Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Silivri Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Eczacı Mahmut Yıldızaydın, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Yıldızaydın; açıklamasınd aşu ifadeleri kullandı:

"5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günüdür…

Atatürk devrimlerinin her birinin birbirinden önemli olmasının yanı sıra bazılarının tüm dünyaya örnek olması biz Türk halkı için kıvanç kaynağıdır. 1934 yılında yapılan anayasa ve yasa değişikliğinde kadınlara artık aday olabilme ve oy kullanabilme hakkı tanınmıştır.

Kurtuluş Savaşı ve ulusal tüm mücadelelerimizde Türk kadınının cesaretinin ve emeğinin değerini bilen, her sözünde Türk kadınının sahip olması gerektiği yeri ve önemini vurgulayan Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkını bir kez daha hatırlamak adına 5 Aralık günü ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ olarak da kutlanmaktadır.

Kadının hayatın her alanında aktif olarak yer alması, özgürlüklerine sahip çıkması, düşünceleri ve inandığı değerler için mücadele etmesi, sanat ve fikir dünyasında olduğu gibi iş hayatı ve sosyal hayatta da kendini kanıtlamış olması, kendinden sonraki nesilleri doğru yetiştirip onlara örnek olması ancak ona verilen bu hakların sonucudur.

Toplumun yapıtaşının aile olduğu gerçeği ve aileyi ataerkil düzene karşın fedakâr şekilde idare edebilmesi, yetiştirdiği nesillere aktarabileceklerinin ve katkılarının yalnızca onların elinde olması kadınının gücünün ve değerinin altını çizer nitelikledir.

Deprem Silivri'den hissedildi Deprem Silivri'den hissedildi

Toplumda karşımıza çıkan birçok sorunun hala çağdaş yaşamaya aykırı, kadının hak ve hürriyetini sınırlandıran bir davranışlardan kaynaklı olduğunu bilmekte birlikte, bu davranışların ancak ve ancak kadınların hak ettiklerinin verilmesiyle mümkün olabileceğine inanmaktayım. Evli ve bir kız çocuğu babası olarak bu hassasiyetle, Cumhuriyete ve ilkelerine yakışır davranmayı kendime ilke edindim.

Başta Türk kadınları olmak üzere tüm dünya kadınlarının kadın hakları gününü kutluyor, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, aklın ve bilimin yolunda kendinden ve yetiştirdiği nesillerden oluşan bir ülkeye sahip olabilmek için daha fazla çaba sarf etek istiyorum."

Editör: Cem Güner