Silivri Belediyesi, ilçede yaşayan çocukların ve gençlerin eğitim hayatlarına katkı sunmaya yönelik yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Silivri Belediyesi tarafından Selimpaşa Mahallesi İzzet Gürçay Caddesi Güzel Sanatlar Akademisi Yan Binasında yapımı tamamlanan Selimpaşa Hüseyin Nihal Atsız Kütüphane ve Etüt Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Silivri’ye kazandırılan yeni kütüphaneyle birlikte Silivri’de yaşayan çocuklar ve gençler, bilgiye çok daha kolay erişebilecekleri bir merkeze kavuşmuş oldu.

Photo 1711032001

DELER: “KÜTÜPHANELER YAŞAYAN GENÇLİKTİR”

Törenin açılış konuşmasını yapan öğrenci temsilcisi Esmanur Deler, “2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öğrencisiyim. Belediye Başkanımızın açmış olduğu Silivri Eğitim Akademisinde eğitim görüyorum. Burada bize her türlü imkânı sağlıyorlar. Bu akademinin yanına kısa süre önce Ömer Seyfettin Kütüphanesi açıldı. Silivri Belediyesi tarafından bu kütüphanede de çok iyi eğitimler veriliyor. Kütüphaneler yaşayan gençliktir diyerek, Silivri’de açılışı yapılan birçok kütüphane için Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Photo 1711031999

BAŞKAN YILMAZ: “GENÇLERİMİZ TESİSİN DE HİZMETİN DE EN MÜKEMMELİNE LAYIKTIR”

Açılış töreninde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Bugün burada, özellikle gençlerimize ama genel manada okumayı, araştırmayı ve kendisini geliştirmeyi seven Silivri’mizin değerli insanlarına çok memnun olacakları bir tesisi açmanın heyecanını yaşıyoruz. Selimpaşa Mahallesi, Hüseyin Nihal Atsız Kütüphanesi ve Etüt Merkezi’mizin açılış töreninde bir aradayız. ‘Eğitim bir milletin geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Milletleri yücelten ve yükselten şey eğitim ile meydana gelir. Milletleri yükselten şey milli hedeftir. Milli mefkûresi olmayan milletler gerilemeye ve hiç değilse yerinde saymaya mahkûmdur. Milli amacı olmayan milletler uygarlık sahasında yükselmiş olsalar da başka milletlerin gölgesinde kalmaktan kurtulamazlar.’ Sizlere aktardığım bu anlamlı ifadeler, şu anda açılışını yaptığımız kütüphane ve etüt merkezimize adını verdiğimiz tarihçi, yazar ve aynı zamanda şair olan Hüseyin Nihal Atsız’a aittir. Ömrünün büyük bölümünde öğretmenlik yapan Hüseyin Nihal Atsız, ülkemize çok değerli bilim insanları, tarihçiler, yöneticiler yetiştirmiş, döneminin eğitim ve düşünce hayatına damgasını vurmuştur. Kendisini rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Atsız, ‘Gel arkadaş, gel seninle az dertleşelim. Okuyarak hayat denen koca kitabı, gönüldeki yaraları biraz deşelim’ diyerek ustalıkla hayatı, okunup anlaşılması gereken bir kitaba benzetirken, gönlünde açılan yaralara vurgu yapıyor. Bizim gönül yaramız da daha önceki yönetim tarafından yıllarca eserden, hizmetten mahrum bırakılmış ve adeta yok sayılmış Silivri’mizdir. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yılların ihmalini düzeltmek için gece gündüz çalıştık. Silivri Belediyesi olarak 5 yıllık görev süremizde gençlerimize her zaman özel bir parantez açtık. Onlarla her aşamada diyalog kurarak ihtiyaçlarını tespit ettik. Projelerimizi hazırladık ve onlar için hayata geçirdik. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğimizi emanet ettiği gençlerimiz, tesisin de hizmetin de en iyisine ve en mükemmeline layıktır” dedi.

