Silivri’de yaşayan idealist gençler belediye meclisine girerse ilçe siyasetinde ne gibi farklar yaşanır diye düşündük ve CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Beslenme ve Diyet Uzmanı Yaprak Orhanoğlullarından ile mini bir röportaj yaptık.

Keyifli okumalar diliyoruz...

CEM GÜNER: Yaprak Orhanoğlullarından; Silivri siyasetinde çok yeni bir isim. Her zaman gençlerin siyasette aktif olmasından yanayım; dolayısıyla siyasete girmekle çok güzel bir adım attığınızı düşünüyorum. Peki bu süreçte bilmediğimiz bir hikâyeniz var mı?

YAPRAK ORHANOĞULLARINDAN: Öncelikli olarak yaşadığımız, nefes aldığımız bu güzel kentte ben de biz gençlere ve kadınlara her alanda yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sorunuzdan anladığım kadarıyla sizinle de düşüncelerimiz örtüşüyor. Siyasi anlamda henüz bir hikayem yok; çünkü ben siyasetçi, değilim. Silivri’de yaşayan genç bir kadınım ve yaşadığım kente sorumluluk hissettiğim için aday oldum. Kişisel yaşamımda da mesleki kariyer yaşamımda da her zaman başarı hedefli ilerleyen bir yapıya sahip olduğumu düşünüyorum. Ve bu süreçte sadece kendim için değil çok sevdiğim Silivri için de bir şeyler yapabilme düşüncesindeyim.

Hikaye dediniz evet bir hikayem var elbette… Aslında her birimizin ayrı hikayeleri var… Ve bizleri var eden şeyin aslında bu hikayeler olduğunu düşünüyorum Cem Bey. Ailemin geç kavuşmuş olduğu bir evlat olarak beni Yaprak yapan en önemli etkenin hikayemde saklı olduğunu düşünüyorum. Evliliklerinden tam 18 sene sonrasında bir mucize olarak küçücük bir şansla dünyaya geliyorum. Ve şu hayatta sahip olduğum en kıymetli şansın ailem olduğunu düşünüyorum…

Eğer içinizde büyük bir sevgi varsa o zaman hayatta başaramayacağınız hiçbir şeyin olmadığına inanıyorum. Ailemi çok seviyorum… Silivri’yi çok seviyorum… Silivri’de yaşamaktan da çok mutluyum. Ben diyetisyenim ve rağbet gören bir mesleğim var. İstanbul’un merkez ilçelerinde rahatlıkla çalışabilirim. Ancak Silivri’yi seviyorum; kendimi Silivri’de mutlu hissediyorum. Burada yaşamak ve burada çalışmaya devam etmek istiyorum. Silivri’ye aitim… Silivri’ye karşı bağlılık ve sorumluluk hissediyorum…

"SİLİVRİ’DE İNSANLAR KATEGORİZE EDİLİYOR"

CEM GÜNER:  Sizin bakış açınızla Silivri bugün doğru yerde mi?

YAPRAK ORHANOĞULLARINDAN: Bugün Silivri benim bakış açımla doğru bir yerde diyemiyorum ne yazık ki… Birçok eksiklikler var. Herkesin aşağı yukarı bildiği bu eksiklikleri burada tek tek saymayacağım. Ancak bu eksiklerin giderilmesi, Silivri’de yaşayan insanlarımızın daha mutlu olabilmesi için çaba sarf etmek istiyorum. Sorumluluk derken bunu kastediyordum zaten. Ama eksiklere somut örnek vermek gerekirse; sinemamız yok, tam kapasiteli bir AVM’miz yok… Bu saydıklarım genç bir insan olarak dikkatimi çekenler arasında tabi kİ. Ancak genel pencereden bakarsak; işsizlik sorunu var, konut sorunu var, oldukça ciddi boyutlarda trafik sorunumuz var. İstanbul’un Mecidiyeköy semti gibi trafik yavaş ilerliyor. Kültüre ve sanata yeterince ulaşamıyoruz. Ve hepsinden önemlisi deprem bölgesindeyiz. Allah korusun deprem olduğunda can kaybı yaşamaktan korkuyorum. Elbette önce ailem ve sevdiklerim ama Silivri’de yaşayan herkes için korkuyorum. Komşularımın, tanıdığım herkesin, tanımadıklarımın, sokağa çıktığım zaman yüzlerini gördüm güzel insanların zarar görmesinden korkuyorum.

Marmara Bölgemiz’de beklenen afetlere hazırlık sürecine katkıda bulunacak Silivri lojistik depomuzda 59 bin çadır ve 5 bin 650 civarında katlanabilir konteyner stoku oluşturuldu. Ancak yeterli mi? İşte bu konuda seyirci değil aktif bir görevli olmak istiyorum. Gayret sarf etmek, önlem almak, alınan önlemlere katkıda bulunmak istiyorum. Silivri’nin yaşamsal sorunlarında söz sahibi olmak istiyorum.

