Silivri'de ikamet eden milletvekili adaylarını şöyle bir inceleyelim...

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için Silivri siyasetinden de milletvekili adaylığı başvurusunda bulunanlar oldu. Bu isimlerden bir bölümü aday yapıldı, bir bölümü ise aday yapılmadı.

Şimdi bu isimleri ve siyasi durumlarını tek tek analiz edelim…

Hayati Arkaz…

Özel Silivri Anadolu Hastanesi’nin sahibi olan Dr. Hayati Arkaz, 1980’li yılların başında sağlık ocağı hekimi olarak Silivri’de hizmet vermeye başladı. Daha sonra ilçenin ilk özel hastanesi olan Millet Hastanesi’ni kurdu. Yıllardan bu yana Silivri’de hastane işletmeciliği yapıyor. Yazlık evi dolayısıyla da Silivri’de ikamet ediyor.

Arkaz, 2018 yılında milletvekili seçildi. Silivri’de köyler dahil olmak üzere ayak basılmamış metrekare bırakmayan Arkaz, bütün zamanlar içerisinde TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmalarda Silivri’nin sorunlarından en fazla bahseden milletvekili olarak kayıtlara geçti.

MHP tarafından yeniden İstanbul 3. Bölge için aday gösterilen Arkaz, listede üçüncü sırada bulunuyor.

Doruk Bulut…

CHP Değirmenköy Belde Örgütü’nde siyasete başlayan Bulut, ilk olarak 2009 yerel seçimleri sırasında dönemin Selami Değirmenci tarafından belediye siyasetinin içerisine dahil edildi. Değirmenci yerine Özcan Işıklar’ın adaylaşmasıyla birlikte CHP listesinden “Silivri Belediye Meclis Üyesi” seçilen Bulut; üç dönem boyunca bu görevi yerine getirdi. Gerek CHP Genel Merkezi, gerekse partili işadamları ile çok yakın ilişkiler kuran Bulut, Halk TV Genel Koorinatörü yapıldıktan üç yıl sonra 12. sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Doruk Bulut’un seçilme ihtimalini oldukça yüksek görüyorum. Ve şu konuda da isteyen herkesle iddiaya girebilirim; Bulut, milletvekili seçildiği taktirde; şimdiye kadar seçilmeyi başarabilmiş sınırlı sayıdaki Silivrililer arasında ilçe için en fazla koşturan ve çaba sarf eden milletvekili olarak tarihe geçecektir.

Bunu açıkça yazıyor ve altına da imzamı atıyorum…

Mutlu Bozoğlu…

Silivri AK Parti'nin 20 yıllık tarihinde en uzun süre ilçe başkanlığı yapan isim olan Bozoğlu, 2019 yerel seçimlerini Cumhur İttifakı destekli MHP adayı Volkan Yılmaz’ın kazanmasından dolayı AK Parti içerisinde “seçim kazanmış ilçe başkanı” sıfatı ile son derece itibarlı bir yere sahip. Geçtiğimiz haftalarda milletvekili adayı olabilmek için ilçe başkanlığı görevinden istifa eden Bozoğlu; AK Parti’nin iç dengeleri uyarınca 23. sıradan aday yapıldı. Bu şartlar altında milletvekili seçilebilmesi mümkün gözükmüyor. Ancak listeye alınıp aday yapılarak AK Parti Genel Merkezi tarafından kendisine değer verildiği ve saygı duyulduğu vurgulanmış oldu. Yani onore edildi…

Ender Unutan Ersözlü…

Silivri’de uzun yıllardır avukatlık yapan ve prensipleri ile tanınan Ersözlü bu dönem CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Üyesi olarak görevlendirilmişti. Milletvekili seçilebilmek için aday adaylığı müracaatı sonucunda 34. sıradan aday listesine alındı.

Evet, CHP’nin parti içi dengeleri sonucunda kazanacak sıradan değil kazanması mümkün görülmeyen bir sıradan listeye girebildi. Ancak bu sonuç; CHP Genel Merkezi tarafından kendisine değer verildiği ve saygı duyulduğunu vurgulamış oldu. Yani onore edildi…

Özcan Işıklar…

Kumar skandallarıyla adını duyuran Silivri eski Belediye Başkanı Özcan Işıklar da aday olabilmek için CHP Genel Merkezi’ne başvuruda bulunmuştu. Ancak son sıradan bile aday yapılmadı. Hiçbir şekilde listeye alınmadı.

CHP Genel Merkezi’nin Işıklar’ı ciddiye almadığı, dahası onore etmeye bile gerek göstermediği bir kez daha daha dikkat çekmiş oldu.

Hüseyin Turan…

2004 ila 2009 yılları arasındaki Silivri Belediye Başkanlığı görevin sırasında kendisini bir türlü halka sevdiremeyen, sadece belirli bir kesime hitap edebilmenin dışında hiçbir özelliği olmayan Turan; belediye başkanlığı bittikten sonra defalarca hem yeniden başkan adayı olabilmek, hem de her seferinde milletvekili adaylığı hayaliyle başvuruda bulundu. Ancak hiçbir yere aday bile yapılmadı...

Hüseyin Turan da aynı Özcan Işıklar gibi partisinin üst kademeleri tarafından artık ciddiye alınmayan bir isim. Geçtiğimiz günlerde yine milletvekili adayı olabilmek için başvuruda bulundu ancak her zamanki gibi son sıraya bile alınmadı…

Ve Tülay Kaynarca

Silivri’de ikamet eden (artık etmiyor) ve 10 yılı aşkın süredir milletvekilliği yapan Kaynarca; ne halka ne de partililerine bile bir türlü kendisini sevdiremedi. Sadece bir avuç insana hitap edebildi…

Geçtiğimiz yıllarda Silivri’ye kurulmak istenen; ancak çevreye ve insan sağlığına son derece olumsuz etkileri bulunan termik santral projesine karşı çıkılabilmesi için kendisinden yardım istenen Kaynarca, kelime oyunu yaparak “ülkemizin ihtiyacı var” şeklinde konuşmak suretiyle yardım taleplerinin kabul etmemiş, ancak projenin iptal edildiğinin duyulması üzerine de yine seçmene karşı kelime oyununa başvurarak “ben de karşıydım” şeklinde beyanatlar vermişti...

Milletvekilliği sürecince başta polis tokatlamak ve Covid temaslısı olmasına rağmen Silivrili muhtarlarla aynı salonda toplantıya katılmak, aynı toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanına oturarak virüs riski altına girmesine yol açmak gibi devamlı olarak negatif konularla gündeme geldi.

Halk tarafından sevilmedi…

14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerde de partisi tarafından milletvekili adayı gösterilmedi…