CHP'nin en dikkat çeken meclis üyesi aday adaylarından Şahin Dirik ile yerel siyaset görüşleri ve hedeflerini masaya yatırdık.

CHP'nin genç meclis üyesi aday adaylarından Şahin Dirik ile yerel seçim hazırlık ve çalışmalarını konuştuk.
 

“FARKLI BİR SES OLMASI İÇİN ŞAHİN DİRİK'İ LİSTEYE YAZARDIM”

Sevginar SALİ: Bir Belediye Başkan Adayı olsanız, Şahin Dirik'i neden listenize yazarsınız?
 

Şahin DİRİK: Gerçekten farklı bir ses olması ve temsiliyetinin olduğunu düşündüğüm için yazardım. Biraz kendimi övmek gibi olacak ama özellikle aday adaylığı açıklamamı gerçekleştirdikten sonra, başta gençler olmak üzere, pek çok tanımadığım insanlardan mesajlar aldım “çok güzel konuştun, gerçekten buraya katacağım bir şeyler olduğunu düşünüyoruz, inşallah seçilirsin, inşallah o listede olursun” gibisinden güzel tepkiler aldım.
 

Bu akşam Semicenk var Bu akşam Semicenk var

"EL KALDIR, EL İNDİR MODELİ” MECLİS ÜYESİ OLMAYACAĞIM”

Ayriyeten sunumumda da söylediğim gibi,‘el kaldır el, indir modeli' bir meclis üyesi olmak istemiyorum.

Belediye başkanının kendi ekibine proje maiyetinde, belki vizyon, belki farklı bir ses duyup fikir alma, ihtiyaç duyacağı noktada o açığı benimle kapatabileceğini düşünüyorum. Kendimde gördüğüm meziyetlere, Silivri'nin yeni başkanınihtiyaç duyabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden ben kendime yer verirdim.
 

“ARAYIP BENİ ÇOK YETERLİ VE DOĞRU ADAY OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEMESİ MUTLU ETTİ”

Sevginar SALİ: Aday Adaylığı açıklamanızın ardından telefonunuzu benden alan bir siyasetçi vardı. Yaptığınız konuşmayı kısacık bizimle paylaşır mısınız?


Şahin DİRİK:İsim vermeye gerek yok, beni aradı ismini söyledi ve ben şaşırdım açıkçası çünkü bugüne kadar hiç hakkında gazetede köşe yazdığım süre boyunca olumlu bir kelam etmediğim, ailemin de hiç anlaşamadığı bir siyasetçiydi kendisi. Dünya görüşü olarak aynı tarafta olsak da, şehre bakış açısı olarak ailemle aynı görüşte değildi. Siyasi geçmişi noktasında çok tasvip etmediğim bir noktadaydı ama birbirimize karşı bu şekilde olduğumuzu bildiği halde arayıp, çok yeterli ve doğru bir aday olarak gördüğünü söylemesi beni mutlu etti. Açıkçası bu insanı motive eden bir şey çünkü hani arkadaşından duyabilirsin bunu ama dediğim gibi bugüne kadar zıt gittiğim birinden duyunca, gerçekten insan için çok kıymetli oluyor. Tecrübeli de bir isim olduğu için bakış açısını değerli buluyorum.
 

“EN SON BABAMA SORDUM”

Sevginar SALİ: Babanız da Silivri Belediyesi meclis üyesiydi. Meclis üyeliği aday adaylığı ile ilgili aranızda nasıl bir konuşma geçti?


Şahin DİRİK: En son ona sordum diyebilirim. Ondan önce listesinden girmek istediğim yani 2019 için de geçerli bu, aday adayımızla istişare ettim. Ondan önce sizinle istişare etmiştim. Yine başka gazeteci arkadaşlarla, yakın çevremdeki arkadaşlarla beraber oturduk istişarelerimizi ve değerlendirmeleri yaptık. 2019'da, meclis için başvuran son kişilerden biriydim. Başvurma sebebim gençlerin çok az olmasıydı, o neden ben olmayayım ki diye düşünerek başvurmuştum.Ama genellikle hani babadan oğla geçen veya işte karı koca veya kardeş kardeş şeklinde olan bir şey olarak görülüyor bazen Silivri'de. Bizde öyle bir şey yok yani babamın yönlendirmesi veya işte onun isteği üzerine değil, tam aksine aslında en son ona sordum.

