Değirmenköy Belediyesi tarafından yıllarca mezbaha olarak kullanılan bina, belde belediyelerinin kapatılması sonrasında yasa gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçmişti. Söz konusu mezbaha; Kadir Topbaş’ın İBB, Özcan Işıklar’ın da Silivri Belediye Başkanı olduğu 2009-2014 döneminde yetki devri ile iki yıl boyunca Silivri Belediyesi tarafından işletildi. Ancak şartların yerine getirilmediği gerekçesi ilke İBB tarafından geri alındı.

SİLİVRİ’NİN MEZBAHAYA İHTİYACI VAR

Silivri ilçe sınırları içerisinde 10 yılı aşkın süredir mezbaha bulunmuyor. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, her fırsatta ilçedeki mazbaha ihtiyacını dile getirerek, “…mezbaha yapma yetkisi yasa gereği İBB’de… ‘Yer vereyim yapın’ diyorum yapmıyorlar, ‘yetki devri yapın ben yapayım’ diyorum yetkiyi devretmiyorlar” şeklinde konuşuyor.

İBB MEZBAHA YERİNİ DEPO YAPMAK İSTİYOR

İBB ile Silivri Belediyesi arasında mezbaha tartışmaları devam ederken yine İBB yönetimi tarafından encümen gündemine getirilen bir kiralama tasarısı Yılmaz’ın tepkisine sebep oldu.

CUMHUR İTTİFAKI ŞERH KOYDU

Değirmenköy Belde Belediyesi döneminde yıllarca mezbaha olarak kullanılan 475 m2’lik kapalı alan ve üzerinde bulunduğu arazi İBB encümeni tarafından “depo olarak kiraya verilmek üzere gündeme alındı. Cumhur İttifakına mensup üyelerin ret şerh koyduğu karar tasarısı Millet İttifakı’nın oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhur İttifakı’nı temsil eden İBB encümen üyeleri, şerh gerekçelerinde; “imar planında mezbaha alanı olarak ayrılan, geçmiş dönemlerde mezbaha olarak kullanılan, mezbaha olarak kullanılması amacıyla İBB’ye tapusu devredilen bu alanın başka bir amaçla kullanılmasında hukuka uyarlılık bulunmamaktadır.” İfadesini kullandı.

volkanyilmazmeclis-2

YILMAZ TEPKİLİ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da Silivri Belediye Meclisi’nde konuyu gündeme getirerek; “…, “Silivri’nin mezbahaya ihtiyacı var. Ancak yetki İBB’de... Yer vereyim yapın diyorum yapmıyorsunuz. Yetkiyi devredin ben yapayım diyorum yaptırmıyorsunuz. Gümüşyaka’daki mezbaha alanını da İETT garajı yapıyorsunuz. Değirmenköy’de yıllarca mezbaha olarak işletilen ve mezbaha alanı olarak ayrılan yeri de bir işletmeye depo olarak kiraya vermeye kalkıyorsunuz…” ifadelerini kullandı.

Editör: Cem Güner