Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Tarım ve Hayvancılığa Destek Projeleri” çok sayıda belediye başkanından sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da taklit edilmeye başlandı. Ancak Yılmaz'ın hibe ettiği ayni yardımı bakanlık "borç" olarak verecek.

Volkan Yılmaz, göreve başladığı 2019 yılından bu yana Silivri’deki çiftçilere tohum ve yem desteğinde bulunarak girdi maliyetlerini azaltmak suretiyle tarım ve hayvancılığı kolaylaştıracak projeler geliştirmişti.

Yılmaz’ın hemen ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başta olmak üzere çok sayıda belediye başkanı da çiftçilere tohum ve yem dağıtımına başlamıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi de önceki gün yaptığı açıklamada Silivri dahil olmak üzere İstanbul’un çevresindeki domates üreticilerine ayni destekte bulunacaklarını belirtti.

Kirişçi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Bir kilo domates Antalya’dan İstanbul’a 800 km yol yaparak geliyor. Yolda da yüzde 25 fire veriyor. Bunun da maliyeti fiyata yansıyor. Halbuki, İstanbul’un çevresinde Çengelköy, Şile, Çatalca, Beykoz, Silivri var. Buralarda da bakir alanlar var. Çatalca’da domates yetiştiren kardeşimiz doğrudan ürünü lokantalara evlere dağıtabilir. Bu yolla vatandaş hem taze hem de az maliyetle ürün yiyecek.

Destekleme modelinin de değişeceğini söyleyen Bakan Kirişçi, “nakdi değil ayni desteğe geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, göreve başladıktan hemen sonra ilçedeki domates üreticilerinin desteklenmesi konusunda yaptığı konuşmada; "Antalya'dan Silivri'ye domates mi gelir" diyerek; Değirmenköy'de üretilen domateslerin İstanbul pazarına  hakim olduğu geçmiş yıllara atıfta bulunmuştu.

BAKAN: PARASINI İSTEYECEĞİZ

Tarım ve Orman bakanı Prof. Dr. vahit Kirişçi, sözlerinin devamında; "Eğer 'Üretim yapacağım ama mazot-gübre alacak ekonomik gücüm yok' diyorsa çiftçimiz; Size diyeceğiz ki, tarlanızda üretim miktarı aşağı yukarı bellidir. Bunun için 2 bin litre mazot, 3 ton gübreye mi ihtiyacınız var? Ben size bunu ayni olarak vereceğim. Siz ürün hasadından sonra ister piyasaya sattınız, ister TMO'ya… O dönemde size ayni olarak bu kadar mazot-gübre verdik diyerek bunun parasını isteyeceğiz. Üretici devlete ürünü sattıysa alacaktan mahsuplaşacağız. Böylece üreticinin bu girdilerin fiyatıyla ilgilenmesi durumu olmayacak" dedi.

YILMAZ HİBE ETMİŞTİ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, tarım ve hayvancılık konusundaki bütün desteklerini karşılıksız olarak yapmıştı.

Editör: Cem Güner