Bu sezon kendi arazilerinde ürettiği 500 ton tohumluk arpayı üreticilere hibe edecek olan Silivri Belediyesi, Sertifikalı Yerli ve Milli Tohumluk Arpa Dağıtım Törenlerine devam ediyor. Çanta ve Gümüşyaka mahallelerinde düzenlenen törenlerle 150 üreticiye 495 bin TL değerinde 30 ton tohumluk arpa dağıtıldı. Çiftçiler bu ürünlerle toplam 1.500 dönüm araziye ekim yapabilecek. Ürünleri davul zurna eşliğinde teslim alan çiftçiler destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ekibine teşekkürlerini iletti. Silivri Belediyesi, bu yıl yapacağı tohumluk arpa desteği ile Silivrili üreticilere doğrudan 8 milyon TL değerinde destek vermiş olacak.

photo_1660838088

ŞAHİN: “BU DESTEKLER ÜRETİCİLERİMİZE CAN SUYU OLUYOR”

Çanta Mahallesi’ndeki törende konuşan Çanta Sancaktepe Mahallesi Muhtarı Hayri Şahin, “Silivri Belediyesi verdiği desteklerle çiftçilik ve hayvancılık yapan vatandaşlarımıza can suyu oluyor. Bu çalışmalar aynı zamanda tüm Türkiye’ye de öncülük ediyor. Ben, yapılan bu desteklerden dolayı Başkanımız Volkan Yılmaz’a ve Silivri Belediyesine teşekkür ediyorum.” dedi.

photo_1660838244

SUSULU: “BAŞKANIMIZ HER DAİM BÖLGE ÇİFTÇİSİNİN YANINDA”

Şahin’in ardından kürsüye gelen Çanta Balaban Mahallesi Muhtarı Hasan Susulu, “Belediye Başkanımız her daim bölge çiftçisinin yanında. Bugün de buna yönelik samimi çalışmalarından birine ev sahipliği yapıyoruz. Başkanımız Volkan Yılmaz, ‘Silivri için üretiyor, Türkiye için geliştiriyoruz’ sloganıyla, her geçen gün artan bir ivme ile hem ilçe tarımına hem ülke tarımına katkı yapıyor. Ben kendisine teşekkür ediyor ve daha güzel projelerle bir arada olmayı temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ: “MAHALLEMİZDE BÜYÜK BİR DEĞİŞİM YAŞANIYOR”

Gümüşyaka Mahallesi’ndeki dağıtım töreninde konuşan Gümüşyaka Mahallesi Muhtarı Mazlum Güçlü, “Başkanımız Volkan Yılmaz üreticilerimizin yanında olmaya devam ediyor. Biz de bunu sevinçle karşılıyoruz. Gümüşyaka Mahallemizde sağlık ocağından parklara ve yollara kadar her alanda büyük bir değişim yaşanıyor. Ben bu çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum. Başkanımız Volkan Yılmaz’a çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi. 

photo_1660838474

YILMAZ: “BİZDEN ÖNCE TARIMSAL ÜRETİM DEMO ŞEKLİNDE YAPILIYORDU”

Tohumluk arpa desteği ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Böyle güzel bir etkinlikle sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Biz her fırsatta Silivri’nin çarşı meydanından, sahilinden ibaret bir anlayışla yönetilemeyeceğini söylüyoruz. Biz, ‘Silivri için üretiyor, Türkiye için geliştiriyoruz’ sloganıyla yola çıktık. 7/24 esasına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve gelir gelmez Silivri Belediyesinin atıl durumda olan, kim tarafından ekilip biçildiği belli olmayan, eşe dosta, partiliye ücretsiz bir şekilde verilen arazilerimizi tespit ederek buralarda üretim yapacağımızı söyledik. Görevi devraldığımızda Silivri Belediyesi tarafından ekilen toplam 20 dönüm arazi yoktu. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde sadece demo şeklinde üretim yapılıyordu. Silivri’de üretim hamlesini, kırsal kalkınmayı başlatmak adına 300 dönümde zirai faaliyete başladık. Bu yıl ise 3.600 dönümde üretim yapıyoruz. Arazilerimizde ürettiğimiz tohumluk arpaları, samanları, silajlık mısırlar, yem bezelyelerini, ayçiçek yağlarını üreticilerimize hediye ediyoruz. 1.500 dönüme yerli, milli, sertifikalı tohumluk arpa ektik. Buradan elde ettiğimiz ürünleri dar gelirli çiftçilerimiz ile paylaşıyoruz. Üstelik bu tohumlar Systiva ile ilaçlanmıştır. Yani bu ürünlere kök boğaz ilacı atılmasına gerek kalmayacak. Çiftçilerimiz bu şekilde ciddi bir ilaçlama maliyetinden de kurtulmuş olacak. Silivri’de geçtiğimiz yıl dağıttığımız tohumluk arpa ile 30 bin dönüm yerli, milli, sertifikalı tohumluk arpa ekildi. Buradan elde ettiğimiz ürünlerle hem ülke ekonomisine katma değer katıyoruz hem de gıda tedarik zincirine destek oluyoruz. Desteklerimizi her yıl üstüne koya koya ve ürünleri çeşitlendirerek sürdüreceğiz.” dedi.

“250 TRİLYON TL BORÇ ÖDEDİK”

Silivri Belediyesinin ekonomik gelişimi ile ilgili bilgiler veren Başkan Volkan Yılmaz, “Biz, Silivri Belediyesini 300 trilyon TL borçla devraldık. Bu belediyenin sırf 200 trilyon devlete vergi borcu vardı. Silivri Belediyesi çalıştırdığı işçilerin maaşlarını ve SSK primlerini ödeyemez haldeydi. Şu ana kadar yaklaşık 250 trilyon TL borç ödedik. Geçmiş borçları ödemenin yanında devletimize SSK primimizi, stopajımızı, KDV’mizi, vergimizi günü gününe ödüyoruz. Herkes bütçe açığı verirken biz son 2 yılda bütçe fazlası verdik. 3,5 yıllık görev süremiz boyunca tek kuruş borç almadık. Tek kuruş faiz ödemedik. Hiçbir bankanın kapısına gidip maaş ödemek için kredi kullanmadık. Bu yıl yüzde 24 bütçe fazlası verdik. Bu ne demek biliyor musunuz? Gelirimiz giderimizden fazla olmuş. Bu durum belediyeler için bir hayal. Silivri Belediyesi, mali dengeleri ve mali tabloları ile İstanbul ve Türkiye’de en düzgün belediyelerden biri haline gelmiştir. Çünkü biz Silivri Belediyesindeki her kuruşu evimizdeki, hanemizdeki kuruş gibi aziz biliyoruz. Tasarruf ediyor, gelir artırıcı tedbirler uyguluyoruz. Silivri Belediyesinin parasını çarçur etmiyoruz. İstanbul’daki 39 belediye içerisinde kendi çöpünü toplayan ilk belediyeyiz. Silivri ölçeğindeki bir ilçenin yıllık çöp toplama maliyeti yaklaşık 60 trilyon TL. Biz bu işi 7 trilyon civarına mal ediyoruz. Böylece Silivri Belediyesinin 50 trilyonunu, yani siz değerli vatandaşlarımızın vergilerini çöpe atmamış oluyoruz. Kartellere, ihale çetelerine geçit yok! Silivri Belediyesi vatandaşın yani halkın belediyesi. Biz bütün tablolarıyla Türkiye’ye örnek olan bir belediyeyiz.” diye konuştu. 

YILMAZ’DAN CHP’YE: “MESAİ ARKADAŞLARIMDAN ÖZÜR DİLEYECEKLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından gündeme getirilen Silivri Belediyesinin ürettiği tohumluk arpaları el altından sattığı iddialarının çamur at izi kalsın siyaseti olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Siyasetin içinde yarış ve rekabet oldukça keyifli. Ama bu rekabetin bir adabı, bir usulü olmalı. Unutulmamalı ki siyaset her şey değil. Siyasetteki yarış hizmette olmalı; dedikoduda, fitnede, fesatta, çamur atmada olmamalı. Seçim zamanı er meydanına çıkacaksınız, yarışacaksınız. Kökü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, kuruluş felsefesinde Cumhuriyetin ilkeleri olan CHP hakkında bir iki kelam etmek istiyorum. CHP’ye oy veren bütün vatandaşlarıma saygı duyuyorum ve ben, CHP’nin fabrika ayarlarına dönmesini çok istiyorum. Ancak CHP, koltuk ve makam uğruna ilkelerine aykırı şeyler yapmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığının CİMER adında bir şikâyet sistemi var. Oraya vatandaşın biri bir dilekçe yazıyor. Bu dilekçe ile Silivri Belediyesinin ürettiği tohumları el altından para ile sattığını ve zimmetine geçirdiğini iddia ediyor. Yani benim mesai arkadaşlarım suçlanıyor. CHP’nin ilçe başkanı bu dilekçenin altını üstünü araştırmadan böyle bir suçlamayla bizi, mesai arkadaşlarımı karşı karşıya bırakıyor. CHP’nin Silivri Belediye Meclisinde 13 tane meclis üyesi var. Bizim yaptığımız iş ve işlemler her yıl mecliste kurulan denetim komisyonunda denetlenir. CHP’li meclis üyelerinin de yer aldığı bu komisyonun denetleme sonucu ortaya bir rapor sunulur. Madem böyle bir şey var niye bu raporların altında imzalarınız var? Bu yaptığınız alın terine, emeğe, çabaya vicdansızlıktır. Bu kadar mı vicdanınız, insafınız kurudu? Benim mesai arkadaşlarım evlerine gittiklerinde çocuklarının, eşlerinin, ailelerinin yüzüne bakıyor. Bu mevzu burada kalmayacak. İddia makamı iddiasını ispat edecek. Edemezse, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde çalışan bütün mesai arkadaşlarımdan ve ailelerinden özür dileyecekler. Öyle yağma yok! Çamuru atacaksın izi kalacak öyle mi? Öyle iftira atıp kaçmak yok! Yakanızı bırakmayacağım! En az milli İHA’lar, SİHA’lar kadar önemli olan bu tohumluk arpa üretimine laf edemezsiniz. İstedikleri mecrada, istedikleri moderatörle bu konuyu tartışacağız. Benim güneşin altında çalışan eli nasırlı çalışma arkadaşlarıma laf söylemeye kimsenin gücü de nefesi de yetmez. Buradan şunu açık yüreklilikle söylüyorum; biz söz verip kaçanlardan, arkasını dönenlerden, gözünü kulağını tıkayanlardan olmadık. Biz, söz verip sözünü tutanlardan olduk. Bu ithamın sahiplerinin düştükleri çukurdan, düştükleri çamurun içinden bize ulaşmalarına imkân yok. Biz tertemiz bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Çiftçi için, köylü için ‘Canımız feda olsun’ demeye devam edeceğiz. Sizlerle el ele, gönül gönüle vererek üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

photo_1660838510

TOĞAN: “SİLİVRİ BU DESTEKLERLE YENİ BİR GELECEK EDİNİYOR”

Dağıtım töreninde konuşan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, “Silivri tarım, hayvancılık ve turizm alanında ön plana çıkabilecek bir kent. Silivri Belediyesinin bu anlamda yaptığı çalışmaların kıymetli ve takdire şayan olduğunu düşünüyorum. Yem bezelyesinden, samandan tutun da tohumluk arpaya kadar dağıtılan bu ürünlerin çiftçilerimiz nezdinde geri dönüşüyle ve yaygınlaşan ekimle beraber ilçemiz yeni bir gelecek edinmiş olacak. Ben Başkan Volkan Yılmaz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Çanta ve Gümüşyaka mahallelerinde düzenlenen törenlere; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Cem Güner