Silivri Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ikinci toplantısı belediye binasında yapıldı. Gündem maddelerinin oylanarak kabul edilmesinin ardından söz alan belediye başkanı Volkan Yılmaz, Silivrispor’a yapılan belediye yardımları hakkında konuştu.

Silivrispor Kulübü Başkanı Akgün Duru ve yönetim kurulu üyelerini toplantı için belediyeye davet ettiğini belirten Yılmaz, kulüp başkanı Duru tarafından kendisine gönderilen cep telefonu mesajı ile bu davetin geri çevrildiğini anlattı.

Yılmaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şükran ve minnetle ölümünün 84. Yılında bir kez daha andığımız Atatürk  “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” demek suretiyle her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiyede bulunarak beden eğitiminin yani sporun önemine dikkat çekmiştir.

Bugün modern dünyada bütün devletler Atatürk'ün bu özlü sözü ile işaret ettiği sağlıklı insanların varlığı ile sağlıklı toplumlar oluşur gerçeği doğrultusunda sporu ve sporcuyu öncelikleyen çalışmalar ve yatırımlar yapmaktadır.

Ülkemizde de spor ve sporcu için devletimiz birçok konuda görevler ifa etmekte olup ayrıca belediyelere de görevler yüklemiştir.

Silivri'deki çocuklarımız, en az bir müzik aleti çalmayı, en az bir yabancı dil konuşmayı öğrenecek ve en az bir spor dalında lisanslı sporcu olacak” şeklinde belirlediğimiz hedeflerimiz doğrultusunda, kamunun bu alandaki görev ve sorumluluklarına da müdrik bir belediye yönetimi olarak görevi devraldığımız günden itibaren çocuklarımız, gençlerimiz ve bütün insanlarımızın spor yapabilmelerine imkân sağlayacak yatırımlara hız vermiş ve hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Silivrili hemşerilerimizin malumu olduğu üzere, parklar, yürüyüş yolları, basketbol sahaları, voleybol sahaları, futbol sahaları ve Silivri'de bir ilk olan yüzme havuzu yatırımları Silivri'ye kazandırılmıştır.

Altyapı hizmetlerimiz yanında, Yaz ve kış spor okullarımızla çocuklarımıza birçok spor dalında hizmetler verilmiş, geleceğe hazırlanmalarına katkı sağlanmıştır.

Belediye Kanunu’nda sayılan “….Gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar,….” şeklindeki belediye görevlerine uygun olarak ilçemizdeki amatör spor kulüplerine her yıl meclisimizde belirlenen tutarda nakdi yardımlar yapılmıştır.

Zaman zaman teşebbüs edilen, geçtiğimiz günlerde de değişik şekilde ve yerlerde gündeme getirilen “Silivri Belediyesi Silivrispor'a sahip çıkmıyor” şeklinde kamuoyunda bir algı oluşturulmasına yönelik söylemlerle ilgili olarak düşüncelerimizi bir daha Belediye Meclisi gündemine getirmemek üzere tahammül sınırlarınızı zorlamadan sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

“Yarası olan gocunur” sözüne gönderme yapmaksızın, söyleyeceklerimden hazirundaki hiçbir kimsenin bir alınganlık göstermemesi istirhamımla, öncelikle; iyi ve güzel hasletlerden mahrum zihniyet sahiplerine toplumsal olarak sahip çıkılmamasına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan bir dönemi yaşadığımızı ifade etmek isterim.

Niyet okuyucusu değilim, öyle bir iddiam da olamaz, ancak; Sözler söylemler, sözleri söyleyenler, söylenme şekillerine bakıldığında sözlerin ne amaçla söylendiğinin ve esasında asıl muradın ne olduğu anlaşılır.

‘Silivri Belediyesi Silivrispor'a sahip çıkmıyor’ denilirken esasında ‘Volkan Yılmaz Silivrispor'a sahip çıkmıyor, hatta engel oluyor’ denilmeye çalışıldığını, geçmişte olanlar bitenlere bakıldığında anlamamak mümkün değildir.

