banner670

banner669

Esen: Türkiye Cumhuriyeti ve CHP gençlere emanettir

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

banner675
Gündem 18.05.2020, 20:18
Esen: Türkiye Cumhuriyeti ve CHP gençlere emanettir
banner614
banner636

Cumhuriyet Halk Partisi (CHPSilivri İlçe Başkanı Berker Esen, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Esen, mesajında şu ifadeleri kullandı:

Kıymetli Hemşerilerim,
Devrimlerin en zor adımı, herkesin kenara çekilip teslim olmayı düşündüğü anda, büyük bir cesaret göstererek atılan ilk adımdır. 19 Mayıs 1919 günü; eşsiz Türk devriminin ve mazlum milletlerin makus talihini değiştirecek şahsiyet mücadelesinin en başarılı adımıdır.

O gün Samsun’a ayak basanlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında, Anadolu’nun binlerce isimsiz kahramanı ve tüm ezilen milletlerdir. Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi tüm ezilen milletleri ısıtmıştır.

Hanedanın kendi derdine düştüğü o günde Anadolu insanı hiç kimseden emir ve onay beklemeden tercihini yapmış ve işbirlikçilere karşı devrim saflarında yerini almıştır. Yıkılan Osmanlı İmparatorluğu’dur ancak dirilen bütün bir insanlıktır. Doğan güneşin adı: Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Değerli Genç Kardeşlerim,

Dâhili ve harici bedhahlara karşı tüm dünyaya örnek olacak devrimci mücadele veren Mustafa Kemal, en kıymetli iki eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni, biz gençlere emanet ederek, ilelebet payidar kalmalarını sağlamıştır. Bu anlamda 19 Mayıs, geçmişe işaret eden bir gün değil geleceği hedefleyen sürekli bir devrim parolasıdır…

Gelinen noktada, Cumhuriyet düşmanlarının Türk gençliğini hedef alması ve her türlü araçla, yolu Cumhuriyet rehberi Atatürk olan gençliği siyasetten uzak tutmaya çalışması tesadüf değildir. Cumhuriyet’in gerçek sahibi gençler susturularak biatçı sorgulamayan bir gençlik yetiştirilmek istenmekte. Bunun en yakın örneklerinden biri geçtiğimiz günlerde çirkin ve kirli bir spekülasyon üzerine tutuklanan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım kardeşimizdir. Buradan başta Eren Yıldırım kardeşim olmak üzere CHP Gençlik Kolları üyesi her bir kardeşime söylemek isterim ki; Bizler 100 yıldır bu topraklarda var olan ve her türlü mücadeleden halkıyla galip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi’nin genç fidanlarıyız. Cumhuriyetimizin yılmaz bekçisi gençler olarak demokrasi mücadelesinin sahipleri aynı zamanda bu mücadelenin en önemli cephesiyiz.

Bu anlamda 1919 Mayıs’ıyla 2020 Ma yıs’ı birbiriyle büyük benzerlikler taşımaktadır. Elbette o gün olduğu gibi bugün de “milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

Ancak; Mustafa Kemal Atatürk yeniden Samsun’a çıkamayacağına göre yapılması gereken ilk şey: Mustafa Kemal’e dönüşmek ve onun gibi düşünmeye, onun gibi meseleleri tahlil etmeye başlamaktır. Bu sayede bir değil milyonlarca Mustafa Kemal, aynı anda kendi zihinsel Samsun’larına çıkabilirler. Atılacak bu adımla beraber, artık Atatürkçe düşünmek ve Atatürkçe davranmak da mümkün hale gelecektir.

Şartlar elbette zorlu ancak 1919’daki kadar değil! Rakipler güçlü ancak 1919’dakiler kadar değiller. O halde geriye tek bir soru kalmaktadır: “Bizler yani Cumhuriyet güçleri 1919’da Samsun’a çıkanlar kadar hazır mıyız?”

Bu soruya “evet” yanıtı verenler 1919 ruhunu doğru kavrayanlardır. Hiç şüphe yoktur ki, Gençliğe Hitabeyi ve Bursa Nutkunu “müebbet görev emri” olarak gören her yaştan Türk gençliği, kutsal emaneti korumak ve ilelebet yaşatmak için gerekli özveride bulunacaktır.

Kıymetli Kardeşlerim,

Yolumuz Tıbbiyeli Hikmetlerin, Kubilayların, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’lerin yolu, durumdan vazife çıkararak gereğini yapanların yoludur. 1919’u sonsuzluğa taşıyacak olanlar da bugünün gençleri bizler olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında, kurtuluş mücadelesi için can veren Anadolu’nun binlerce isimsiz kahramanını saygı, rahmet ve minnetle anıyor başta genç kardeşlerim olmak üzere tüm hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

Berker Esen

CHP Silivri İlçe Başkanı

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:53
Güneş 07:18
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:38
Günün Karikatürü Tümü