CHP ve İYİ Parti Silivri ilçe yöneticileri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kaymakamlık makamındaki tebrik merasimine katılmadı.

Boykot ettiler…

Geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da yine aynı iki siyasi partinin ilçe yöneticileri tebrik merasimini boykot etmişti.

CHP İlçe Başkanı Berker Esen’e bunun sebebini sorduğumuzda; “Kaymakam Bey bilmem nerede bizim elimizi sıkmamıştı” şeklinde cevap verdi.

Bu cevap “kaymakamlık makamını boykot etmek” türünden protesto eylemi için yeterli bir gerekçe mi?

Tabi ki değil…

Zaten esas gerekçeleri de bu değil…

Kulislerde konuşulanlara göre; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan’ın, belediyenin tohum dağıtma etkinliklerine katılıyor olması CHP’lileri rahatsız ediyormuş. İşte bu nedenle kapalı kapılar arkasında boykot kararı alınıyor ve İYİ Parti ilçe yöneticileri de kendilerine alet ediliyor.

CHP Silivri ilçe yöneticileri burada iki büyük yanlış içerisinde…

Birinci yanlış; kaymakamlık makamı devleti temsil eder… Orası siyaset yapma yeri değildir… Devleti protesto edemezsiniz. Eğer kaymakamı eleştirmek istiyorsanız; ister randevu alır gider yüzüne karşı eleştirilerinizi sıralarsınız, ister basın açıklaması yapar yine eleştirilerinizi kamuoyu ile paylaşırsınız.

İkinci yanlış ise şu:

CHP ilçe yöneticilerinde (geçmişte) çok uzun yıllar Silivri Belediyesi’ni ellerinde bulundurma alışkanlığından kaynaklanan siyasi bir şımarıklık var.

Kendilerini “Silivri’nin ağası” zannediyorlar…

Belediye yönetimi ellerinden gidince ne yapacaklarını şaşırdılar…

Bir yıl önce göreve başlayan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Kayserili çiftçi bir aileden geliyor. Tarım politikalarına karşı son derece duyarlı. Ve ilçenin mülki amiri olarak sadece Silivri Belediyesi’nin değil, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün de etkinliklerine katılıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, İlçe Spor Müdürlüğü’nün, Devlet Hastanesi’nin de etkinliklerine katılıyor.

Makamda fazla oturmuyor; her fırsatta köyleri ve uzak mahalleleri dolaşıyor...

Kaymakam görevini yapıyor…

Ve yanlış yapmıyor; doğru şeyler yapıyor…

Yapması gerekeni yapıyor…

Ancak CHP ilçe yöneticileri bu tür davranışlarla kaymakamı baskı altına alacaklarını zannederek belediye başkanı Volkan Yılmaz’dan uzak durmasını sağlamaya çalışıyor.

Yani, kendi siyasi beklentileri doğrultusunda ilçe kaymakamını manipüle etmeyi deniyorlar…

İşte bu nedir?

Bu bir siyasi şımarıklıktır