Silivri’nin E-5 (O-2) karayolu ile birebirinden ayrılan iki yakasının birleştirilmesi projesinin ihalesi Karayolları genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Projenin yatırım programında bulunmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla programa eklendiğini belirten Yılmaz; inşaat çalışmalarının önümüzdeki aylarda başlayacağını söyledi.

87724

Silivri'mim her iki yakasını da beş ayrı noktadan birleştirecek olan projeyi, “bugüne kadar Silivri'ye yapılmış en büyük yatırım olacak” şeklinde tanımlayan Yılmaz konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi vuslat zamanı… Şehrin iki yakasını Berlin Duvarı gibi ayıran E-5 Karayolu artık o hüviyetinden uzaklaşacak, şehrin iki yakası bir araya gelecek. Taraflı tarafsız herkesin Silivri'nin en büyük problemi olarak nitelendirdiği, zaman zaman da muhalefetteki arkadaşların, ‘Bunu yapacak mısınız?’ demesi, yapılmayacağından, imkansız olmasından hareketle bize bu gibi eleştiri ve tavsiyeleri olmuştu. Arkdaşların bu doğrultuda zaman zaman “size nasip olmaz bizim iktidarımızda, bunu biz yaparız’ gibi söylemleri olmuştu.

site (1)

“BUGÜNE KADAR SİLİVRİ'YE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIM”

Silivri Belediyesi olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden proje yapma yetkisi aldık, projenin maliyetine katlandık, ısrarla üç yılı geçkin bir zamandır takip ediyoruz. En sonunda Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'nun 32 gözlü tarihi Mimar Sinan Köprüsü'nün açılışında kendisine sunumunu yaptığımızda bu konuya çok hızlı bir şekilde eğildi. İhalesini yapıp, 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı'na aldırdığı ve hayata geçmesinin mimarı olduğu için teşekkür ediyorum. Projenin şöyle de bir özelliği var; yalnızca Silivri'nin iki yakasını birleştirmiyor, Büyükçekmece Mimarsinan Köprüsü'nden başlayıp Silivri Kınalı'ya kadar E-5 Karayolunun ve yan yollarının asfaltlanması, Silivri Otogarın oraya bir döner kavşak yapılmasını kapsıyor. Silivri'ye giriş –çıkış işkencesinin da rafa kalktığı mega bir proje. Rakam çok büyük. Bugüne kadar Silivri'ye yapılmış en büyük yatırım olacak.”

site (2)

CUMHURBAŞKANI VE ULAŞTIRMA BAKANI’NA TEŞEKKÜR

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na da teşekkür etti.

site (6)

Editör: Cem Güner