Silivri'de özellikle belediye meclisinde görev almak isteyen genç ve idealist isimler var. Eczacı Mahmut yıldızaydın da bunlardan biri. CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Mahmut Yıldızaydın ile bir röportaj yaptık. Kendisini tanımanız açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

Cem Güner: Mahmut Yıldızaydın; Silivri siyasetinde çok yeni bir isim. Her zaman gençlerin siyasette aktif olmasından yanayım; dolayısıyla siyasete girmekle çok güzel bir adım attığınızı düşünüyorum. Peki bu süreçte bilmediğimiz bir hikâyeniz var mı?

Mahmut Yıldızaydın: Aslına bakarsanız siyaset hayatın her anında. Yaşıyorsak, belirli bir çevreye, bir aileye sahipsek bir işle meşgulsek, hayatta bir amacımız, ulaşmak istediğimiz belirli standartlarımız varsa illaki siyasete dahil oluyorsunuz. Örneğin hepimiz sabah işimize giderken yolda toplu taşımada, gün içerisinde iş arkadaşlarımızla ya da karşılaştığımız bir insanla ayaküstü bir sohbette bile sahip olduğumuz hayatımız, değerlerimiz , düşüncelerimiz , geleceğimiz için bir düşünceye muhalif veya yanlı yaklaşabiliyor, düzen için fikir ortaya atabiliyor  hatta ve hatta imkanlar dahilinde siyasette etkin rol bile oynayabiliyoruz.

Ayrıca ailemin yıllarca ticaretle uğraşması ve tabi kendi meslek hayatim sebebiyle insanlarla iç içe geçirdiğim bunca yıldan sonra ben de siyasi görüşlerim doğrultusunda harekete geçmek istedim. Kısaca hikâye bu…

Yazıcı: Tercih hakkını insanların elinden alamayız Yazıcı: Tercih hakkını insanların elinden alamayız

Cem Güner: Sizin bakış açınızla Silivri bugün doğru yerde mi?

Mahmut Yıldızaydın: Silivri doğru yerde mi yoksa değil mi aktif siyasete yeni adim atmış biri olarak düşündüklerimi dışa vurmak pek haddime olmayabilir. Ancak her şeyden önce bir vatandaş ve bir esnaf olarak söyleyebilirim ki; bireysel veya el ele değiştirebileceğimiz, güzelleştirebileceğimiz birçok şeyin olduğuna eminim.

SİLİVRİ TARİHİ VE İNSANLARIYLA BİR BÜTÜN

Cem Güner: Sizin hayalinizde nasıl bir Silivri var?

Mahmut Yıldızaydın: Yaşım gereği siyasi düşünce tarzıma bir tanımlama yapmak gerekirse yenilikçi diyebiliriz.. Silivri yönetimi basit ve küçük bir ilce olarak yer almamalı hafızalarda.. Büyük resme odaklanarak vatanımıza yakışır bir şekilde yerel hareket etmeliyiz..

Silivri tarihi ve insanlarıyla bir bütün. Biz bu bütüne zarar vermeden onu geliştirmeli, adını daima ön sıralara taşımalıyız.

SİYASETTE DOĞRU OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

Cem Güner: Bir eczacı niçin belediye meclisinde bulunmalı?

Mahmut Yıldızaydın: Öncelikle Covid-19 nedeniyle yaşadığımız zor günlerden sonra kendi mesleğim ve insan sağlığına hizmet eden tüm meslek gruplarıyla gurur duyduğumu, kendilerine minnettarlığımızı bir kez daha hatırlatmalıyım.

Bir eczacı, bir avukat, bir esnaf.. Mevzunun bir meslek veya statü değil de doğru siyaset olduğunu herkesin anlaması gerektiğini düşünüyorum. Faydalı olabilmenin en önemli noktalarından biri bence  siyaseten doğruculuk.. İster Silivri’de ister bütün yurtta..

Tabi söylemeliyim ki mesleğimin siyasete atılmamdaki en geçerli etkisi insanlarla tüm gün iletişimde olmaktı. Bu sebeple bir gün kısmet olursa belediye meclis üyeliği vazifemde elimden geldiğince mesleğimin faydalarını paylaşacağımı da buradan belirtmek isterim.

ORTAK PAYDAMIZ CUMHURİYET OLMALIDIR

Cem Güner: Belediye meclis üyesi adayısınız; ancak belediye meclis üyeleri genellikle toplantılarda ellerine kaldırıp indirerek sınırlı fonksiyonu olan seçilmişler olarak biliniyor. Sizin düşüncenizde bir belediye meclis üyesi nasıl olmalı?

Mahmut Yıldızaydın: Söz konusu siyaset olduğunda birçok insanın muhalif olması ve bu tarz söylentilerin çıkması çok olağandır. Bir kişi yetkisi olan kişi ile aynı görüşe sahip değilse mutlaka onun yaptıklarından şüphe duyar ve eleştirmeye meyillidir. Oysa ortaya atılan her fikrin yapılan her çalışmanın bir perde arkası vardır.

Tabi ki ben olması gerekenden bahsediyorum.

Cem Güner: Siyasette rol modeliniz var mı?

Mahmut Yıldızaydın: Elbette ortak noktada buluştuğum siyasiler var ancak isim vermeyi doğru bulmuyorum. Fikir şahsına özeldir. Ve bizim ortak paydamız yalnızca Cumhuriyet olmalıdır.

MAHMUT YILDIZAYDIN KİMDİR

Eczacı Mahmut Yıldızaydın; 28 Ağustos 1990 tarihinde Tekirdağ’da doğdu. Silivri Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu, Özel Güngören Başarı Lisesi ve Sofya Medikal Üniversitesi İngilizce Eczacılık Fakültesi mezunu. Halen Silivri’de eczane işletiyor. 2018-2022 yılları arası İstanbul Eczacı Odası Silivri Bölge Temsilci Yardımcılığı görevinde bulundu. 2023 yılı itibariyle İstanbul Eczacı Odası Silivri Bölge Koordinatör Eczacı Temsilciliği görevini yürütmekte Evli ve bir kız çocuğu babası…

Editör: Cem Güner