İddia ediyorum ki; Bora Balcıoğlu yalancılıkta Özcan Işıklar'ı solda sıfır bırakacak...

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, belediye meclisinde yaptığı konuşmada; 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla belediyenin borcunun 1 milyar 295 bin TL olduğunu iddia etti. Balcıoğlu konuşurken, hemen arkasındaki panoda da bu rakamın kalem kalem dağılımları yer aldı.

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Salim Çavdar bir süre sonra söz aldı. Çavdar, ekonomi eğitimi gördüğünü belirterek; söz konusu dökümlerde kalem oyunları, abartmalar ve mükerrer (tekrarlanmış) rakamlar olduğunu söyledi.

Çavdar, çeşitli örnekler de verdi.

Daha sonra MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın söz aldı. Aşkın, önce enflasyon karşısında değerini yitiren TL üzerinden verdiği örnekleri ABD doları üzerinden de detaylandrarak Yılmaz döneminde belediye bütçesinin iyileştirildiğini anlattı.

Özellikle Çavdar konuşurken Balcıoğlu’nun yüzünün kızardığı fark edildi. Videolarda dikkat çekmeyecek olan bu ayrıntıyı belediye meclis salonunda bulunan meclis üyeleri ve izleyiciler yakından gördü.

Peki Balcıoğlu bütçe ile ilgili bu kuyruklu yalanı niçin söyledi?

Muhtemel sebepler şunlar olabilir…

1- Hepinizin de bildiği gibi seçim öncesi belediye işçilerinin maaşlarının iyileştirileceğini ve ilk etapta hemen göreve başlar başlamaz işçilerin maaşlarına 3 bin TL seyyanen zam yapılacağını söylemişti.

Balcıoğlu’nu yakından tanıyanlar; seçim öncesi herkesin her istediğine düşünmeden evet dediğini ve verdiği sözlerin neredeyse tamamını tutmadığını bilir.

İşçilere verilen seyyanen 3 bin TL maaş zammı sözü de tutulmayacak.

Bütçe ile ilgili abartılmış rakamlar ve kalem oyunları ile sanki çok yüksek miktarda bir borç kalmış gibi algı oluşturulmaya çalışıyor. Çünkü borçlar (!) bahane edilerek işçilere zam yapılmayacak.

2- Özcan Işıklar döneminden kalan çok yüksek miktardaki gerçek borç ile ilgili kamuoyu algısı “canım zaten bütün belediye başkanlarından borç kalıyor” (!) gerekçesi ile sulandırılmaya çalışılacak.

3- Belediye müteahhitleri Balcıoğlu göreve başladığından beri paralarını alamıyor. Ve içeriden sızan bilgilere göre de belirli yandaşlar hariç müteahhitlere uzun zaman daha ödeme yapılmayacak.

İşte bu ve bu gibi konulara gerekçe olarak da “aman efendim bize yüksek bir borç miras kaldı. Bütçede para kalmadı” gibi yalanlar söylenecek. İşte bu şekilde yalanlar için zemin hazırlanıyor.

Belediye meclisinde bu konuda Bora Balcıoğlu’nun yaptığı konuşma ile Salim Çavdar ve Sultan Aşkın konuşmalarını içeren videomuzu izlediniz mi?

İzlemediyseniz mutlaka izleyin derim….

Bir belediye başkanı halkına yalan söyler ve bu yalan kalem kalem örnekler verilerek nasıl ortaya çıkartılır;

Şahit olun…