Halk arasında balıkçı barınakları olarak da bilinen Silivri sahilindeki balık satış barakaları belediye tarafından yıkılacak.

Niçin yıkılacak ve yerine ne yapılacak?

Doğruyu söylemek gerekirse işin içerisinde bazı kurnazlıklar ve ayak oyunları olduğunu düşünüyorum. 

Şimdi hep beraber bu soruların cevabını arayalım…

Görünüşte bu barakaları Silivri Belediyesi yıkıyor… Ancak bu yıkım işleri “Volkan Yılmaz’ın kararıyla” gerçekleşmiyor.

Peki nasıl gerçekleşiyor?..

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla gerçekleşiyor. Silivri Belediyesi de bakanlık tarafından yıkım işlemini gerçekleştirmesi için resmi yazı ile görevlendiriliyor.

Barakalar niçin yıkılıyor?

Çünkü bu yapılar kaçak…

Şimdi can alıcı soruya gelelim; “kaçak” olduğu iddia edilen bu yapılar zamanında Silivri Belediyesi tarafından inşa edilmişti. Koskoca belediye kaçak bina mı yaptı?..

Evet, koskoca belediye kaçak bina yaptı…

Silivri Balıkçı Barınakları, 1990’lı yıllarda dönemin belediye başkanı Selami Değirmenci tarafından yapıldı. O günün şartlarında balıkçılar ağlarını tamir etsin, havalar soğuduğunda liman kenarında başlarını sokacak bir yerleri olsun diye düşünüldü. Ve zaten bu binalar da o bölge için proje geliştirene kadar geçici olarak yapılmıştı.

Özcan Işıklar belediye başkanı seçilince; balıkçılara şirin görünebilmek için “kaçak olduğunu bile bile, yarın öbür gün yıkılmak durumunda kalacaklarını bile bile” buraların balık restoranlarına dönüştürülmesine müsaade etti. Çünkü büyük ihtimalle “Özcan Işıklar bizi düşündü, yapılarımıza izin verdi, başkası geldi yıktı derler” diye planladı…

Aynı Özcan Işıklar, belediye başkanlığı döneminde; İBB’ye ait olan alanlara yetkisi olmamasına rağmen gayri resmi olarak büfe izni vermiş, “koskoca belediye başkanı” diyerek (!) Işıklar’a güvenip tonla masraf yaparak büfelerini kuran vatandaşlar, işyerleri İBB tarafından yıkılınca da zarara uğrayarak isyan etmişti.

Işıklar, siyasi amaçlarla vatandaşın gözünde şirin gözükebilmek için insanlara böylesine bir kötülüğü reva görüyordu…

Görünüşte; “Özcan ışıklar yaptı, İBB yıktı” (!) veya “Özcan Işıklar yaptı, Volkan Yılmaz yıktı” (!) gibi duruyordu ancak işin aslı öyle değildi…

Diğer taraftan, yerel seçimlere iki yıl kalmışken, Tarım ve Orman Bakanlığı niçin Silivri Belediyesi ile ilçedeki balıkçıları karşı karşıya getirmek ister?

Benim bu konudaki kanaatim şudur ki; Volkan Yılmaz, iyi niyetli bir belediye başkanı. İşini yaparken kamu menfaatlerini düşünüyor. Ancak saha siyasetinin ayak oyunlarını bilmiyor. Ve zaman zaman da oyuna geliyor...

Bu işin perde arkasında, Silivri Belediye Başkanlığı’nda güzü olduğunu bildiğim AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’nın bulunduğundan şüpheleniyorum.

Şeytan beni dürtüyor ve böyle düşünmeme sebep oluyor…