Dünyada yiyecek içecek sektörünün Oscar ödülleri olarak kabul edilen Michelin Yıldızı alabilen çok sınırlı sayıdaki Türk şeften biri olan Kemal Can Yurttaş’ın Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olduğu ortaya çıktı.

Selimpaşa Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi adıyla 2007 yılında açılan lise; halen Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla faaliyet gösteriyor.

Yurttaş’ın bu başarısı, okulun internet sitesinde “Mezun öğrencimiz Kemal Can Yurttaş, 2023 Michelin Guide Selection' a giren Michelin Yıldızlı Genc şef olmuştur. Tebrik eder başarılarının devamını dileriz” şeklinde duyuruldu.

Kemal Can Yurttaş’ın, Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okurken 2009 yılı içerisinde Klassis Resort Hotel’de staj yaptığı da öğrenildi. İstanbul’da çeşitli restoranlarda görev yapan Yurttaş, halen Aila İstanbul’da “Chef de Cuisine” olarak çalışıyor.

MICHELİN YILDIZI NEDİR?

Michelin Yıldızı, Fransız lastik üreticisi Michelin tarafından restoranlara verilen bir prestij ödülü olarak biliniyor. Dünya genelinde farklı bölgelerdeki restoranların gizli bir müfettiş sistemiyle değerlendirilmesine ve 1, 2 ya da 3 yıldızla derecelendirilmesine dayanıyor. Dünya genelinde kabul gören bu önemli restoran değerlendirme sistemine İstanbul'daki bazı restoranlar da katılıyor. Burada verilen yıldızlar müşteriler için referans görevi görüyor.

Michelin Rehberi, ilk yıllarında yalnızca lokasyonların bulunduğu bir rehberken, mekanların artmasıyla puanlama sistemine ev sahipliği yapmak durumunda kalır. Bu puanlama da 'yıldız' usulüne göre yapılır ve toplamda 3 yıldız vardır. Kimliğini kimsenin bilmediği Michelin'in lezzet müfettişleri, yıldız almaya aday restoranları gizlice ziyaret eder ve hangi restoranın yıldız alması gerektiğine karar verir. Bu noktada Michelin'in müşterileri adaletli olması ve ikna etmesi üzerine sağlıklı bir uygulamasından da bahsedelim: 2 Michelin Yıldızı'na sahip bir restoran, kapanıncaya kadar o yıldızlarla birlikte olacak diye bir kaide yoktur. O yıldızlar, restorana yalnızca 1 yıllığına verilir. Lezzet müfettişleri ziyaretlerini sürekli olarak gerçekleştirir ve 2 yıldızlı bir restoranın yıldızını 3'e çıkarabildikleri gibi 1'e de indirebilirler.

Michelin, restoran seçimlerini yaptığı kriterleri en son değiştirdiğinde tarih 1936'yı gösterir. Başka bir ifadeyle, malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar şeklinde 5 maddeyle belirlenmiş kriterler tam olarak 78 yıldır uygulanır. Ayrıca genel ambiansın menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da apoletine Michelin Yıldızı takmak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken kriterler olarak bilinir.

Editör: Cem Güner