İstanbul merkezi ve Silivri'de bir dönem siyaset ve bürokrasinin önde gelen isimlerinden Yavuz Çengel, memuriyet dolayısıyla ayrıldığı Cumhuriyet Halk Partisi’ne yeniden kaydoldu.

1999 yerel seçimlerinde Demokratik Sol Parti Silivri Belediye Başkan Adayı, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde ise CHP Silivri Belediye Başkan Aday Adayı olan Çengel, memuriyeti dolayısıyla CHP üyeliğinden istifa etmişti.

YAVUZ ÇENGEL KİMDİR?

1980'li yıllarda Silivri Belediyesi'nde inşaat mühendisi olarak çalışmaya başlayan Yavuz Çengel, 1986 yılında dönemin belediye başkanı Sait Girgin tarafından “Başkan Yardımcısı” olarak görevlendirildi. Daha sonra belediye başkanı seçilen Selami Değirmenci ile fikir anlaşmazlığı yaşayan Çengel, 1999 seçimlerinde belediyedeki görevinden istifa ederek DSP’den Değirmenci’nin karşısında aday oldu. Seçimlerden sonra Avcılar Belediyesi’nde başkan yardımcısı olarak göreve başladı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Çevre Bakanı Fevzi Aytekin’in imzaladığı üçlü kararname ile İstanbul Çevre İl Müdürü olarak atandı. AK Parti Hükûmeti’nin işbaşına gelmesiyle birlikte görev yeri değiştirilen Çengel, yeniden Avcılar Belediyesi’ne döndü ve belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Emekli olduktan sonra Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi’ne katılan Çengel, bir süre Anadolu Partisi İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı.

yc

Editör: Cem Güner