister, yarın öbür gün bu işi başardığımızda bu makama geldiğimizde iddiamızı ispatlamak zorundayız ve o yüzden çok net bir şey diyorum. Ben belediye meclisinde tanıdığı olmayanların tanıdığı olmak istiyorum. Toplumun içerisindeyim, insanların içerisindeyim, siyasetin insanlara dokunmak olduğunu biliyorum. Bu yüzden buradayım.

CEM GÜNER: Peki, siyasette rol modeliniz var mı? 

İLKER ÇALIŞKAN: Bülent Ecevit'i çok beğeniyorum.

CEM GÜNER: Hangi yönünü? 

İLKER ÇALIŞKAN: Siyasi olarak ahlakıyla, dürüstlüğüyle, şairliğiyle, halkçılığıyla, halkın içerisinde olmasıyla. Yine siyasetten çıkarken tertemiz bir geçmiş bırakmasıyla. Çünkü siyasetin içerisinde olmak kadar siyasetten çıktığınızda da arkadan güzel şeyler söylenmesi çok önemli ben buna inanıyorum. Bu benim için önemli. 

CEM GÜNER: Silivri'de yerel siyasette şöyle bir durum var; siyasete başlarken, yaparken ve bittikten sonra da aynı insanların içerisindesiniz. Bir yere kaçamıyoruz hiçbirimiz. İlker Çalışkan: Tabii, haklısınız. Talip olduğumuz yer de bir sandalye sonuçta, bunu çok büyütmemeye gerek yok. Halkın içerisinde olmak önemli olan. Halktan uzak, halktan kaçarak iş olmaz. Cumhuriyet Halk Partisi'nde ben bunu gördüm. 

CEM GÜNER: Yine dükkana gideceksiniz, yine çay bahçesine gideceksiniz. 

İLKER ÇALIŞKAN: Evet, yine insanların içerisinde olacağım. İşi gerçeği benim kaçacak yerim de yok. Ben mesleğim gereğiyle esnaflığım gereğiyle insanların içerisindeyim. Beni yine düğün akşamı, düğünde burada '’Bu bizim İlker’’ diyip yakalayacaklar yani işin gerçeği bu. Ben o yüzden çok iddialı sözler vermek istemiyorum. Ama ben diyoru m ki benim telefonum 24 saat açık olacak, beni arayana yapabileceğimi, yapabileceğim bir şey olursa yanında olacağım. Sonuna kadar kapıları aralamaya çalışacağım. İnsanlara bir esnaf olarak, esnafın halinden bir insan olarak sanayideki abilerimin, kadınların yanında olacağım. Onların dertlerini sıkıntılarını belediye meclisinde gündeme getireceğim o kürsüye çıkacağım sonuna kadar esnafın da gençlerin de hakkını savunacağım. 

CEM GÜNER: Peki eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

İLKER ÇALIŞKAN: Gençlik yıllarımdan bu güne kadar hep ticaretin ve siyasetin içerisinde aktif olarak bulunmaya çalıştım. Tabii hep arka plandaydım. Bu güne kadar hiçbir iddia ile ortaya çıkmadım ama bir iddia ile ortaya çıkanın da hep yanında oldum. Kimseye küsmedim, kırılmadım. Yenilgilerim oldu, beraber ekipçe yenildiğimiz kongreler, seçimler oldu. Üzülmedim, yeniden ayağa kalktım. Barışmayı bildim, barıştım, barıştırdım, sarıldım. Böylelikle siyasetin içerisinde rol almaya devam ettim. Siyasetin barışmak olduğunu, siyasetin birleşmek olduğunu yine siyasetin büyütmek olduğunu bilen bir insanım. Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. 

CEM GÜNER: Rica ederim.

Editör: Cem Güner