Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı İbrahim Kömür, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında Suudi Arabistan'da oynanması planlanan futbul maçı ile ilgili kriz hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Rıza Aksu gözaltında Rıza Aksu gözaltında

Kömür, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası’nın sahibi Fenerbahçe’nin, 29.12.2023 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapacağı müsabaka, her iki takımın futbolcuların ısınma antrenmanları esnasında giydikleri Atatürk tişörtleri ve pankartlarını sebep göstererek buna karşı çıkan Suudi yetkililerin tutumundan dolayı sekteye uğradı. Fenerbahçeli ve Galatasaraylı futbolculara karşı gösterilen bu tutumun neticesinde, her iki kulübümüz de maça çıkmama kararı aldı ve Süper Kupa’yı değil, tüm Atatürk ve Cumhuriyet sevdalılarının, tüm Türk milletinin gönlünü kazandı.
 
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Süper Kupa Finali’ni Suudi Arabistan’da düzenlemeye çalışanların amaçlarının bu ülkenin kurucu değerlerine birebir düşman olduklarından mütevellit olduğunun farkındayız. Ülkemize kazandırdığı yönetim şekli ve aralıksız devrimlerle sadece Türkiye’ye değil, tüm Ortadoğu coğrafyasında tarihin sayfalarını ileriye doğru çevirmiş Mustafa Kemal Atatürk’ü aşağılamak kimsenin haddi olmadığı gibi, tamamen misafirperverlikten ve evrensel hoşgörü değerlerinden uzak bir davranıştır.
 
AKP hükümetinin akıl ve mantık dışı neo-liberal para politikalarının sonucu tüm körfez ülkelerinde sıcak para arayışına çıktığı tüm halkımızın malumudur, hafızasındadır. Bu akıl ve mantık dışı, gerçeklikten son derece kopuk AKP iktisadi anlayışının ekonomiyi oturttuğu temeller körfez ülkelerinden sıcak para aramaktan ve bu ülkenin şerefli insanlarının üzerine vergi yükü yüklemekten ibarettir. Hiçbir ülke, başka bir ülkeye kendi çıkarını gözetmeden, o ülkeyi yönetenlerden teminat almadan para yardımı yapmaz. Hele ki Ortadoğu coğrafyasında, kimse kimseye kara kaşından kara gözünden dolayı hiçbir para yardımı yapmaz, bu gibi eylemlerde bulunmaz.
 
Bugün, Suudi Arabistan’da Fenerbahçe ve Galatasaray’a yapılan ayıp, futbolu aşan bir ayıptır. Bu ayıp, bir ülkenin, bir ulusun aşağılanmasıdır. Bu cüreti Suudi Arabistan yetkililerine veren bizzat AKP hükümetidir. Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda işkence edilerek öldürülen ve belki de yakın tarihimizin en alçakça suikastlerinden birisine kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı davasında bir çok ülkenin istihbarat örgütlerinin raporlarına ve WikiLeaks’e göre bu suikastin azmettiricisi direkt Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olmasına rağmen, AKP hükümeti bu raporları görmemezlikten ve duymamazlıktan gelerek, hiçbir eylem almamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bizzat devleti yönetenler tarafından Suudi Arabistan’ın arka bahçesi haline getirilmiştir.
 
Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; her gün dünyanın bir yerlerinde AKP tarafından alay konusu haline getirilen ülkemize, kendini her gün daha da değersiz hisseden yurttaşlarımıza söz veriyoruz; bizim günümüz de gelecek! Ülkemizin egemenliğini her gün ayaklar altına alan ve aldıran, kamu düzenini korumaktan son derece uzakta olan bu devlet yönetimini sürekli hale getirmiş AKP’yi ve köhnemiş anlayışını önümüzdeki seçimlerde bu ülkeden sileceğiz! Hep birlikte, tüm dünyada değer ve saygı gören bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Aziz Türk milleti için tüm bunlar sadece kötü birer anıdan ibaret olacak. Söz veriyoruz; yarınların aydınlık ve refahı yüksek Türkiye’sini hep birlikte yaratacağız!"

Editör: Cem Güner