Photo 1711032022

“ÇOCUKLARIMIZI KORUMAYA KOLLAMAYA VE EĞİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Silivri Belediyesinin hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Profesyonel spor tesislerinden burs desteğine, kurslardan kütüphanelere, saymakla bitiremeyeceğimiz tesis ve hizmeti gençlerimizle buluşturduk. 12'si köy okullarında olmak üzere Ömer Seyfettin Kütüphanesi, Barış Manço Çocuk Kütüphanesi, Vega Etkin Kütüphanesi ve Halk Kütüphanemizle 16 kütüphaneyi görev süremizde Silivri’mize kazandırdık. Bunun yanı sıra, Ek Hizmet Binamızda yapımını gerçekleştirdiğimiz 50.000 kitaplı Ziya Gökalp Kütüphane ve Etüt Merkezi'ndeki hazırlıklarımız devam ediyor. Kültür Bakanlığımızla birlikte hizmete açacağımız kütüphane ve etüt merkezimiz çok yakın bir zamanda faaliyete başlayacak. Bugün Selimpaşa Kütüphane ve Etüt Merkezimizi hem de Büyükçavuşlu Kütüphane ve Etüt Merkezimizi açıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın katılımlarıyla 40.000 metrekareye tekabül eden bir Millet Bahçesi ve hemen yanı başında 40.000 kitaplı Halk Kütüphanemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Çok yakın bir zamanda da eski kaymakamlık binamızın bulunduğu binayı 7/24 hizmet veren 50.000 kitaplı bir şehir kütüphanesi olarak hizmete sunacağız. Göreve geldiğimizde gönülden inanarak, ‘Şehrimizde yaşayan çocuklarımız, en az bir spor dalında lisanslı sporcu olacak, en az bir yabancı dil öğrenecek ve en az bir enstrüman çalmayı öğrenecek’ demiştik. Şükürler olsun ki yaptıklarımızla bu ülkümüz doğrultusunda yürüyerek önemli mesafeler kat ettik. Silivri Belediyesi ve Nişantaşı Üniversitesi iş birliğiyle gençlerimiz piyano, mandolin, nota, şan ve solfej eğitimleri alıyor. Silivri Belediyesi olarak 200 çocuğumuza ücretsiz dershanemizle hizmet veriyoruz. Yabancı dil okulumuz var ve orada ücretsiz eğitimlerimize devam ediyoruz. Silivri’de daha önce bir tane kütüphane açılmamışken, biz etüt merkezleri ve kütüphanelerin çok kıymetli olduğundan hareketle yirmiye yakın kütüphaneyi ilçemize kazandırdık. Silivri Belediyesi ve Spor Toto Gençlik ve Spor Gene Müdürlüğü iş birliğiyle ortaklaşa bir proje yürütüyoruz. Bu projenin adı bölgenin en donanımlı spor adasıdır. 45.000 metrekare alanda içerisinde; 3 halı saha, 2 basketbol sahası, 2 tenis kortu, 2 voleybol sahası, okçuluk tesisleri, bir tane 700 kişilik tribünü olan stat, 7.250 metrekare kapalı alana sahip kapalı spor salonu, eğitimcilerin soyunma odaları, eğitim odaları, 250 metreden oluşan 10 adet içerisindetaekwondo, pilates, boks ve güreş gibi her türlü bireysel ve takım sporları yapabileceği salonlar ve her şeyden önemlisi İstanbul'da ikincisi gerçekleşecek bir spor lisesini de bu salonumuzun içine katarak Silivri’ye hediye edeceğiz. Silivri Belediyesi olarak çocuklarımızı korumaya, kollamaya, eğitmeye ve onları bizi muasır medeniyetler üzerine sıçratacak gençlik olarak görmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Photo 1711031997

EMİNOĞLU: “BAŞKANIMIZ 10 YILDA YAPILACAK ÇALIŞMALARI 5 YILA SIĞDIRMIŞTIR”

Başkan Volkan Yılmaz’ın ardından konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Dr. Enes Eminoğlu, “Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a gençlere vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Başkanımız 10 yılda yapılacak çalışmaları 5 yıla sığdırmıştır. Spor Adası Projesi kapsamında Silivri Belediyesi ile ortaklaşa bir çalışma yürütüyoruz. Bu proje gerçekten Silivri’ye çok yakışacak. Aslında bu proje İstanbul'a da örnek olacaktır. Silivri Belediyesinin yüzme havuzundan gençlik merkezine kadar yapmış olduğu çalışmalar tamamen gençlerimize yönelik yapılan çok kıymetli projelerdir. Belediye Başkanımız spor, sanat, kültür, edebiyat, fen ve bilim konularında Silivri’deki çalışmalara öncülük ediyor. Büyüyen ve sürekli gelişen bir Silivri var. Bu anlamda buradaki çalışmalara devam edilebilmesi için Cumhur İttifakı olarak sahada teşkilatlarımızla en güçlü şekilde çalışmalara devam edeceğiz. İstediğimiz bütün gençlerimizin her alanda kendisini geliştirip başta Silivri, İstanbul ve bütün Türkiye'ye hizmet etme noktasında yetişmesidir. Biz Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak dün olduğu gibi bugün de Volkan Başkanımızın yanında olacağız. Onu desteklemeye devam edeceğiz. Silivri’nin gelişmesi ve bir spor şehri olması için Volkan Yılmaz’la beraber yatırımlarımızı önümüzdeki dönemde de inşallah devam ettireceğiz” dedi.

Hüseyin Nihal Atsız Kütüphanesi Açılış Törenine; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Dr. Enes Eminoğlu, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından açılış için kurdele kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra hep birlikte Hüseyin Nihal Atsız Kütüphanesi gezildi. Tören, kütüphane gezisinin ardından sona erdi.

Photo 1711032019

Editör: Cem Güner