Sevginar SALİ: Peki ne söyledi?

Şahin DİRİK: “Yazarlar mı sence, bir düşün değerlendir, yapabilir misin, mevzuatı biliyor musun?” yani aslında böyle sadece meclis için değil,ben her zor işe kalkıştığımda o hep böyle en zor taraflarını bana söyler ve hazırlar diye düşünüyorum. Ben zaten zorluklarının da farkındaydım, uzun zamandır seyirci olarak da meclisi takip ediyordum ama dediğim gibi o bana en zorunu söyler, kendi tecrübelerini de katarak. Herhalde kendimi hazırlanmamı ister bu noktada. Bende hazır hissettiğimi düşünüyorum şu an için.
 

“ÇOK OLUMLU TEPKİLER ALDIM”

Sevginar SALİ: Çok farklı bir aday adaylığı tanıtımı yaptınız. Sonrası gelen tepkileri merak ediyorum…

Şahin DİRİK: Bu kadarını valla ben de beklemiyordum. Çok olumlu geri dönüşler aldım. “Tahmin ettiğimizden uzun sürdü ama hiç sıkılmadık” diyen çok kişi vardı. Yaklaşık 40 dakika, bir ders saati kadar sürmüş. Ben sınıfta dersi nasıl işliyorsam aynı o şekilde yapmaya çalıştım. Tamamen kendim olmaya çalıştım.İşin içine esprilerimi de kattım.Sunumu da akıcı tutmayagayret ettim herhalde öğretmenliğin de verdiği bir meziyettir diye düşünüyorum. Hobi olarak oyunculukla da ilgileniyorum belki de bir getirisidir çünkü topluluk önünde gerçekten çok rahat konuşuyorum. Seçimde mesela beni bir otobüsün üzerine çıkartın ben o kitleyi coştururum diye düşünüyorum yani hitabet benim için bir problem olmadı şimdiye kadar.Sunumun da ilgi çekiciliği önemliydi. Ben üniversitede sunum becerileri ile ilgili bir sertifika programına katılmıştım. Onun faydasını gördüm yani o işi kısa tutmak, slaytları bilgilere boğmamak, mutlaka görsel kullanmak, ara geçişleri keyifli hale getirmek, vurmanız gereken yerde espriyi çakmak, bunlar bence önemli. Bunu da sunuma yansıttığını düşünüyorum. Gelen tepkiler çok güzeldi ve “Bir daha olsa, bir daha geliriz…” diyenler bile vardı. Hiç tanımadığım insanlar, hayatımda hiç selam vermediğim veya birbirimizin hakkında olumsuz düşündüğünü bildiğim insanlar bile aradılar, tebrik ettiler. Şaşırtıcı tepkilerle karşılaştım. İnşallah bu şekilde sürer.
 

“ŞARTLARINA BAKARAK BİR DEĞERLENDİRME YAPARIM”

Sevginar SALİ: Kamuoyunda belediye başkan aday adaylarından Bora Balcıoğlu'yla çok yakın angaje görüntüsü veriyorsuneğer CHP'de aday farklı bir isim olursa meclis üyeliği iddian devam eder mi?

