İstanbul Silivri Danamandıra’da yaşayan köylüler 144 yıllık ekip biçtikleri arazileri kaybetme tehlikesi yaşıyor.

Hazine arazili köyde 144 yıldır çiftçilik yapan vatandaşların tapusu bulunmuyor. Tapu kararının çıkmasının ardından başvuruda bulunup almak isteyen vatandaşlardan dönüm başı için 55 bin liralık bedel istendi. Köylülerin yarısının tapu başvurusu ise 10 yıl içinde 1 kez ekmediği gerekçesiyle reddedildi.

Çiftçiler tapular için istenilen yüksek bedeller sebebiyle 144 yıldır ekip biçtikleri arazileri kaybedecekleri için endişeli. Köylüler arazilerin kendilerinden alınarak emlak mafyalarına verileceğini ve imara açılacağını iddia ediyorlar.

Haberin görüntülerinin ekrana verilmesinin ardından Silivri’de doğan Fox Ana Haber Spikeri Selçuk Tepeli, “Bu ülkede çiftçilik yapanların yarısı işi bıraktı” diye söze girdi ancak devamını getiremedi.

Hemşehrilerinin durumuna çok sinirlen Tepeli rejiye “geç abi geç bu haberi” şeklinde seslendi.

Tepeli’nin masada bulunan bardağa eli çarptı. Bardaktan dökülen sular ise kamerada damlacıklar bıraktı. Olay medya dünyasında da büyük yankı uyandırdı.

KAYNARCA: "TAPU SORUNUNU ÇÖZDÜK" DEMİŞTİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, birkaç sene önce Danamandıra'yı ziyaret ederek "tapu sorununu çözdüklerini" söylemişti.

tepeli2

Editör: Cem Güner