Tarihi Silivri Yoğurdu için Silivri Belediyesi’nin Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru sonucunda “Coğrafi İşaret” alındı.

60. Silivri Yoğurt Festivali’nin birinci gününde sanatçı Haluk levent’in sahneye çıkmasından önce vatandaşlara bilgi veren Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Türk Patent ve Marka Kurumu temsilcisi Suzan Kılıç'tan tescil belgesini teslim almadan önce şunları söyledi:

Yüzlerce yıldır bu topraklarda üretilen güzelim Silivri Yoğurdu'nun varlığı, geride bıraktığımız 59 yıl boyunca festivalle kutlanmasına rağmen tescil edilmemişti.

Hem tarihimizle, hem şehrimizle özdeşleşmiş bu benzersiz lezzetten yola çıkarak, şehrimize değer katma yolunda ortaya koyduğumuz çabaya bir yenisini daha eklemenin, bugüne kadar hayata geçirilmemiş bir eksikliği daha tamamlamanın gururunu tüm şehrimizle paylaşıyoruz.

Artık Silivri Yoğurdu'nun marka tescili ve coğrafi işareti Silivri'nin!

Örneğin Gaziantep’şn 200’ün üzerinde coğrafi işaretli ürünü varken Silivri’nin hiç yoktu. Ama artık Silivri Yoğurdumuz’un da bir coğrafi işareti var”

COĞRAFİ İŞARET NEDİR

Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır.

Editör: Cem Güner