AK Partili Sami Barlas’ın; Silivri Belediye Başkan Adayı olabilmek için başvuru dosyası hazırladığı ve Perşembe günü partisine resmen başvuru yapacağı duyuruldu.

Öncelikle insanların bir iddia ortaya koyması ve yaşadıkları kenti yönetme talebinde bulunması demokratik bir haktır.

Ancak…

Eylemler; genel koşullar açısından değil de içerisinde yer aldıkları koşullara göre değerlendirilirse daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Sami Barlas yıllardan bu yana AK Parti Silivri İlçe Teşkilatı içerisinde çeşitli görevler almış olan; hem partisinin hem de Silivri’nin dinamiklerine hakim bir siyasetçi.

AK Parti ile MHP; 2016’dan bu yana ittifak içerisinde…

AK Parti kültüründe ağzından çıkan her kelime emir kabul edilen Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2019 seçimlerinde Silivri Belediye Başkanlığı ittifak ortağı MHP’ye bırakıldı.

MHP’nin aday gösterdiği Volkan Yılmaz (AK Parti’nin büyük desteğiyle) seçimi kazandı ve son derece başarılı bir belediye başkanı portresi ortaya çıkardı. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bizzat makamında ziyaret edilerek tebrik edildi…

AK Parti-MHP ittifakı halen devam ediyor…

Silivri, AK Parti için fazla önemli değil; ancak MHP için çok önemli… Çünkü İstanbul’daki ilk ve tek MHP’li belediye… Yani MHP’nin “vizyon belediyesi”…

Bütün bu koşullar birlikte değerlendirildiğinde, 2024 yerel seçimlerine de aynı koşullarda girileceği; Erdoğan’ın, “Silivri adaylığı” için Bahçeli’yi kırmayacağı görülüyor.

Şimdi bu durumda Sami Barlas’ın tantanalı bir şekilde (sosyal medyadan davetler yapılıyor) adaylık başvurusu yapacak olmasının anlamı ne olabilir?

Bir grup AK Partili’nin, Volkan Yılmaz’a karşı bir sitemi midir?

Yoksa AK Parti içerisinde Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlarına karşı lisan-ı münâsiple yapılan bir başkaldırı, bir kalkışma mıdır?