Şahin DİRİK: Siyasette sonuna kadar samimiyetten yanayım. Bu yüzden beni durduğu tarafı gizleme ihtiyacı duyan siyasetçiler arasında kolay kolay göremeyeceksiniz. Sorduğunuz soruya gelecek olursak, Bora Başkan,partinin adayı kim olursa olsun destekleyeceğini zaten kendisi de beyan etti. Benim de elbette partime desteğim aynı şekilde bakidir.Meclis üyeliği noktasında illa ben olayım diye adaya sonradan zorla yapışma gibi bir çabam olmaz. Teklif gelirse o günün şartlarına bakarak bir değerlendirme yaparım, düşünürüm. Ama şunu da söyleyeyim, dışarıdan biz Bora Başkan'la beş senedir, hani o2019'da Silivri'yi yönetme noktasında ortaya bir irade koyduğundan beri birlikteymişiz gibi görünebilir. Ancak bu sadece siyaseten ekip arkadaşlığı yaptığımız süremizdir. Ondan önce çocukluğumuza kadar dayanan bir abi-kardeşliğimiz var. Ben hem siyaseten ekip arkadaşı hem de kardeşi olarak bu güne dek onunla zigzaksızca, dimdik yürüdüğüm için onun rızasını almadan bunu tercih etmem. Çünkü inanın ne siyasette ne de bir abi olarak o beni hiç satmadı. Eğer bir teklif gelirse değerlendiririm ama ona olan saygımdan dolayı, eğer onun da rızası varsa son kararımı buna göre veririm.
 

“BÖYLE ŞEYLERİN KAN DAVASI GÜDÜLMEZ”

Sevginar SALİ: Bora Balcıoğlu ve Melih Yıldız özelinde kurultay ve il başkanlığı kongresinde kaybeden adayı destekledikleri için adaylık şanslarının zayıfladığı konuşuluyor. Parti içi yarışlarda ‘kazanamayan' taraftaki tecrübelerinizden yola çıkarak sizin konuya bakışınız nasıl?

Şahin DİRİK: Bu iddiayı açıkçası altı boş buluyorum. CHP her şeye rağmen büyük partiler içerisinde hala demokrasinin en çok görüldüğü partidir, böyle şeylerin kan davası güdülmez. Ayrıca şu an partimiz istisnasız her bir ferdine ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu seçimde İYİ Parti yanımızda değil. Seçime ittifaksız girmek zorunda kaldığımız için kendi kitlemizden bir kişiyi bile kaybetme lüksümüz yok. Tabi İYİ Parti belki kurumsal olarak arkamızda değildir ama seçmeninin bu noktada daha mantıklı yaklaşacağını, belediyeleri Cumhur İttifakı'na teslim etmek istemeyeceklerini tahmin ediyorum. Bunun dışında, mesela size bir örnek vereyim.Geçen hafta açıklanan büyükşehir belediye başkan adayları arasında Balıkesir için Ahmet Akın vardı. Kendisi Kılıçdaroğlu'nun son MYK'sında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevindeydi. Yani Kılıçdaroğlu'nun bu seçimi beraber geçirmek istediği kişilerden biriydi, ekibindekien önemli ilk 5 kişiden biriydi. Ancak yeni yönetim buna rağmen kalktı onu Balıkesir'e aday gösterdi. Yani bu noktada kurultaydaki pozisyonun bir etken olduğunu düşünmüyorum. Özellikle aday adaylarının seçim bölgelerindeki oy potansiyelleri yüksekse kurultaymış, başka etkenlermiş her şeyin ikinci plana düşeceğini tahmin ediyorum.
 

“BAŞKA BİR İHTİMAL DÜŞÜNÜLEMEZDİ”

Sevginar SALİ: Geçtiğimiz hafta Ekrem İmamoğlu'nun İBB adaylığı da onaylandı. Bununla ilgili görüşünüz ne?

Şahin DİRİK: Başka bir ihtimal düşünülemezdi tabi ki. Ekrem Başkan İstanbul için büyük bir şanstır. İstanbul kendisini geç buldu, erken kaybetmek istemeyecektir. Doğru aday, doğru işler yaptı bugüne kadar. Maalesef mecliste çoğunlukta olmadığı için yapmak isteyip de yapamadığı işler de oldu. Bu sefer seçimi meclis çoğunluğuyla alarak İstanbul'a görülmemiş düzeyde hizmetlerde bulunacağına ben eminim.

“ANKETLERDE EN YÜKSEK ÇIKAN ADAYLARLA SEÇİME GİRİLMELİ”

Sevginar SALİ: Peki, CHP, İBB Meclis çoğunluğunu nasıl kazanabilir?

