Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' programı kapsamında Düzce'ye geldi. Bakan Dönmez'e çevre illerin milletvekilleri de eşlik etti. Burada Türkiye'deki doğalgaz rezervlerinden bahseden Bakan Dönmez, Silivri açıklarındaki doğalgaz çalışma platfrmundan da bahsetti.

Dönmez, Kış öncesi doğal gaz depolarının dolu olduğunu belirterek Silivri'deki dopalama tesisi hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Yer altı depolarımız var. 2 yıl önce başladığımız çalışmayla Silivri’deki doğal gaz yer altı deposunun kapasitesini artırma kararı almıştık. 3,2 milyar metreküpten, 4,6 milyar metreküpe genişletme çalışmasında sona gelindi. Şu anda Silivri yer altı gaz deposu tam dolu vaziyette. Kışa giriyoruz. Tuz Gölü’ndeki depomuzda 1,2 milyar metreküplük bir depolama alanımız vardı. Onu yine tam doldurduk. Orada da kapasite genişletme çalışmaları devam ediyor ama oradaki çalışmalarımız 2 yıl daha sürecek. Daha büyük bir projeden bahsediyoruz. Yaklaşık 5,4 milyar metreküplük bir depolama alanına erişmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"3-4 YIL İÇİNDE BÜTÜN İLÇELERİMİZ DOĞAL GAZ KULLANACAK"

Bakan Dönmez, 3-4 yıl içerisinde Türkiye'nin bütün ilçelerinin doğal gaz kullanacağını ifade ederek, "Bu sene inşallah 70 tane daha ilçemize daha doğal gaz götüreceğiz. Geçtiğimiz yılı 643 ilçe ile kapatmıştık. Bu sene inşallah 70 ilçemize daha doğal gaz götüreceğiz. Bu sene doğal gaz dağıtımı yapan şirketlerimiz, Türkiye genelinde tam 12,5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11.500 kilometrelik bir şebeke yapılacak. 2023‘te de bu miktarlarda bir yatırımı ön gördük. 3-4 yıl içerisinde artık bütün ilçelerimiz doğal gaz kullanacak hale gelecek." dedi.

Editör: Cem Güner