Yönetmenliğini Kamil Bilici, yapımcılığını Şeyhmus Yöntem’in yaptığı “Kaybedilmiş Toprakların Aziz Hatıraları” isimli mübadele belgeseli gösterimi yapıldı. Önder Yılmaz Sahnesinde gösterimi yapılan ve 55 dakika süren belgeselde 1. 2. ve 3. kuşak, 40 mübadil ile yapılan röportajlarla, mübadele yıllarının hikâyesi anlatıldı. Etkinliğe; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, geçmiş dönem Silivri Belediye Başkanı Selami Değirmenci, geçmiş dönem Değirmenköy Belediye Başkanı Mümin Tuğlu, geçmiş dönem Gümüşyaka Belediye Başkanı İsmet Kirazpınar, siyasi parti temsilcileri, Büyük Mübadele Derneği Başkanı Sabit Semiz, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

photo_1675177469

BAŞKAN YILMAZ: “SİLİVRİ’DE YAŞANAN TEK İKLİM HOŞGÖRÜ İKLİMİDİR”

Belgesel gösteriminin ardından konuşan Başkan Yılmaz, “Bu belgesel ile hem duygulandık hem de vatanın, milletin ve devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Dün itibarıyla Silivri Belediyesi Mübadele Müze Evinin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya’nın katılımıyla açtık. Buradaki amacımız tarih bilincini sonraki nesillere aşılamak ve geçmişte yaşanan acıların, çekilen sıkıntıların hatırlanmasını sağlamak. Mübadele Müze Evimizin yapımında emeği geçen herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Benim dedemin babası 1. kuşak, dedem 2, babam 3 ve ben de 4. kuşak mübadilim. Mübadil nüfus olarak Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Beylikdüzü’nde ikamet ediyoruz. Bir hocamın ifade ettiği gibi mübadiller buraya gelirken bir arada yaşama hoşgörülerini ve iyi niyetlerini de bu topraklara getirdiler. Onun için ben her zaman söylüyorum; Silivri’de tek bir iklim yaşanır o da hoşgörü iklimidir. Silivri’de herkes kardeştir. Bu nedenle biz; Silivri’de hayat var demeye, Silivri’de yaşamanın ne kadar keyifli olduğunun altını çizmeye devam edeceğiz. Ben, Kamil Bilici kardeşime ve ekibine çok ama çok teşekkür ediyorum. Son birkaç yıldır önemli projelere imza atıyorlar. Silivri Belediye Başkanı olarak; tarihe, kültüre, kültürel mirasa yönelik yapılacak her çalışmanın yanında olduğumu belirtiyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” dedi.

photo_1675177359

Program sonrası Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Yönetmen Kamil Bilici ve Büyük Mübadele Derneği Başkanı Sabit Semiz’e teşekkür plaketi takdim etti.

photo_1675177495


 

Editör: Cem Güner