Şahin DİRİK: Biz önce kendi seçmenimizitamamen konsolide edeceğiz. İYİ Parti ile girdiğimiz yol ayrımından yola çıkarak söylemeliyim ki onların yokluğunun yaratacağı açığı ilçelerde doğru adaylarla yola çıkarak, onların isimleri üzerinden toplayacağımız sempati aracılığıyla, şahsi oylarıyla kapatabileceğimizi düşünüyorum.Ekrem Başkanın da ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi noktasında çok akılcı manevralar yapacağınıdüşünüyorum. Ben onun yerinde olsam tüm ilçelerde anketlerde en yüksek çıkan adaylarla seçime girer,ittifaksızlığın yarattığı oy kaybını en azından o adayların şahsi oylarıyla kapatma anlamında bir hamlede bulunurdum.
 

“ÇEKİLEN SIKINTININ ACISI ARTIK ÇIKMALI”

Sevginar SALİ: Silivri ittifakının kurulması gibi yani…

Şahin DİRİK: Silivri İttifakı'nı kuracak kurabilecek adayın seçilmesi noktasında Ekrem Başkan'ın ortaya bir irade koyacağını düşünüyorum. Zaten burada büyükşehir belediye başkanının kendi çalışma ekibini seçmesi çok önemli. Bu yüzden ilçelerde adayların belirlenmesi noktasında ciddi bir sözü olacağına ben eminim, bu da doğaldır. Bu Ekrem Başkan'ın hakkıdır da aynı zamanda. Çünkü gerçekten beş senedir o mecliste çoğunlukta olmama derdinden çok çekti,herkes farkında değil ama aslında hepimiz çok çektik. Engel çıkarılan oncahedef göz önüne alındığında gerçekten çektik ve bunun acısı artık çıkmalı.

“SİLİVRİ SEÇMENİ MHP'YE GÜVENMİYOR, BAŞKA SEÇENEK ARIYOR”

Sevginar SALİ: CHP'nin Silivri'de kaybettiği iktidarı2024'te geri kazanabilme olasılığını nedir?

Şahin DİRİK: Bu olasılık hiç de az değil. Genel seçim sonuçlarına baktığınızda görüyorsunuz ki AK Parti ilçede %20'lere kadar gerilemiş. Kalanların da beş senedir Volkan Yılmaz'dan hiçbir şey görmedikleri için paşa, paşa oy vermeye gitmeleri bu kez öyle kolay olmayacaktır. MHP ise genel seçime burada iktidar olarakgirmesine, hâlihazırda Belediye Başkanı, Milletvekili ve meclis üyeleri bulunmasına rağmen az da olsa oyunu düşürmüş. İki partinin son seçimde ilçedeki toplam oyu %40 bile etmiyor. Tabii diyeceksiniz ki “yerelle genel biri olmaz”, “yerelde adayın kendi şahsi oyu da hesaba katılmalı” vs. Her ne kadar ikisi farklı seçimler olsa da seçime girilen imkânlar göz önüne alındığında oyun artmasını değil ama en azından düşmemesini, yerinde saymasını falan bekliyor insan. Ama düşmüş. Bu noktada insanların MHP'ye güvenmediği, başka arayışlarda oldukları izlenimine varıyorum.

CHP burada önemli bir alternatif, bunu CHP'den meclis üyeliğine, belediye başkan adaylığına başvuran kişilerin fazlalığından bile görebilirsiniz. “Burada kazansa kazansa CHP kazanır” diye bakıyor belli ki.
 

“SİLİVRİ, CHP AÇISINDAN GERİ ALINABİLİTESİ EN YÜKSEK İLÇELERDEN”

Yine aynı şekilde CHP'nin başkan adaylığını almak için verilen centilmence ama kıran kırana mücadele bile bu konuyla ilgili çok şey anlatıyor. Melih Bey olsun, Bora Bey olsun, Doruk Bey olsun, diğer adaylarımız olsunkazanılma ihtimali düşük görülen bir ilçenin adaylığını almak için bu kadar çabalarlar mıydı hiç? Silivri, CHP açısından geri alınabilitesi en yüksek ilçelerden ve bence böyle düşünmemek için ortada hiçbir sebep yok.

(HÜRHABER Gazetesi - Sevginar SALİ)

Editör: Cem Güner