Bu en azından benim açımdan böyledir. Birileri, ki bunlar kimlerdir, neden, niçin böyle davranırlar bilinirler.

Böyle yapılıyor diyerek, yapılmaya çalışılanlardan bir rahatsızlığım, endişem ve çekincem de söz konusu olamaz. Saklı gizli niyet ve küçük hesaplarla, gerçeklerin dışında bir yerde yalanlara dayalı bilgileri olur olmaz yerlerde yayanlara boş bulunup da inanacak az da olsa saf, temiz, iyi niyetli samimi hemşerimin olabileceği ihtimali beni üzüntüye sevk eder.

PARTİZANLIK VE PARTİCİLİK YAPMADIM, YAPMAYACAĞIM

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde Silivri'de Cumhur İttifakının Belediye Başkan adayı MHP'li Volkan Yılmaz olarak vatandaşımızın karşısına çıktım. Halkın teveccühü, Allah'ın da takdiri ile 8 Nisan 2019 tarihinde Belediye Başkanlığı sorumluluğunu üstlendim. “Önce Ülkem Sonra Partim” anlayışını siyasetinin merkezine koyan Liderim Sayın Devlet Bahçeli'nin seçilen bütün partili arkadaşlarına talimatı olan (ki şahsen gönülden içselleştirdiğim) parti rozetimi yakamdan çıkarttım. Partizanlık ve particilik yapmaksızın, Milliyetçi-Ülkücü kimliğimle Silivri'ye hizmet etmeyi kendime ilke edindim. Bu yolda yürüdüm ve yürümeye de devam edeceğim. Nasip olurda seçildiğimiz takdirde nasıl bir yönetim ve belediyecilik yapacağımızı kamuoyu ile paylaştık. Yazdık, çizdik, söyledik.  Bunlar hafızalarda tazedir ve kayıtlarda da vardır.

Kimsesizlerin kimsesi ve kısık seslilerin sesi olarak, eşit, adil, hakka ve hukuka uygun olarak, kamu kaynaklarını israf etmeksizin şehrimizin ve insanımız ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağımızın sözünü verdik. Hizmetlerimizi kimseler için değil herkes için yapmaya dikkat ederken, hiçbir kimseye de benle ya da bizimle olmadı veya değil diyerek zorluk çıkararak zulüm etmedik.

Zengin-fakir, yerli-yabancı, merkezden-taşradan, bizden-sizden ayrımı yapmadık. Malına, mülküne, gücüne, konumuna bakarak hiçbir kimseye ayrıcalık tanımadık. “Ben, biz. Şöyleyiz, böyleyiz, şunum var, bunumuz var, arkamda şu kadar güç var..” diyenlere de itibar etmedik.

Ya ne yaptık? 5393 Sayılı Belediye Kanunu başta olmak üzere yasaların belediyelerin görevleri olarak sıraladığı iş ve işlemleri, yine yasaların işaret ettiği usuller ve esaslara uygun bir şekilde yerine getirdik. Belediyelerin görevleri, genel olarak tabiri caiz ise beldelerde yaşayanların “beşikten mezara kadar” ki ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir. Söz konusu görevlerin ifasında ise esas, hizmetlerin görülmesinde kamuya ait olan kaynakların doğru kullanılması ve bir kamu zararına sebebiyet verilmemesidir. Görmek isteyen gözler için geride bıraktığımız 3,5 yıllık hizmet dönemimiz bunların örnekleri ile doludur.

Toplantıdan sonra size de burada ifade ettiğim gibi davet etmek üzere Silivrispor Kulüp Başkanını aradım. Telefona cevap verilmedi. Arkasından birkaç saat sonra kendisi beni aradı. Rahatsız olduğunu, telefonu duymadığını ifade ettikten sonra ben de kendisine Belediyede yaşanan tartışmalardan sonra yönetimiyle birlikte belediyeye davet ettiğimi söyledim.