Diyetisyenim ve insanların sağlığına katkıda bulunuyorum. Her gün severek yaptığım işim insanlar üzerine… Bundan 7 sene öncesinde 3 aylık gibi bir süre zarfında eğitim amacıyla yurtdışında yaşadım. Ve eğitimimi tamamlar tamamlamaz da koşarak Silivri’ye döndüm diyebilirim. Silivri’de sosyal sınıflandırmalar var. İnsanlar kategorize ediliyor. Bu da toplumsal uyumu ve barışı olumsuz yönde etkiliyor. Silivri’de insanların daha fazla mutlu olabilmesi için sosyolojik bazlı çalışmalar yapılması gerekiyor. İşte bu yüzden CHP’liyim. Sosyal adalet istiyorum. Herkesin mutlu olmasını istiyorum. Üzerine basa basa söylüyorum; Silivri’de ikamet eden herkesin mutlu olabilmesi için kendi üzerime sorumluluk hissediyorum.

yaprak2

"BELEDİYE MECLİSİNDE SADECE 6 KADIN ÜYE BULUNMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM"

CEM GÜNER:  Belediye meclis üyesi adayısınız; ancak belediye meclis üyeleri genellikle toplantılarda ellerine kaldırıp indirerek sınırlı fonksiyonu olan seçilmişler olarak biliniyor. Sizin düşüncenizde bir belediye meclis üyesi nasıl olmalı?

Evet, sorumluluk hissettiğimi söylemiştim. İşte bu sorumluluğun bir parçası olarak önümüzdeki yerel seçimler için Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylığı sürecindeyim. Ve hemen şunu itiraf edeyim ki; bugün itibarıyla belediye meclisi genelinde sadece 6 kadın üye

bulunmasından dolayı utanç duyduğumu açıkça dile getiriyorum. Belediye meclis üyeliği el kaldırıp indirmekten ibaret bir görev olmamalı… Bunu Silivri’de göstermek biraz da genç ve idealist insanlara düşüyor. Önce örgütüm, sonra da saygıdeğer Silivri halkı layık gördüğü taktirde; ayrımcılıkla mücadele edeceğim, sağlık, eğitim ve istihdam konularında belediye meclisinde halkın sesi olacağım. Lütfen bundan kimsenin şüphesi olmasın.

"SANA SÖZ SİLİVRİ; HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK"

CEM GÜNER:  Siyasette rol modeliniz var mı?

Siyasette her alanda olduğu gibi tabi ki rol modeller vardır. Öncüler vardır, desteklenen ve desteklenmeyi hak eden karakterler vardır. Ben Cumhuriyet Halk Partisi ailemde herkesin birbirine rol model olabilmesi için, doğru bilgilerle, doğru bir siyasi yaklaşımla beraber bir bütün olunması gerektiğinden yanayım. Bu yol, her birimiz için meşakkatli bir yol fakat yoldaşlar güzel. Ben bu yola ilk çıktığımda kendime bir söz verdim; karakterimle, dürüstlüğümle ve başarılarım ile vermiş olduğum hizmette ve meslek hayatımda kazanabildiğim güveni, her daim her yerde ve her alanda devam ettirebilmek. Her zaman doğru bir siyaset yaklaşımı ile insanların güvendiği bir Yaprak Orhanoğullarından olarak kalabilmek. Başarıyı yakalamak zorlu yollardan geçerek oluyor ama asıl olan o başarıya ulaşıldığında o zor günlerin hatırını her daim bilebilmek. Ben bu yolda karakterimi, yüreğimi ortaya koyuyorum. Ve benim gibi yüreğini, güler yüzünü insanlardan esirgemeyen bütün yol arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Bu bir ekip işidir… Bugün olduğu gibi bundan sonra da bütün yol arkadaşlarımın yanında olacağım… Her ne olursa olsun, Silivri kazanacak, Silivri değişecek ve Silivri iyiliğe, güzelliğe dönüşecek…

Sana söz Silivri…

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK!

yaprak

Kömür: İlçe kongresinde adayım Kömür: İlçe kongresinde adayım

YAPRAK ORHANOĞLULLARINDAN KİMDİR?

09 Mart 1998 İstanbul doğumlu. Silivrili bir memur babanın, ev hanımı bir annenin evladı. Sırasıyla Turgut Reis İlköğretim Okulu, Marmara Ereğlisi Opet Anadolu Lisesi ve Özel Silivri Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Temel Lisesi’nden sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu İ.A.Ü. VM Medical Park Florya Hastanesi, WE5 Consept Etiler/Spor Sağlık Kuruluşu, Güngören Toplum Sağlığı Merkezi, Beylikdüzü Belediyesi Sağlık Hizmetleri Beslenme ve Diyetetik Merkezlerinde görev yaptı. Türkiye A Milli Futbol Takımı Diyetisyeni Dr. Dyt. Cenk Özyılmaz ile birlikte çalıştı. 2021 yılında Yaprak Orhanoğlullarından Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’ni kurdu ve halen kendi kliniğinde aktif olarak hizmet veriyor. CHP Silivri İlçe Gençlik Kolları’nda çeşitli görevler üstlendi. Halen CHP Silivri İlçe Kadın Kolları’nda aktif olarak görev yapıyor.

Editör: Cem Güner