Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında hazırladığı  “39 İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” ulusal medyanın gündemine geldi.

Yayınlanan kitapçıkta, İstanbul'da 7,5 büyüklüğünde deprem olması halinde ilçe ilçe can kayıpları ve yıkılan bina sayıları açıklandı. Söz konusu kitapçıkta Silivri ile ilgili son derece iyimser tahminler var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından yayınlanan “İstanbul İli Silivri İlçesi Olası deprem Kayıpları Tahmini Kitapçığı”; Dr. Öğr. Üyesi Karin Şeşetyan, Doç. Dr. Ufuk Hancılar, Prof. Dr. Erdal Şafak, Prof. Dr. Eser Çaktı, Jeoloji Müh. Sema Kara, Jeofizik Müh. Özge Uzunkol, Dr. Betül Ergün Konukçu, İnş. Yük. Müh. Serdar Günay, Jeof. Yük. Müh. Hakan Mehmetoğlu, Dr. Emin Yahya Menteşe, Jeofizik & Geoteknik Yük. Müh. Kemal Duran ve Dr. Tayfun Kahraman imzasını taşıyor.

SİLİVRİ'DE 7,5 ŞİDDETİNDE OLASI BİR DEPREM

Haziran 2020 yılında hazırlanan raporda; “İstanbul İli Silivri İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı, Silivri ilçesine ait deprem tehlike analizlerini, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının risk analizlerini sunmak amacıyla Silivri ilçesine öznel analizler ve haritalamalar yapılarak hazırlanmıştır. Çalışmada deterministik yaklaşım baz alınmış ve Mw=7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu kullanılarak sonuçlar oluşturulmuştur.” tanımlaması yapılıyor.

ALİBEY MAHALLESİ'NDE 7 ÖLÜ BEKLENİYOR

Olası bir depremde, Silivri Alibey Mahallesi’nde; Çok Ağır Hasarlı: 8, Ağır Hasarlı: 17, Orta Hasarlı: 83 ve Hafif Hasarlı: 199 bina olacağı tahmin ediliyor. Yine Alibey Mahallesi’nde; Can Kaybı Sayısı: 7, Ağır Yaralı sayısı: 4, Hastanede Tedavi Sayısı: 24 ve Hafif Yaralı Sayısı: 52 olarak tahminde bulunuluyor. Yine Alibey Mahallesi için Geçici barınma İhtiyacı Olan Hane Sayısı da 1015 olarak tahmin edilmiş..

RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN...

Silivri’nin bütün mahallelerinde oluşacağı düşünülen kayıp ve zararla ilgili tahmin rakamlarına ve “İstanbul İli Silivri İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”na ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayın:

https://8luvomezzzsk.merlincdn.net/wp-content/uploads/2021/01/Silivri.pdf

istanbul-ilce-ilce-deprem-senaryosu-JtsY

istanbul-ilce-ilce-deprem-senaryosu-JFPe

Editör: Cem Güner