banner670

banner669

Yılmazer: Haklarımızı Atatürk'e borçluyuz

CHP Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 80. yılını kutladı.

banner675
Siyaset 04.12.2014, 18:45
Yılmazer: Haklarımızı Atatürk'e borçluyuz
banner614
banner636

banner765
Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer yayınladığı mesajla 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 80. Yılını kutladı.

Yılmazer açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “5 Aralık 1934 tarihinde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk tüm kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce katılımcı demokrasi ile tanıştırmıştır. Fransız kadınından bile önce bu hakkı elde eden Türk kadını katılımcı demokrasimizin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyetimiz, bugün her alanda ne yazık ki cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmekte ve etmek zorunda bırakılmaktadır. AKP’nin kadınlar ve erkekleri eşit görmediği, eşit olmadığını söylediği ve dışlandığı bir ülkede muasır medeniyet seviyesinden bahsetmemiz mümkün değildir. Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimlerden biri olan 5 Aralık 1934 tarihli yasa sadece Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı vermemiş, muasır medeniyet seviyesine çıkmamız yolunda da ilk adımın atılmasını sağlamıştır. Kadınlarımız, eğitim alanından sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. “Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün öncelikle Türk Kadınına sonrasında da Türk Milletine armağan ettiği bu devrimin 80. yılını kutluyor, tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

banner758
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
supersilivri.com'un yeni tasarımını nasıl buldunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü