Cumhuriyet Halk Partisi'nde İstanbul ilçe belediye başkan adaylarını belirlemesi beklenen Ekrem İmamoğlu, Silivri için Bora Balcıoğlu ismi üzerinde karar verdi.

Özcan Işıklar Menfaat Grubu da bu karar üzerine kendi parti içi operasyonlarını gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı.

Işıklar; bütün olumsuzluklara ve yaşamış olduğu yıpranmalara rağmen 2024 seçimlerinde yeniden aday olabilmek için 5 yıldan bu yana siyasi bir oyun içerisindeydi.

2019 seçimlerini kaybedince ilk atmış olduğu adım partisinin ilçe yönetimini avucunun içerisinde tutmak oldu. Belediye başkanlığı döneminde masraflarını karşılayarak hayata hazırladığı dönemin gençlik kolları başkanı Berker Esen’in ilçe başkanı olmasını sağladı.

Hemen arkasından yine belediye başkanlığı döneminde adeta kendi militanı gibi çalışan dönemin ilçe başkanı Suna Göçengil’i; Canan Kaftancıoğlu başkanlığındaki il yönetimine yerleştirdi.

Uzun bir süre fazla ortalıkta gözükmedi ve adını dinlendirdi…

Parti içerisinde Işıklar sonrası için belediye başkanı olmak isteyen Bora Balcıoğlu ve Melih Yıldız’a kendi kumandasındaki Berker Esen aracılığıyla devamlı olarak siyasi çelmeler taktı. Örnek vermek gerekirse; en son yapılan İstanbul İl Kongresi’nde Balcıoğlu ve Yıldız’ın siyasetle alakası olmayan ev hanımı eşlerinin il delegesi yazılmasını sağladı. Bu durum Balcıoğlu ve Yıldız’a karşı siyasi bir oyundu. Çünkü ev hanımı eşlerinin il delegesi yapılmasıyla hem parti içerisinde tepki aldılar hem de Kılıçdaroğluİmamoğlu/Özel kırılmasında gereksiz yere “taraf” haline getirilerek yıpranmaları sağlandı.

Hemen arkasından gerçekleşen kurultayda; kendi güdümü altındaki Berker Esen’in parti meclisi üyesi olmasını sağladı. Böyle parti meclisine yakın bir adamını yerleştirmiş oldu.

Esen’in istifasıyla boşalan Silivri İlçe Başkanlığı görevine yine ilçe yönetim kuruluna baskı yapılarak daha önce Esen ile birlikte hareket eden İbrahim Kömür seçtirildi.

Ve geldik bu günlere…

CHP’nin Silivri Belediye Başkan Aday Adayı olarak 9 kişi başvurdu. Bu 9 kişi arasında görünürde Özcan Işıklar yoktu. Ancak Işıklar ile bağlantılı olan tavşan adaylar vardı. Bu tavşan adaylar ne işe yaradı derseniz; hem örgütte "suni bir bölünme görüntüsü" oluşturuldu, hem de gerektiği takdirde “Özcan Işıklar lehine adaylıktan feragat ediyoruz” demek için talimat beklemeye başladılar.

CHP içerisinde İstanbul ilçelerinin belirleyicisi olan Ekrem İmamoğlu; Silivri anketlerinde en çok isim olan Bora Balcıoğlu’nu tercih etti. Ve tabi ki bu karar Özcan Işıklar Menfaat Grubu'nun çıkar hesaplarına aykırıydı...

İşte bu gelişme üzerine Silivri CHP içerisindeki Özcan Işıklar Menfaat Grubu hemen planın son aşamasına geçti. Bazı sosyal medya trolleri de kullanılarak “CHP Silivri’de kavga var, bölünme var, seçim öncesi parti parçalanıyor” şeklinde suni bir görüntü oluşturuldu.

Peki gerçekte kavga veya bölünme var mı?

Hayır yoktu...

Sadece planın parçası kapsamında Özcancılar tarafından suni olarak oluşturulan gürültülü bir ortam söz konusu…

Çünkü göreceksiniz bugünden itibaren, yine planın bir parçası olarak “seçim öncesi partide kavga var, parti bölünüyor, aday adaylarının hiçbirini aday yapmayalım, partiyi birleştirecek tecrübeli bir ismi aday yapalım" diye feveran ederek "kurtarıcı" (!) olarak Özcan Işıklar’ın adını ortaya atacaklar.

Ve işte bu aşamada önceden başvuru yaptırılan tavşan adaylar Özcan Işıklar lehine feragat ediyoruz” diyecek…

Bütün bu gelişmeler yaşanırken Işıklar’ın dünürü Muharrem İnce de parti meclisi toplantısı öncesinde genel başkan Özgür Özel’den randevu aldı. İnce, görüşme sırasında 5 yıl önce olduğu gibi yine dünürü için bastıracak...

Silivri’de hem 2019 hem de 2024 seçimlerinde “dünüre güvence Muharrem İnce” sloganı partililerin ağzında bir kez daha yer etmiş durumda…