Silivri’de 4 ayrı okul binası olası bir depreme karşı dayanıksız görülmeleri dolayısıyla tahliye edildi. Bu okullar da kamu tüzel kişiliklerini muhafaza ederek başka okulların binalarını kullanmaya başladı.

Örneğin Silivri Anadolu Lisesi, yine Silivri sınırları içerinde (Selimpaşa’da) bulunan Atatürk Anadolu Lisesi binasına taşındı…

Tabi ki bu zorunluluk sonucunda iki ayrı okulun aynı binayı kullanmak durumunda kalması öğrenciler açısından bir takım sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Aynı binayı iki ayrı okul kullanmaya başlayınca Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri sabahçı, Silivri Anadolu Lisesi öğrencileri ise öğleci oldu.

Buraya kadar yaşananlar tamamen bir zorunluluk…

Herhangi bir keyfiyet söz konusu değil…

Sabah derse giren öğrenciler saat 06:45’te ders başlangıcı yapıyor. Evinin okula uzaklık durumuna göre çok sayıda öğrenci saat 05:00 gibi yataktan kalkmak durumunda kalıyor.

Öğleci öğrenciler de saat 19:00’a doğru okuldan çıkıyor. Ortalama saat 20:00 gibi evlerinde oluyor. Daha geç saatte evine gidebilen öğrenciler de bulunuyor.

Aslında öğrenciler açısından eziyet halini alan bu durumun çözümü var…

Eğitimciler şunu söylüyor:

Silivri sınırları içerisinde toplam 4 adet imam hatip okulu var. Biri ortaokul, diğer üçü de lise düzeyinde eğitim veriyor. Bir adet imam hatip ortaokulu ve iki adet imam hatip lisesi Silivri merkezinde. Bir adet imam hatip lisesi de Selimpaşa’da bulunuyor.

Bu dört adet imam hatip okulunun tamamının kendilerine ait büyük, geniş ve ferah binaları var. Okullardan her birinde 300-400 civarında öğrenci bulunuyor. Bu nedenle söz konusu binalar kendilerine fazla geliyor.

Örneğin; Silivri merkezde bulunan iki ayrı imam hatip lisesi tek binada birleştirilse bile okulda sıkışıklık olmayacak. İki ayrı imam hatip liselerinin öğrencileri, aynı binayı kullanacak olmalarına rağmen eğitim konforundan herhangi bir kayıpları da olmayacak. Çünkü öğrenci sayıları az ve binalar da yeterince büyük…

Diğer boşa çıkan binaya da Silivri Anadolu Lisesi öğrencileri yerleştirilirse; hem Silivri Anadolu Lisesi hem de Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin çekmeye başladıkları eziyet sona erecek.

Silivri’de bu meselenin çözümü bu kadar basitken; niçin bu çözüm tercih edilmiyor?..

Üniversite sınavlarına hazırlanan gençlerimize yazık değil mi?

NOT: Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Atar ile görüştüm. Kendisi; "Silivri Anadolu Lisesi binası hakkında 'yıkım' değil, 'güçlendirme' kararı verildiğini, güçlendirme işleminin yarım dönem süreceğini ve önümüzdeki yıl Silivri Anadolu Lisesi'nin eski yerinde eğitime devam edeceğini" söyledi. Artar, devamında; "Derse giriş saatlerinin de düzeltildiğini, ayrıca fazla uzak olmayan bir zaman diliminde Silivri Anadolu Lisesi'nin ilçe merkezinde bir binaya sahip olabilmesi için de çalışmaların devam ettiğini" sözlerine ekledi.