Silivri Çanta Balaban Mahallesi’nde tarımsal alan içerisinde bulunan 144 dönümlük araziye Silivri Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında parsel bazında imar izni verildi. CHP’li meclis üyelerinin karşı çıktığı karar AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla alındı.

İtirazlar üzerine meclis toplantısı sırasında kısa bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, bir önceki dönemde CHP’li belediye başkanı Özcan Işıklar ile CHP’li meclis üyelerinin adlarının karıştığı benzer uygulamaları örnek gösterdi.

TARIMSAL ALAN

Çanta Balaban Mahallesi Karaköy mevkii, tapuda 78 cilt 7721. sayfada yer alan 734 ada ve 60 parselde kayıtlı, toplam 144 bin 359,54 metrekare yani 144 küsür dönüm yer kaplayan bir yer burası…
Silivri Belediye Başkanlığı’nın 26.09.2019 tarih ve E.850897 sayılı yazısı ile taşınmazın tamamen tarım alanında kaldığı belirtiliyor. Bu arazide 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu Hükümleri geçerli. O tarihte bu arazinin sahibi Özgür Burak Akyol.

ARAZİNİN GEÇMİŞİNDE İLGİNÇ İSİMLER VAR

Peki Özgür Burak Akyol kim? Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı. Aynı zamanda Koç Holding’in üst düzey yöneticilerinden. Kahramanmaraş ve çevresinde gerçekleşen deprem faciasından sonra düzenlenen “Türkiye Tek Yürek” kampanyasına 25 milyon TL bağışlamasıyla dikkat çekmişti.
Özgür Burak Akyok, bu araziyi 29.12.2022 tarihinde Uğur Gökdemir’e satıyor ve Gökdemir de çok ilginçtir ki aynı gün HS Seyidoğlu İnşaat Gayrimenkul Ticaret Limited Şirketi’ne satışını yapıyor. Tapu kaydı halen bu şirketin üzerine.

MUHARREM İNCE BAĞLANTISI

Uğur Gökdemir kim derseniz kendisiyle ilgili herhangi bir kayda (şimdilik) rastlayamadık. (Ek bilgi: Uğur Gökdemir 1994 doğumlu, yani 29 yaşında) İş adamı değil… Aynı gün aldığı araziyi yine aynı gün devrediyor.

Gökdemir hakkındaki araştırmamızı biraz derinleştiriyoruz ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile çekilen bir fotoğrafına rastlıyoruz. Gökdemir aracı kullanıyor ve İnce de sağdaki makam tarafında oturuyor. Bu fotoğraf, “Gökdemir acaba İnce’nin şoförü mü?” sorusunu akıllara getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Muharrem İnce’nin Silivri’de bir arsa satışından komisyon aldığı iddiaları yerel medyada yer almış ancak İnce bu iddiaları yalanlamış ve bu haberi yayınlayan gazetecilerden davacı olmuştu.

Bilindiği gibi Silivri'nin önceki dönem belediye başkanı Özcan Işıklar, Muharrem İnce'nin dünürüydü...

(Cem Güner - supersilivri.com - özel haber)

arazi

ugurgokdemir


 

Editör: Cem Güner