Türkiye ile Yunanistan arasında 1923 yılında yapılan nüfus mübadelenin hatırlarını yaşatmak amacıyla Silivri Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve İstanbul Valiliği tarafından desteklenen Mübadele Evi Projesi tamamlandı.

Bodrum katı ile beraber 3 kat ve toplam 132 m2 oturum alanı şeklinde inşa edilen, bir müze gibi o dönemde yaşanan olayları, kişisel hikâyeleri, o döneme ait eşya ve hatıraları simgeleyen sergilere ev sahipliği yaparak gelecek nesillere taşıyacak olan Mübadele Evi’nin açılışı 29 Ocak 2023 Pazar günü saat 16:00’da gerçekleşecek.

326974570_714276017003195_5658694273862413087_n

YILMAZ: MÜBADELEYİ HAFIZALARDA CANLI TUTMAK İSTİYORUZ

Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan temel atma töreninde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz; Silivri’nin Cumhuriyet döneminde önemli bir yer teşkil ettiğini ifade ederek; “Silivri Belediyesi olarak Türk tarihinin hüzünlü sayfalarından biri olan mübadele günlerini bugünkü nesillerin hafızalarında canlı tutmak, hemşehrilerimizin tarih bilincini artırmak ve ilçemizin Cumhuriyet dönemindeki önemini anlatmak amacıyla bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bir önceki dönem tarafından mübadele evi projelendirilmiş ve kamulaştırılmış durumdaydı. İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya beyefendiyi ziyaret ettiğimizde, mahallemizde bulunan sarnıcımız ve mübadele evi projemizden bahsettik. Sayın Valimizin oluru ile projemiz yatırım kapsamına alındı ve Mübadele Evimizin yapımına başladık. Bu vesileyle İstanbul Valimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuşmuştu.

BAKAN VE VALİ BEKLENİYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılacağı açılış töreninde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın da hazır bulunması bekleniyor.

FOTOĞRAF SERGİSİ VE BELGESEL GÖSTERİMİ DE YAPILACAK

Lozan Nüfus Mübadelesi'nin 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilecek olan açılış töreninde Yılmaz Kandemir tarafından derlenen "1. Kuşak Mübadilleri Fotoğraf Sergisi" ve Kamil Bilici tarafından hazırlanan "Kaybedilmiş Toprakların Aziz Hatıraları" adlı belgfeselin gösterimi de yapılacak. 

davetiyeson

Editör: Cem Güner