İki ay gibi kısa bir süre önce 2.5 Milyonluk bir tesisi, tek kelimede Silivrispor'a yapan, o süreçte 100 bin TL'lik bir konaklama bedelini ödeyen, akabinde sizin meclisteki olurunuzla 150 Bin TL'lik desteği veren bir belediye yönetimi olarak, canlı yayınlarda konuşulan, sonra hadlerini de aşarak üç siyasi partiye önerge teklif ettiler. Ben sabırla dinledim.

VOLKAN YILMAZ – AKGÜN DURU MESAJLAŞMA TRAFİĞİ

Kulüp başkanı kendilerini davet ettiğimde, yönetim kuruluyla görüşüp beni arayacaklarını söylediler. Aranmadım, bana bir mesajla geri dönüldü. Sizlerle ve kamuoyuyla buradan o mesajı paylaşmak üzere okumak istiyorum:

Sayın Başkanım, bu mesajı şahsım ve yönetim kurulum adına atıyorum. Arkadaşlarla görüştüm. İş yoğunluğunuzdan olsa gerek yaklaşık 2 yıldız bizi kulübümüzde ziyaret edemediniz. Nazik davetiniz için teşekkür ediyoruz ama bu kez sizi kulübümüzde ağırlamak istiyoruz. Sizin için hangi saat müsaitse biz kulüpte olacağız. İyi akşamlar.

Ben de mesajla geri dönüldüğü için mesajla cevap verdim; ‘Sayın başkan ben mecliste sizi ve ekibinizi davet edeceğimi söyledim ve sizi arayarak davet ettim. Dolayısıyla davete icabet edip etmeyeceğiniz sizlerin bileceği bir konu. Silivrispor Kulübü hepimizin. Sonrasında bir ziyaretimiz olur… Saat 14.30'da sizleri bekliyor olacağım.

Arkasından bir mesaj daha geldi; ‘Sayın Başkanım, bizi davet edeceğinizi söylediğiniz belediye meclisinde benim ve ekibim hakkında gerçek dışı bir sürü ithamlarda bulunarak bizi yerden yere vurdunuz. Bizler sizin deyiminizle gariplerin ekmeği için harcamayı düşündüğünüz bütçelere göz koyacak kadar düşükler değiliz. Bizler ortak planlarla hareket ederek, olmayan rantı kovalayacak insanlar da değiliz. Ayrıca başınızı öne eğecek, utanılacak hiçbir şey de yapmayız. Meclisteki sizin çıkışınızdan sonra biz bir daha belediyemizden destek almamaya karar verdik. İsterseniz otobüsü de vermeye bilirsiniz. Bizler iş güç sahibi insanlarız. Hepimizin ailesi, çocukları var. İki gün önce yediğimiz hakaretin arkasından hiçbir şey olmamış gibi ayağınıza gelmeyiz. Eminim onurlu bir insan olarak siz de aynısını yapardınız. Davetiniz için teşekkür ediyorum. Uygun olduğunuz bir zaman olursa sizi kulübümüze bekleriz.

Ben bu mesaja cevap vermedim.

Daha önce de örnekleri yaşandığı üzere Silivrispor üzerinden bir gerilim ve çatışma ortamı yaratılmak isteniyor. Buna aklıselim hiçbir siyasetçinin alet olmaması gerekiyor. 2 Milyon 750 Bin lira gibi bir desteği ligin başında yapmış bir belediye yönetiminin böyle bir tartışmanın içine çekilmesini doğru bulmuyorum. Bundan sonra bu konularla ilgili konuşmayı düşünmüyorum. Kimseye hakaret etmedim, ithamda bulunmadım. Ben Silivri'nin Belediye Başkanı, onlar da kulüp yöneticileri. Onlar kendi işini, biz kendi işimizi yapacağız. Bizim onların işine karışmadığımız gibi onlar da karışmayacak. Bu güne kadar ne bir adaya, aday ol, aday olamazsın demedik. Silivrispor'u böyle bir tartışmanın içine sokmaya,  ben dahil,  kimsenin hakkı yok. Her mecrada kendi dinamikleriyle yürüyen kurumların olması lazım. Silivrispor da öyle. Herkes işini bu şehre yakışır şekilde yapsın.”

Editör: Cem Güner